اعتماد به­ نفس نوجوانان را به جرات می­توان یکی از مهارت­ های اساسی دانست که تربیت و پرورش نوجوان ید مد نظر قرار داد. به­ دلیل اهمیت لای این دوره سنی برخی روانشناسان آن را مرحله طوفان و آشوب زندگی می­دانند. توجه به تغییرات و تحولاتی که این سن برای نوجوان پیش می­آید برای بسیاری از والدین تربیت و نوع برخورد فرزند نوجوان­شان به­ یک معضل و دغدغه تبدیل می­شود. مسفانه کم نیستند تعداد والدینی که مسیر اشته و ناست را برای رفر فرزند خود پیش می­گیرند که پیامدی جز غرق شدن مشکلات بیشتر ندارد. یک ضرب المثل معروف چینی هست که می­گوید:” اگر می­خواهی کسی را یک وعده سیر کنی، به او ماهی بده؛ ولی اگر می­خواهی یک عمر سیرش کنی به او ماهی­گیری یاد بده”.

این مثال به ستی منظور ما از آموزش مهارت های زندگی و تربیت ست نوجوان را زگو می­کند؛ هدف ما ست یاد دادن ماهی­گیری و به­ عرتی کمک به رشد و استقلال نوجوان و قرارگرفتن مسیر ست زندگی است. نوجوانی دوره استقلال تیجی از خانواده و ورود به دنیای جدیدی است که طی کردن این مسیر بدون مجهز بودن به مهارت­های ضروری همچون اعتماد به­ نفس نوجوانان غیر ممکن و حتی خطرآفرین خواهد بود. این مقاله سعی ما براین است یک ابزار و مهارت مهم یعنی اعتماد به­ نفس نوجوانانرا آموزش دهیم  و هم چنین به روش­های ارتقا و افزایش آن نیز توجه کنیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان

اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانانخیلی گسترده می­شد. اما بدیهی­ ترین دلیل اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان این است که کودک خردسال شما ورود به نوجوانی تغییر و تحولات جسمی و روانی گسترده و متفاوت از دوران کودکی را تجربه می­نماید.

دوره بلوغ و تحول جنسی و فیزیولوژیکی به خودی خود ملموس و حائز اهمیت هستند که به آموزش و مدیریت والد و نوجوان نیاز دارد؛ اما بخش نگران­کننده این سن متوجه رشد روان و دگرگونی فکری و هیجانی است که ید مورد توجه اساسی قرار گیرد. تحقیقات نشان داده است که دوره نوجوانی “قشر پیش­ پیشانی” که مسئول تصمیم­ گیری و برنامه ­ریزی برای انسان میشد نسبت به “دامه” به عنوان مرکز عواطف و هیجانات، رشد کندتری دارد؛ این بدان معناست که فرزند شما این برهه زمانی معرض احساسات و تصمیم­ های عاطفی بیشتری قرار دارد که بدون مدیریت و کنترل صحیح می­تواند عامل مهم آسیب برای نوجوان شد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


آموزش و تربیت صحیح اعتماد به­ نفس نوجوانان

یکی از روش­های کنترل هیجان به ­طور غیر مستقیم میتواند اعتماد به نفس و حل مسائل سایه آن شد که به­ کارگیری آن بیشتر به اهمیت تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان پی­ خواهید برد. مسفانه برخی والدین از راهکارهایی مثل محدود کردن افراطی و کاهش روابط فرزندشان همسالان و جامعه استفاده می­کنند و وابسته کردن بیش­ازحد آن­ها ، به غلط تصورمی­کنند به او کمک کرده اند. اما این روش چق جواب می­دهد؟ ما که نمی­توانیم ابد او را حبس و به خود وابسته کنیم چرا که دیر یا زود، از طرق دیگر به اجتماع وارد می­شود و آن­جاست که اهمیت آموزش و تربیت صحیح خود را نمایان میسازد. اعتماد به­ نفس یکی از این مهارت­ هاست که ادامه به آن می­پردازیم.

راهکارهای افزایش اعتماد به­ نفس نوجوانان

راهکارهای افزایش اعتماد به­ نفس نوجوانان بسته به اینکه نوجوان چه شخصیت و ویژگی­ هایی دارد حدی متفاوت می­شد اما به ­طورکلی می­توان خصوص راهکارهای اعتماد به­ نفس نوجوانانبه روش­های زیر اشاره کرد:

 • نقاط مثبت و توانایی­ های خود را بشناسید: ممکن است نوجوانی بگوید “من هیچ ویژگی خوبی ندارم “، ” من سر پا اشته هستم”، ” من هیچ توانایی ندارم” و مواردی از این دست که پیشنهاد می­کنیم مراجعه به مشاوره روانشناسی جست­وجوی صفات مثبت خود شید و آن­ها را دسته بندی و یادداشت نمائید. تهیه فهرست توانمندی­هاین شگفت­زده خواهید شد و نسبت به خود حس مثبت پیدا می­کنید. این مرحله یکی از مهم ترین راهکارهای افزایش اعتماد به­ نفس نوجوانانمی شد، که اهمیت پرداختن به ­آن را دو چندان می­کند.
 • مسئوولیت پذیر شید: خیلی از نوجوانان هستند که احساس همه­ توانی و قت لایتناهی دارند که از آن­ها برابر هر مشکلی حمایت می­کند. به­ همین­ خاطر وقتی واقعیت دچارخطا و اشته می­شوند شوکه می­شوند و به­ جای پذیرش خطای­شان و احساس مسئوولیت مقابل آن­ها دیگران را مقصر و سرزنش میکنند ، و از آن­ها اجتناب می­کنند.
 • دست از سرزنش کردن خود بردارید: “من احمق هستم”، ” زم گند زدم”، ” دست و پا چلفتی هستم”؛ صحبت خیلی از نوجوانان مورد شکست­هایشان­ است. فراموش نکنید هیچ فردی کامل و بی­عیب و نقص نیست و همه افراد شکست و ناکامی را کم و بیش تجربه کرده­اند، پس شما اولین و اخرین نفر نخواهید بود.
 • حضور فعال جمع: عضویت شگاه­ های ورزشی، فعالیت­ های فوق برنامه مسه ، حضور انجمن های محله، رفتن به مسجد محله و تقویت ورهای معنوی و ارتط خدا، از جمله روش­ها القای حس مهم و مفید بودن و تعلق گروهی این دوره می­شد.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان

بحث شرکت کنید: تعدادی از افراد این دوره سنی به ­دنل یید و رضایت دیگران هستند به همین­ خاطر از اظهارنظر و ارائه عقیده مخالف جمع خودداری می­کنند و مطیع و گوش­ به­ فرمان هستند. به ­یاد داشته­ شید هر فردی برای خود رای و طرز تفکر خاصی دارد که برخی مخالف و برخی موافق آن هستند و هیچ کس نمی­تواند همه را از خود راضی نگه دارد.

 • نه گفتن: امروزه شاهد آمار رو به­ رشدی از افراد مصرف­کننده ­مواد هستیم که وقتی علت آن را جویا می­شویم اکثرا به ناتوانی رد پیشنهاد دوسن برای مصرف مواد اشاره می­کنند که علیرغم میل طنی­شان نتوانستند مقابل خواسته­ های نابه­جای دوسن نه بگویند. اگر فکر می­کنید این مهارت ضعیف هستید حتما به مشاور مراجعه و تحت آموزش قرار بگیرید.
 • به خودن محبت کنید: مقابل موفقیت­ها ولو کوچک و ناچیز، خرید یک هدیه ساده، گفتن جملات مثبت و انرژی ­بخش به خودن پاداش دهید.

لازم به ذکر است اختلالات طیف افسردگی و اضطراب و برخی اختلالات شخصیت کاهش ­اعتماد به­ نفس فرد رو به­ رو می­شویم که حتما ید تحت مشاوره خانواده و روان­مانی قرار گیرند. ادامه لازم می­دانیم خصوص روش­هایی که والدین می­توانند رعایت آن­ها به تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان شان کمک نمایند اشاره­ای داشته شیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان توسط والدین

راهکار­های تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانانتوسط والدین  نیز بی­شمار  می­شد که ما این مقاله  کاربردی­ترین راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان  توسط والدین برای شما آورده­ایم.

 

 • الگوی عملی شید نه صرفا کلامی: یکی از شکایت­های اصلی والدین این است­:

” دوست دارم پسر یا دخترم مهمانی­ها که دعوت می­شویم، احوال پرسی­کند، صحبت کند؛ اما همیشه پشت من یا پش قایم می­شود یا خود را گوشی مشغول می­کند. پیشنهاد ما به والدین این است، از موثرترین راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان توسط والدین، یعنی “الگوی عملی” استفاده نمایند. بدین صورت؛ هر آن­چه را که مایل هستید به فرزندن یاد دهید را مثال و نمونه به او نشان دهید. البته نید جنبه مقایسه همسالان و ایجاد حس تبعیض و سرزنش داشته شد.

 • ابراز محبت کنید: فرزندن را نامشروط و بدون هیچ اما و اگری دوست بدارید.  شما نید او را از محبت خود محروم کنید حتی اگر اشتهی از او سر بزند.
 • برای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان  صفات مثبت آنها را خطاب کنید: پسرعزیزم…. دختر قشنگم…. عزیزه­دلم… پسرهوشم…. دلبندم…. دخترمهرنم….، این­ لحن به او نشان می­دهید که متوجه ویژگی­های مثبتش هستید وآن­ها را به او یادآوری می­کنید.
 • برای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان  آنها مشوت کنید: مورد حل مسائل و امور منزل دورهم جمع شوید و راجع­ به نحوه حل مشکلات نظرخواهی کنید. مقابل نظرات یکدیگرجبهه نگیرید و راه­کارهای مختلف را هم امتحان کنید.
 • برای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان به آنها حق انتخاب دهید: فرزند شما حق دارد مورد نوع لس و پوشش و نیازهای خود نظر بدهد و نید او را از این حق محروم کنید چرا که این کار جرات و جسارت و نیاز به استقلال او را سرکوب می­کنید و این برای یک نوجوان اصلا خوشایند نیست.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


سوالات متداول

اهمیت اعتماد به­ نفس نوجوانان چیست؟

توجه به تغییرات و تحولاتی که این سن برای نوجوان پیش می­آید برای بسیاری از والدین تربیت و نوع برخورد فرزند نوجوان­شان به­ یک معضل و دغدغه تبدیل میشود و این خود گویای اهمیت این دوره از زندگی است.

اعتماد به ­نفس به چه معناست؟

اعتماد به­ نفس به زن خیلی ساده ” داشتن ایمان و ور قلبی نسبت به خود و توانمندی ها مواجه مسائل” تعریف می­شود.

راهکارهای تقویت اعتماد به­ نفس نوجوانان چیست؟

ابراز محبت کنید، صفات مثبت او را خطاب کنید، فرزندن مشوت کنید و به او حق انتخاب دهید.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: ۸ Essential Strategies for Raising a Confident Teen

 

راه های افزایش اعتماد به نفس نوجوانان چیست؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع