اعتماد به ­نفس کودکان موضوعی است که این روزها یکی از دغدغه­ های اصلی والدین شده است. روانشناسی هم برای این مهارت اساسی جایگاه خاص و ویژه­ ای قائل هستند آن­جا که صد مراجعه کننده کودک مشکل اعتماد به­ نفس به مراکز مشاوره روانشناسی رو به فزونی است. از طرف دیگر شاهد طیف وسیعی از بزگسالان مبتلا به اختلالات روانی هستیم که ریشه برخی از  آن­ها به محرومیت­ها و کمبود اعتماد به ­نفس کودکان مربوط میشود. اینجا اهمیت مشاوره خانواده غیر قابل کتمان است.

والدین این کودکان معمولا از خجالتی بودن، کم­حرفی،  ترسو بودن و نداشتن جسارت آن­ها شکایت دارند و از این­که کودک­شان جمع دوسن و همزی­ها نمی­توانند از حق خود دفاع کنندگله­مند هستند. جالب است بدانید، مشکل اعتماد به ­نفس کودکان  وارد حیطه مسه هم شده است و معلم و مسئولین مسه هم از انزوا، خجالتی بودن و عدم مشارکت کودک فعالیت­های کلاسی به والدین متذکر می­شوند.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


تقویت اعتماد به ­نفس کودکان

تقویت اعتماد به ­نفس کودکان امروزه مبحثی مهم زمینه موفقیت و استعدادیابی می­شد به ­نحوی که افراد سر و زن دار و جسور و شجاع نسبت به کودکانی که حتی مورد کوچک­ترین نیازهای خود به والدین متکی هستند، امکان پیشرفت و موفقیت بیشتری دارند. اهمیت تقویت اعتماد به ­نفس کودکان بر کسی پوشیده نیست، توجه نرخ لایی از مشکلات بزرگسالی که ریشه کمبودهای­کودکی دارد، بنابراین می­توان حدس زد چه آینده ­ای انتظار کودک محروم از بنیادی­ ترین مهارت های زندگی، خواهد بود. تمامی این موارد اهمیت اعتماد به ­نفس کودکانکودکان را آشکارتر می­کند.

این مقاله سعی داریم شما را اعتماد به ­نفس و راهکارهای ارتقا و تقویت آن آشنا کنیم.

اعتماد به ­نفس کودکان به چه معناست؟

اعتماد به ­نفس کودکان به این معناست: مواجه کارهای شخصی و امور محوله به توانایی­های خود انجام آن­ها ور و اطمینان­خاطرداشته شد.

قبل از اینکه به ارائه نکات لازم جهت افزایش اعتماد به ­نفس کودکان  بپردازیم، لازم می­دانیم ابتدا علائم مربوط به کمبود اعتماد به­ نفس کودکان را بشناسیم و سپس مورد نحوه رفع آن­ها صحبت کنیم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکان

علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکانشامل دامنه وسیعی از نشانه­ هاست. ذیل به برخی از آن­ها اشاره میکنیم:

از مشخص ­ترین علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکان سرخ شدن و گل­انداختن صورت­شان هنگام صحبت­ جمع و پاسخ به سوال اطرافیان می­شد، برای مثال جواب به سوال اسمت چیه؟ سرخ و سفید می­شود و به تپق زدن می­افتد و نهایت پ یا ماهستند که به جای او پاسخ می­دهند.

از دیگر علائم کمبود اعتماد به ­نفس کودکان  عدم تماس چشمی و نگاه­های­کوه وسریع به افراد حاضر جمع است. این کودکان معمولا دوسن­شان قاطی و صمیمی نمی­شوند، البته عکس آن نیز ممکن است اتفاق بیفتد یعنی آنق به دوسن می­چسبند که قت بیان و رفر مستقل ندارند. از دیگر نشانه­ های کودکان مشکل اعتماد به ­­نفس کتک خور بودن و مورد تمسخر قرارگرفتن بین دوسن و همکلاسی­ها می­شد.

موارد فوق نشان از کمبود اعتماد به ­نفس کودکان بود. صورت مشاهده چند مورد از این علائم فرزندن به مشاور و روانشناس کودک مراجعه نمائید به موقع تحت مان و آموزش مهارت­های لازم زندگی قرار گیرند.

سوالی که برای والدین پیش می­آید این است: ما مقابل این نوع رفر کودک چه کار ید انجام دهیم؟ وظیفه ما به­ عنوان والدین چیست؟

پاسخ سوال شما ادامه مقاله آمده است.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان توسط والدین

راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان توسط والدین را این بخش مورد بحث قرار می­دهیم.

 • ابراز محبت و توجه: یکی از نیازهای اساسی هر فردی بدون توجه به محدوده سنی یافت توجه و محبت اطرافیان است. نیاز به حمایت عاطفی کودک توسط والدین برآورده می­شود. رفرهای محبت آمیز والد به کودک می­تواند شامل بغل­کردن، بوسیدن، نوازش ­کردن و صدازدن او صفات مثبت شد. این مرحله از جمله راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان  است.
 • به نیازها و علایق او توجه کنید: مشکلی که رفر برخی والدین فرزندشان دیده می­شود عدم توجه به خواسته­ ها و تمایلات آن­ها می­شد، گویی کودک موظف است طبق نظر و میل پ و مازندگی کند و نسبت به حقوق خود بی­توجه شد.
 • کودک خود مشورت کنید: این مورد به ویژه مورد والدینی که به زگی صاحب فرزند دیگری شده اند مناسب است. بهترین روش القای حس مفید و مهم بودن کودک و راهکارهای اعتماد به ­نفس کودکان ، کمک گرفتن از او مورد خواهر و برا زه متولد شده است. این­کار حس نوع دوستی و کارآمد بودن را کودک پرورش داده­اید.
 • کودک را به ­خاطر اشتهش سرزنش نکنید: اشته کردن و کوشش وخطا، خاص دوران­ کودکی است، واقع هیچ کودکی بدون تجربه­ خطا فرصت­های جدید آشنا نمی­شود. بنابراین به ­جای سرزنش و نقد کودک او را همراهی کنید رفر ست را بیاموزد.
 • مهارت جرات­مندی را به کودک آموزش دهید: اکثر کودکان مشکل اعتماد به ­نفس، نداشتن ک ستی از خواسته­ ها و نیازهایش مقابل دیگران و نحوه بیان ست آن­هاست. مهارت جرات­مندی به کودک یاد می­دهید چگونه بدون بی­ احترامی به­کسی به نیازهای خود پاسخ دهد.

  بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


بهترین راهکارهای تقویعتماد به ­نفس کودکان توسط والدین

 • حضور دیگران کودک خود را مواخذه نکنید: رفری که والدین مستبد و سخت­گیر نسبت به فرزند خردسال خود دارند این است که وقتی متوجه اشته کودک شان می­شوند توجهی به اطراف و حضور دیگران ندارند و کودک را مورد تنبیه فیزیکی و کلامی خود قرار می­دهند که نتیجه­ای جز تخریب شخصیت و اعتماد به ­نفس کودکان  ندارد. بهتراست خطای کودک را خلوت و دوسنه به او متذکر شد و راه­حل جایگزین و مناسب را به او ارائه داد.
 • به کودک خود قت بیان و اظهارنظر بدهید: این مورد هم رابطه عتماد به­ نفس مهم می­شد. توجه به اینکه یکی از روش­های توصیف ویژگی­های مثبت و توانایی­های هر فردی بیان کردن و به زن آوردن آن­هاست، بنابراین کودکی که خانواده حق بیان نداشته است نمی­تواند این زمینه موفق شود و سکوت و انزوا را بین جمع بودن و صحبت­ کردن ترجیح می­دهد.
 • گوش­ دادن و مهارت­ های ارتطی را کودک تمرین کنید: یکی از اصول ارتطی موفق دیگران، گوش دادن به صحبت­های طرف مقابل و ک احساسات میشد که پی آن به رفع نیازها و توجه به خواسته­ ها منجر می­شود. هم والدین هم کودک این اصل را روابط­شان لازم است رعایت نمایند.

راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان دبسنی

راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان­ دبسنی جزو حیطه های تربیتی مهم می­شد. توجه به اینکه این مقاله به مسه و مشکل معلم ارتط کودک خجالتی و فاقد اعتماد به ­نفس اشاره­ شد، به­ همین خاطر نگاهی به وظایف مسه و معلم خصوص راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان ­دبسنی می اندازیم.

 • مشارکت دانش­ آموز فعالیت­های کلاسی: دانش ­آموزان را به گروه­های چندنفره تقسیم کنید و نقش سرگروه یا فرد ارائه دهنده س را به کودک اعتماد­ به نفس پائین بدهید.
 • ایجاد کلاسی آرام و به دور از استرس: این مورد به ویژه روزهای امتحان شفاهی که جو متشنجی برای دانش­ آموز اعتماد به­ نفس پائین محسوب می­شود، مناسب است.
 • محول کردن نقش نماینده کلاس به دانش ­آموز منزوی و خجالتی
 • تعیین زمان بحث آزاد: پایان هفته زمانی از کلاس را به بحث آزاد اختصاص دهید که آن هر دانش­ آموز مدتی کوه مورد علایق و خواسته­ هایش مورد مسه و هم­کلاسی­ها ارائه دهد.

موارد فوق از کاربردی­ترین راهکارهای افزایش اعتماد به ­نفس کودکان ­دبسنی برای معلم­هاست. امیدواریم کمک و همکاری مسه و والدین هرچه بیشتر شدن اعتماد به ­نفس کودکان قدمی برداریم.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


سوالات متداول

برای اینکه کودکان پیش دبسنی عزت نفس داشته شند چکنیم؟

بهترین کار این است که مشارکت آنها را کار های فوق برنامه بیشتر ترغیب کنیم و تعامل آنها را همکلاسی هایشان بیشتر کنیم.

کمبود عزت نفس کودکان چه علائمی دارد؟

از رز­ترین علائم کمبود عزت ­نفس­کودکان سرخ شدن و گل­انداختن صورت­شان هنگام صحبت­ جمع و پاسخ به سوال اطرافیان می­شد.

برای افزایش عزت نفس کودکان والدین چه کاری نید انجام دهند؟

مشکل مهمی که رفر برخی والدین فرزندشان مشاهده می­شود این است که به خواسته­ها و تمایلات کودکان خود توجه نمیکنند، گویی کودک موظف است طبق نظر و میل پ و مازندگی کند و نسبت به حقوق خود بی­توجه شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:Simple Ways to Boost Your Child’s Self-Esteem 

 

 

راه های تقویت اعتماد به نفس کودکان چیست؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع