۵٫۰
۰۱

تشویق کودکان از جمله ابزارهایی کارآمد تربیت صحیح فرزند چهارچوب و همچنین راه اهداف تربیتی والدین میشد . تشویق کودکان اگر به طرز ست و خوب انجام بپذیرد و از حد تعادل خارج نشود میتواند آینده کودک را حد زیادی روشن و خشان سازد . روانشناسی کودک نیز تشویق کودکان را به والدین توصیه میکند . زیرا تشویق کودکان بعد از انجام کار ست احتمال تکرار و یا ادامه کار انجام شده را توسط کودک به شدت لا میبرد . تشویق کودکان اگر ست و اصولی انجام گیرد میتواند رابطه مستقیمی لا رفتن اعتماد به نفس کودک و حضور او مشارکت های اجتماعی داشته شد . روند مشاوره تربیت کودک به والدین نحوه تشویق کودکان به شیوه صحیح و اصولی آموخته میشود .

بهترین نوع تشویق کودکان

بهترین نوع تشویق کودکان چیست ؟ شاید این سوالی شد که خیلی از والدینی که گیر تربیت فرزندان خود بر پایه روانشناسی هستند سر دارند . روند مشاوره کودک به این نکته اشاره میشود که برای پیدا کردن بهترین نوع تشویق برای کودک خود ابتدا ید شخصیت او را بسنجید بتوانید متناسب ویژگی های منحصر به فرد او برایش تشویق و حتی تنبیه مناسب را بیابید . شاید نگاه اول بهترین نوع تشویق کودکان این مسئله به نظر بیاید که چیزی که کودک دوست دارد را بعد از انجام کار ست و خوب اختیار او قرار بدهیم .

اما مشاوره اختلال کودکان از سوی دیگر به ما گوش زد میکند که برخی از اختلالات بخاطر تشویق های غیر اصولی کودک به وجود می‌آید . بهترین نوع تشویق کودکان میتواند تشویقی شد که علاوه بر تحریک کودک برای انجام دادن دوره عمل مورد نظر ، از اشع شدن کودک برابر تشویق های احتمالی بعد نیز جلوگیری کند . واقع بهترین نوع تشویق کودکان تشویق به موقع به همراه پاداش به اندازه میشد .

ثیر تشویق کودکان

ثیر تشویق کودکان و کیفیتی که به تربیت فرزند میدهد بر هیچ پ و مای پوشیده نیست . ادامه به نکات مثبتی اشاره میکنیم که تحت ثیر تشویق کودکان آنها به وجود می‌آید :

 • افزایش اعتماد کودکان به والدین مورد اینکه هرگاه کار های محول شده را به خوبی انجام دهند پاداش مناسبی از سوی والدین یافت میکنند .
 • افزایش اعتماد به نفس کودک نیز از دیگر آثاری است که آینده فرزند کاملا مهم است . کودک کم کم آموخته میشود که میتواند کار های سپرده شده را به خوبی و به نحو احسن انجام دهد .
 • کودک هر چه ببشتر و اصولی تر برای کارهای خوبش تشویق شود استفاده از این ابزار تربیتی راحت تر میشود .
 • ثیر تشویق کودکان زمان هایی که مکان های آموزشی مخصوصا مسه هستند نیز قابل چشم پوشی نیست . اختصاص دادن کارت های امتیاز به دانش آموزان برتر از جمله محبوب ترین انواع تشویق کودکان میشد .

بدترین نوع تشویق کودکان

بدترین نوع تشویق کودکان قطع به یقین تشویقی است که به جای پیشرفت کودک مسیر تربیتی ، اخلاق های بد و ناپسند و مضر را او به وجود بیاورد و یا پرورش دهد . روانشناسی پرورشی breeding psychology تقویت یکی از مفاهیم مهم تربیت افراد میشد که به این معنی است که هر رفری که شامل پاداش میشود به احتمال زیاد دوره و چند ره تکرار خواهد شد . حال این رفر میتواند خوب یا بد شد . تعدادی از بدترین نوع تشویق کودکان به شرح زیر است :

 • تشویقی که مقدار تلاش کودک متناسب نشد . تشویق صورت گرفته نید نسبت به تلاش کودک سطح لایی داشته شد که اشتیاق او را تشویق های بعدی سخت تر تحریک کند . همچنین پاداش نید کمتر از سطح تلاش کودک شد .
 • پاداشی که قبل از تلاش و نتیجه به کودک داده شود نیز میتواند بدترین نوع تشویق شد .
 • تشویقی که خیلی دیر و فاصله از عمل انجام شد اتفاق بیفتد نیز تشویق مناسبی نیست .

تنبیه و تشویق کودکان

تنبیه و تشویق کودکان  ید طبق نظم خواست و منظم و مرتب انجام شود . تنبیه و تشویق کودکان حتما ید شرایطی انجام شود که پ و ما به عنوان مراجع اولیه و اصلی قت یکدیگر تعامل و همکاری و هماهنگی داشته شند . پ و ما کودک سر هر چیزی که هم اختلاف داشته شند حتما ید بر سر راه و روش تربیت کودک یکدیگر به یک راه و رسم واحد دست یابند و بعد از توافق بر سر یک برنامه مشخص تشویق و تنبیه را تربیت فرزندان خود اعمال کنند . اگر پ و ما اجرا کردن تنبیه ها و تشویق ها و کل نحوه تربیت فرزند ناهماهنگ عمل کنند قطعا نتیجه نخواهند گرفت یا حداقل نتیجه حاصل شده مورد رضایت آنها نخواهد بود .

جدیت انجام تنبیه و تشویق

از دیگر نکاتی که والدین (parents) اللخصوص والدین کم تجربه تر ید تربیت کودک به آن دقت کنند این است که خود آنها نیز به طور محکم و متعهد تشویق ها و تنبیه های مورد نظر را انجام دهند . گاهی والدین وقتی که کودک خطایی که ید بخاطر آن تنبیه شود را انجام میدهد ، بخاطر مسائلی مثل حضور جمع از تنبیه کودک صرفه نظر میکنند . صورتی که این کار عث میشود ثیر این تنبیه و تنبیه های آینده که بر سر آن توافق میشود کم و کمتر شود . برعکس این مورد نیز صدق میکند .

اگر فرزندن انجام دادن کارهای خوب و یا انجام ندادن کارهای منع شده موفق و خوب عمل کرد حتما هر شرایطی پاداش مورد نظر یا تشویق مد نظر خود را انجام دهید . این رفر عث میشود که کودک اعتمادی دو چندان مورد تنبیه و تشویق های وعده داده شده به دست بیاورد .

کودک از تشویق و تنبیه مطلع شد

گاهی اوقات والدین نزد مشاور (counselor)برای گرفتن مشورت مورد تربیت کودک خود میروند و اعلام میکنند که تنبیه و تشویق های آنها نتیجه بخش نیست . بعد از بررسی مشخص میشود که تنبیه ها و تشویق های اعمال شده بر کودک بدون اطلاع او نظر گرفته شده است . صورتی که این کار بسیار اشته و ناست است . والدین حتما به خاطر داشته شند که موارد نظر گرفته شده برای تنبیه و تشویق را کودک خود میان بگذارند . این کار دو حسن را پی دارد : اول اینکه ابن کار  به فردیت و شخصیت و جایگاه کودک احترام و ارزش میگذاریم و دوم احتمال این که کودک  اطلاع قبلی قوانین را جدی تر میگرد .

انواع تشویق کودکان

آخر به تعدادی از انواع تشویق هایی که میتوان برای کودک نظر گرفت اشاره میکنیم :

 • تشویق احساسی که میتواند آغوش گرفتن نوازش کردن و هر گونه حرکت محبت آمیز شد .
 • تشویق کلامی به این منظور است که رضایت خودمان را از اعمال کودک به زن بیاوریم و به او بگوییم .
 • پاداش و تشویق مادی .
 • پاداش و تشویق فعالیتی که آن به کودک اجازه داده خواهد شد که بعد از انجام دادن کار خوب مورد نظر ما یا انجام ندادن کاری که از او منع شده فعالیتی که دوست دارد را انجام دهد . مثلا تفریح مورد علاقه او را صورت رضایت از عملکرد به جای هفته ای یک آن هفته خاص دور محیا بکنیم .

سوالات متداول

آیا تشویق کودکان راه کار مناسبی برای انگیزه دادن به انهاست ؟

 بله صورتی که اصولی و حد تعادل کودک را تشویق کنیم .

بدترین تشویقی که والدین به کودکان میدهند چیست ؟

تشویقی که به قی بی موقع و بی کیفت انجام شود که ثیر محرک بودن خود را برای تکرار کار خوب کودک از دست بدهد .

بهترین راه تشویق کودک چیست ؟

  بهترین راه تشویق کودک شناختن شخصیت و خصوصیات منحصر به فرد او و تعیین کردن پاداش هایی متناسب خود اوست .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Does Teacher Encouragement Influence Students …

 

ثیر تشویق کودکان تربیت آنها چیست؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع