­

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه بهمعنی اغراق توانایی­ها و شایستگی­های خود است. به­عرتی افراد اعتماد به نفس غیر واقع بینانه دارای تفکر غیر­منطقی و ملغه ­آمیزی مورد خود هستند  و خود را عامل اصلی هر موفقیت و پیشرفت می­دانند. برای مثال، حضور خود شرکت را عامل اصلی کسب میزان لای آمد می­دانند و آن را مدیون تلاش و توانایی­ های خود می­دانند، حتی معتقدند بدون حضور آن­ها، شرکت حتما مشکل مواجه میشود و نمونه­ های دیگری از افراد اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  که اطراف خود دیده­اید. هدف ما این مقاله، معرفی افراد اعتماد به ­نفس کاذب و عوامل بروز آن، هم­چنین ارائه راهکارهای مقابله ­ای می­شد.

اعتماد به نفس کاذب

بد نیست این نکته را بدانید افراد اعتماد به ­نفس کاذب یک شبه و ناگهانی دچار این رفر نمی­شوند،  بلکه ریشه آن به تجارب گذشته و موفقیت­های پی­­پی بر میگردد و به مرور این تصور را فرد شکل می­گیرد:” من فردی فوق­ العاده مهم هستم”،” من از بقیه برتر هستم”، “همه ید مرا تحسین کنند”، “به من احترام بگذارند”؛ به زن ساده ­تر دید از لا به پائین به دیگران دارند و همه را مستحق توهین و سرزنش می­دانند.

همین­ جا این نکته را متذکر می­شویم که فرق افراد اعتماد به­ نفس ­لا و اعتماد به ­نفس کاذب ورهای غیرواقع­ بینانه و غیرمنطقی است که افراد اعتماد به ­نفس کاذب مورد توانایی­ های­شان دارند. ما هیچ ­وقت افراد سالم و اعتماد به ­نفس تحقیر و اهانت نمی­بینیم، برعکس این افراد خیرخواه و یاری­گر هستند، برای رفاه حال دیگران تلاش می­کنند و برای آن­ها ارزش و احترام قائل هستند.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


عوامل بروز اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

عوامل بروز اعتماد به نفس غیر واقع بینانه را ید تجارب آسیب­ زای دوران کودکی، مانند: بفری­ های جسمی و جنسی، عزت­ نفس شکننده و ضعیف، سبک فرزند­پروری والدین و عوامل محیطی بی ­اعتر و خطرساز  جست­و­جو کرد. سوالی که ممکن است برای شما هم پیش ­آید این است: عزت­ نفس چطور عث بروز اعتماد به نفس­ کاذب می­شود ؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا شما ید تعریف عزت ­نفس را بدانید. عزت­ نفس خودپنداره­ای است که فرد بر مبنای ارزیابی­ های خود و دیگران بدست می آورد. حال این عزت­ نفس می­تواند مثبت شد یا منفی. منظور ما این مقاله از عزت­ نفس شکننده همان نوع منفی آن است.

چه افرادی دارای عزت­ نفس منفی هستند؟

برای پاسخ به این سوال ید ر دیگر به دوران کودکی برگردیم و آن به­ دنل عواملی شیم که فرد را دچارعزت نفس منفی می­کند. ازجمله این عوامل می­توان تجارب پی ­پی موفقیت را دانست که توسط والدین بیش ­از­حد مورد توجه و تشویق قرارگرفته­ اند و این تصور واهی را کودک خود ایجاد کرده­ اند، برتر و بهترین است و هیچ کس نمی­ تواند او رقابت کند و تنها او برنده میدان است. از طرفی نوع ارزیابی والدین هم میتوان عوامل بروز اعتماد به ­نفس­ کاذب را پیدا کرد، والد سخت­گیری که برای موفقیت و پیشرفت معیارهای کامل و بی عیب و ­نقصی را انتخاب کرده­اند و تلاش و رفر فرزند خود را آن­ها محک می­زنند.

کودکی که نتواند طبق ملاک­ های والدش به موفقیت برسد مورد تحقیر و تنبیه و سرزنش قرار می­گیرد و همین عامل مهمی ایجاد عزت ­نفس ­شکننده و خودپنداره منفی فرد می­شود، بزرگسالی هم برای جبران و حفاظت از عزت­نفس آسیب دیده­اش به راهکارهای ناسازگاری مانند: ملغه موفقیت­های خود، کوچک جلوه دادن تلاش­ها و دسورد­های دیگران، احساس برتری شخصی، اهانت به دیگران و تحقیر و سرزنش آن­ها، خود را سزاوار تحسین و تمجید فراوان دیدن، مقصر جلوه دادن دیگران برای شکست ­هایش می­داند. جالب است بدانید اعتماد به­ نفس ­کاذب و عزت­ نفس ­ضعیف از ملاک­های اصلی طبقه­ بندی و تشخیص افراد خودشیفته اختلالات شخصیت می­شد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


بروز اعتماد به نفس غیر واقع بینانه فرزندان خانواده

از دیگر عوامل  بین تک ­فرزندان است، والدین این کودکان به سبک لوس و نازپرورده کودک را تربیت می­کنند، طوری­که تمام نیازهای کودک به محبت، توجه و پاداش را بدون هیچ نگی برآورده می­سازند. کودکی که چنین خانواده ه­ای بزرگ می­شود هیچ کس را یارای رقابت خود نمی­بیند، همیشه خواهان برتری و راس بودن است، دیگران ید نیاز او به توجه و تمجید را رفع کنند غیر این­صورت، آن­ها را طرد و سرزنش می­کنند. دیگران آن­ها را به­ عنوان افراد پر­توقع و خودخواهی توصیف می­کنند، و خود را لایق برتری و دیگران را لایق حقارت و بی­ارزش­شدن می­دانند.

معایب اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

معایب اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  پیامدهایی منفی همراه است مانند:

طرد شدن و تنهایی و انزوا، روابط­بین­فردی ناموفق، زندگی زناشویی ناسازگار.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان مقوله بسیار مهمی است که برخی نوجوانان دیده می­شود. دوره نوجوانی که بلوغ شروع می­شود و به یکسری تغییرات فکری و روانی ختم می­شود، دارای ویژگی­ هایی است که نوع خود می­تواند خطرساز و شروع اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  نوجوانان شند. از جمله آن­ها، تصور “همه ­توانی” می­شد، این نوع نگرش نوجوان خود را سرشار از قتی جادویی و لاینحل می­دانند که جسارت انجام کارهای هیجان و خطرناک را برای آنها فراهم می­­کند؛ اما واقعیت موانعی برخورد خواهد کرد که تصورش تضاد است وخودپنداره او را خدشه­ دار می­کند، همین می­تواند عامل آسیب­ های دوران نوجوانی چون مصرف­مواد، روابط جنسی نامشروع، رانندگی پرخطر و هیجان­خواهی افراطی شد.

از دیگر ویژگی­های این دوره، وجود “تماشاگران خیالی” می­شد که نوجوان و رفرهای او را نظاره­گر هستند و نید مرتکب خطا و اشته شوند؛ این­ صورت، ارزیابی­های منفی دیگران را به دنل خواهد داشت. نوجوان که جایی برای شکست و ناکامی تعریف نکرده است، صورت ارتکاب اشته، دچار ناامیدی و ماندگی می­شود و برای جبران آن دست به تحقیر و سرزنش دیگران می­زند و دیگران را عامل شکست خود می­داند، خود را لایق بهترین­ها می­داند نه خت و شکست. همه این موارد توجیهی برا اعتماد به­ نفس­کاذب نوجوانان می­شد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانه به راهکارهای بهبود اعتماد به ­نفس اشاره دارد. همان­طور که لاتر ذکر شد اعتماد به نفس غیر واقع بینانه، از علائم اختلال شخصیت خودشیفته و سبک فرزند­پروری نازپرورده است؛ بنابراین برای مان، لزوم مراجعه به مشاوره روانشناسی و متخصص مشاوره خانواده این حوزه مهارت های زندگی ضرورت پیدا می­کند.

مان اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

طرحواره مانی: یکی از رویکردهای روان­مانی زمینه مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانه است. این روش مانی، به کمک خود فرد به ریشه ورهای ناست مورد خود و دیگران می­روند و شناسایی عوامل زمینه ساز بروز عقاید غیرمنطقی و ارائه راهکارهای مانی مناسب به مرزه آن­ها و جایگزینی ورهای سالم و سازگار اقدام می­نمایند.

مان شناختی رفری اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

شناختی – رفری: این رویکرد مانی هم­چون طرحواره­ مانی، ورهای ناست افراد سروکار دارد، این تفاوت که این روش­مانی، بر زمان حال و مشکلات فعلی کید می­شود و فارغ از گذشته مشکل به مان و تغییر افکار خودآیند منفی و قواعد ناسازگار می­پردازند. این نوع مان افکار فرد را ۳سطح، افکارخودآیند، قواعد ناسازگار و فرض ­های بنیادین و زیربنایی بررسی می­کنند. افکارخودآیند، همان افکاری هستند که بدون دخالت، خودبه­خود و لحظه به ذهن خطور می­کند و محتوی منفی واقعیت را به سود خود تحریف میکند(فردی که به خاطر کسب نمره پائین امتحان خود را ضعیف­ترین فرد تصور می­کند). قواعدناسازگار، شامل چارچوب­ ها و ید و نیدهایی می­شد که فرد از طریق  آن­ها خود و دیگران را برآورد میکند. نهایت فرض­های زیربنایی که ریشه تجارب دوران کودکی دارد و از طریق والدین برای فرد شکل می­گیرد.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


سایر مان های اعتماد به نفس غیر واقع بینانه

این رویکرد استفاده از تکنیک­های شناختی و رفری متنوع و البته متناسب مشکل هر مراجعه، او را کسب ورهای منطقی و سالم کمک می­کنند. از جمله تکنیک­های شناختی می­توان، ثبت افکارخودآیند­منفی، پیکان رو پائین، بررسی شواهد ئیدکننده و ردکننده افکار، گفت­گو­یی ­سقراطی، بررسی­ احتمال، فاجعه­ زدایی، تکنیک پیوسر اشاره کرد.

تکنیک پیکان رو به پائین : این روش­مانی، تک­ تک افکار­خودآیند­منفی فرد را شناسایی و پس از تشخیص برگه­ای جداگانه و لای صفحه یادداشت می­کنند، سپس رسم فلش زیر آن، معنی و مفهوم فکر را فرد بررسی می­کنند، این­کار را جایی تمرین می­کنند که فرد به غیر­منطقی ­بودن آن پی­می­برد، به همین ترتیب، تمام افکار اورا بررسی محتوایی می­کنند و کشف غیر واقعی بودن­شان ، ورهای ست جایگزین می­کنند.

تکنیک فاجعه ­زدایی: این روش، فرد را افکارش روبه­رو می­کنند و بدترین حالت ممکن را برای آن نظر می­گیرند، به­عرتی، فاجعه­ سازی می­کنند، بعد از آن فرد پیوسری معنی و مفهوم هر میزان از فاجعه را بررسی می­کند و جایی از پیوسر متوقف می­شود که افکار برایش فاجعه­زدایی می­شود و وری منطقی جایگزین می­شود.

روانکاوی:  جست­و­جوی ریشه مشکل و ورهای ناست فرد گذشته و تجارب آسیب­زای کودکی، روش مانی این نوع رویکرد به­عنوان یکی از راهکارهای مقابله اعتماد به نفس غیر واقع بینانهمی­شد. هیپنوتیزم­مانی، تکنیک مهمی است که این نوع مان به منظور کند و کاو ریشه مشکلات فرد به ­کار گرفته می­شود.

سوالات متداول

تفاوت اعتماد به نفس لا و اعتماد به نفس غیر واقع بینانه چیست؟

فرق افراد اعتمادبه­ نفس­ لا و اعتماد به نفس غیر واقع بینانه  ورهای غیرواقع ­بینانه و غیرمنطقی است که افراد اعتماد به ­نفس کاذب مورد توانایی­های شان دارند

افراد دارای اعتماد به نفس پایین چه کسانی هستند؟

برای پاسخ به این سوال ید ر دیگر به دوران کودکی برگردیم و آن به­ دنل عواملی شیم که فرد را دچارعزت نفس منفی می­کند. ازجمله این عوامل می­توان تجارب پی­ پی موفقیت را دانست که توسط والدین بیش ­از­حد مورد توجه و تشویق قرارگرفته­ اند و این تصور واهی را کودک خود ایجاد کرده­اند، برتر و بهترین است و هیچ کس نمی­تواند او رقابت کند و تنها او برنده میدان است

شروع اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان چه زمانی است؟

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان مقوله بسیار مهمی است که برخی نوجوانان دیده می­شود. دوره نوجوانی که بلوغ شروع می­شود و به یکسری تغییرات فکری و روانی ختم می­شود، دارای ویژگی­هایی است که نوع خود می­تواند خطرساز و شروع اعتماد به نفس غیر واقع بینانه نوجوانان شند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره اعتماد به نفس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: a stupid black hole of unrealistic confidence | Enlightened …

 

اعتماد به نفس غیر واقع بینانه چیست؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع