اختلال شخصیت ضد اجتماعی جزو ده اختلال شخصیت طبقه‌بندی شده DSM_5 است . مشخصه اصلی اختلال های شخصیت این است که قسمتی از شخصیت فرد نمی‌تواند موازین جامعه سازگاری پیدا کند . رفر آدم‌های دارای این اختلال غیر قابل انعطاف است به همین خاطر بسیاری از موارد این اختلال آخر عمر همراه فرد قی می‌ماند .  اختلال شخصیت ضداجتماعی فرد نمی‌تواند قانون سازگاری پیدا کند و دائماً پی شکستن قانون است . فرد دارای این اختلال ، برای کارهای خود احساس گناه و یا اضطراب ندارد انگار وجدانش به کلی خاموش شده شد . اگر مورد کارهای ضد اجتماعی اش از او بپرسید ، جوری نشان می‌دهد که انگار رفرش ازسر بی فکری بوده اما  واقع کاملاً آگاهانه آن کارها را انجام میدهد . مشاوره خانواده آویژه میتواند اطلاعات بیشتری این زمینه به شما‌ بدهد .

تعریف اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

تعریف اختلال شخصیت ضد اجتماعی  یا Anti-social personality  به این صورت است ‌نوعی اختلال شخصیت است که آن فرد تقری هیچ کدام از ابعاد زندگی ، حقوق دیگران را رعایت نمیکند و دائما پی نقص قانون است . این رفر ها تقری از ۱۵ سالگی شروع میشود . فرد دارای این اختلال فریبکار است و به شدت وغ میگوید . ممکن است حتی نام خودش را دائما تغییر بدهد . از دیگران به روش های مختلف کلاهبرداری و سودجویی میکند و از این کار لذت میبرد . زونج ، تحریک پذیر و پرخاشگر است و به صورت مکرر دچار تهاجم فیزیکی میشود . فرد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی معمولا کودکی دارای اختلال سلوک بوده . البته ممکن است رفرهای ضد اجتماعی به خاطر انواع دیگری از اختلال‌  شد . برای تشخیص دقیق تر، می‌توانید از مشاوره روان‌شناسی کمک بگیرید .

علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی حول چهار نشانه اصلی می‌گردد . اول خودمحوری یعنی این که فرد به مسائل و نیازهای دیگران اهمیتی نمی‌دهد و تفکراتش معطوف به خود و نیازهایش است . افراد دارای اختلال خودخواه ، بی‌رحم ، بی‌مسئولیت هستند و نمی‌توانند به کسی وفادار بمانند . دوم عدم وجدان یعنی افراد دارای این اختلال شخصیت برای آسیب‌هایی که به دیگران می‌زنند ، هیچ‌گونه احساس گناهی ندارند و ظاهرشان کاملاً خون‌سرد و بدون استرس است . سوم رفرهای تکانشی دارند که این رفرها براثر اضطراب‌های سرکوب‌شده ایجاد می‌شود آنها برای رسیدن به لذت آنی بدون فکر هر کاری می کند . روابط آن‌ها دائماً تغییر می کند بسیار اهل خشونتند و دائم از مسه می‌گریزند . جاذبه این افراد بسیار فریبنده است و از نیازها و ضعف‌های دیگران خبرند و برای متقاعد کردن آن‌ها از این نقاط ضعف استفاده می کنند .

ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی چگونه است؟

ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی   گرو چندین عامل است . محیط خانوادگی و اجتماعی ، نارسایی‌های یادگیری و عوامل وراثتی .  دیده شده پ و مای که دارای رفرهای ضداجتماعی هستند این رفر را به فرزندانشان هم انتقال می دهند . امواج مغزی افراد دارای این اختلال کمی کندتر از امواج مغزی افراد سالم است . امواج مغز آنها بیشتر شبیه به  کودکان است بنابراین شاید بشود گفت رشد مغزی آن‌ها هنوز کامل نشده . شیوه تربیتی فرزند تأثیر مهمی ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی دارد . روش های تربیتی خشن و بی‌ثت موجب افزایش علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی می‌شود . معمولا افراد مبتلا دچار محرومیت هیجانی هستند و خانه والدینی سخت گیری و آسان گیری همزمان روبرو هستند که افرادی بی رحم و پرتوقع و بد دهان بوده اند .

مشکلات اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیسـت؟

مشکلات اختلال شخصیت ضد اجتماعی اغلب جدی هستند . این افراد هنجار شکن‌های قوی ای هستند به همین علت ممکن است بیش از حد گیر مسائل قضایی بشوند . افراد مبتلا به این اختلال به خاطر خشم زیاد و عدم رعایت حقوق دیگران آسیب‌های زیادی به دیگران وارد میکنند . این افراد سن نوجوانی مسه دسرهای زیادی ست می‌کنند و رها اقدام به فرار از مسه می‌کنند . این افراد ممکن است اقدام به خودکشی کنند برای همین نیازمند مراقبت شدید هستند . رانندگی حین مستی یکی از کارهایی است که اغلب آن‌ها انجام می‌دهند و ممکن است منجر به اتفاقات ناگواری شوند.   زندگی زناشویی انسان های نامتعادل و بی مسئولیتی هستند و هیچ واکنش و تعهد عاطفی ندارند . ممکن است محدودیت های سختی برای همسرشان ایجاد کنند و برابر اعتراض او دست به فحاشی و کتک زدن بزنند .

مان اختلال شخصیت ضد اجتماعی ممکن است؟

مان اختلال شخصیت ضد اجتماعی نیازمند استفاده از مشاوره روانشناسی است اما مشکل اصلی متقاعد کردن فرد برای انجام مشاوره است . برای مان اختلال شخصیت ضد اجتماعی معمولاً از روش‌های شناخت مانی و رفرمانی استفاده می‌شود و برای کنترل علائم نیز از دارو مانی  استفاده می شود . شناخت مانی برای مان این اختلال اثربخشی لایی دارد . مان به روش شناختی الگوهای فکری فرد مبتلا به اختلال شخصیت سروکار داریم . مشاور الگوهای فکری غلط را الگو های فکری سالم جایگزین می کند ‌. رفر مانی از شرطی سازی استفاده می‌شود بدین صورت که به رفرهای صحیح فرد پاداش داده می‌شود تقویت شود و اینگونه رفر فرد را هنجارهای جامعه هماهنگ می‌کنند . استفاده از دارومانی این اختلال بیشتر برای کنترل علائم است . داروهای ضدافسردگی برای تثبیت خلق و داروهای ضدصرع برای کنترل پرخاشگری تجویز می‌شود .

ملاک های تشخیص اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

ملاک‌های تشخیص اختلال شخصیت ضداجتماعی DSM_5 به این صورت است که فرد از علائم نام برده شده تعریف اختلال شخصیت ضد اجتماعی ید حداقل سه مورد را برای  یکسال داشته شد و سه ماه گذشته هم حتما یک مورد از علائم فرد دیده شود . برای کسانی که زیر هیجده سال سن دارند این اختلال  تشخیص داده نمی‌شود . رفرهای ضداجتماعی ممکن است ناشی از اختلال مصرف مواد یا از علائم سایر بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی شد . برای تشخیص دقیق و بهتر این اختلال ید سابقه بیماری‌های فرد بررسی شود . اغلب فرد مبتلا به این اختلال قبل از شروع پانزده سالگی مبتلا به اختلال سلوک تشخیص داده می شود . راه بهتر و دقیق‌تر تشخیص این اختلال مراجعه به مشاور و انجام مصاحبه‌های لینی است .

شیوع اختلال شخصیت ضد اجتماعی چگونه است؟

شیوع اختلال شخصیت ضد اجتماعی بین مردان بیشتر از زنان است . مجموع سه صد از مردان و یک صد از زنان به این اختلال دچار می شود . معمولا شیوع این بیماری مناطق فقیر و پرجمعیت بیشتر است و همین امر میتواند مشکلات اختلال شخصیت ضد اجتماعی مثل بزهکاری و دزدی را بیشتر کند . دختربچه‌ها معمولاً قبل از سن بلوغ ، برخی از علائم شخصیت‌های ضد اجتماعی را دارند و پسرها ممکن است زودتر از این سن علائم را داشته شند . ژنتیک ثیر مهمی این اختلال دارد . اگر کسی مبتلا به این اختلال شد میزان شیوع این بیماری بستگان جه یک آن فرد پنج برابر بیشتر می‌شود .

سوالات متداول

فرد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی چه ویژگی هایی دارد ؟

این افراد همیشه فعالیت های خلاف قانون شرکت میکنند و رفر کاملا تکانشی دارد که از ک عواقب آن ناتوان است . این افراد فاقد روحیه پشیمانی و عذرخواهی کردن هستند .

علت های ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی را بیان کنید ؟

مهمترین علت این اختلال محیط و خانواده آشفته و پرخاشگری است که فرد آن رشد کرده است . داشتنن والدینی که کودک را مدام تحقیر و تنبیه میکنند از علل مهم دیگر است .

روابط عاطفی افراد دارای اختلال شخصیت را توضیح دهید ؟

آنها به دلیل رفر های پرخاشگرانه معمولا روابط عاطفی مناسبی کسی نمیتوانند داشته شند و اگر ازدواج کنند روابط پر از خشونت و ناپایداری را خواهند داشت .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اختلال شخصیت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:ANTISOCIAL PERSONALITY DISORDER – Antisocial 

 

اختلال شخصیت ضد اجتماعی یا سر لاک خود فرو بردن

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع