۰٫۰
۰۰

اضطراب جدایی یا separation anxiet  حالتی است که کودک به هنگام جدایی از خانه یا مراقب خود به آن دچار میشود . گاهی کودک به هنگام جدا شدن از ما یا مراقب ، اضطراب بوجود می آید و کودک بی قرار میشود . والدین ید بدانند وقتی فرزند آنها سنین پایین تر است ، از اینکه او را تنها بگذارند می ترسد و به همین علت ممکن است پرخاشگر یا نا آرام شود . گذشت زمان و روند طبیعی رشد این مشکل حل می شود ، اما اگر ادامه پیدا کند والدین می توانند مراجعه به مشاوره روانشناسی مشکل کودک خود را حل کنند . این مشکل روند رشد زمانی حل میشود که کودک می داند افراد و اشیا حتی نبودشان هم وجود دارند . این مسئله به اختلال شخصیت ارتطی ندارد و بخشی از روند رشد کودک است .

تعریف اضطراب جدایی

تعریف اضطراب جدایی از نظر مشاوره خانواده آویژه حالتی است که کودک از امنیت عاطفی لازم برخوردار نیست و دچار اضطراب میشود و به گونه ای افراطی به ما یا مراقب خود میچسبد . به طور طبیعی وابستگی کودک از ۷ماهگی آغاز ، ۱۰۱۸ماهگی به اوج خود میرسد و نهای ۳سالگی وابستگی خاتمه می یابد . اما بعضی کودکان سنین لاتر نیز این وابستگی خود را به مراقبشان دارند ، این مقدمه اختلال اضطراب جدایی است . به طور مثال به سختی از مراقب جدا میشوند به مسه بروند ، برای زی دوسنشان بهانه تراشی میکنند که مدا از مراقب خود دور شوند . این نوع اضطراب ارتط مهمی سبک های دلبستگی دوره های مختلف رشد کودک دارد . اگر کودک دوره نوزادی و شیرخوارگی به اندازه مناسب کنار والدین خود شد کمتر دچار این اضطراب میشود .

علائم اضطراب جدایی

علائم اضطراب جدایی بیقراری و ترس از اینکه مدا مراقبشان از آنها دور شود آغاز میشود . ترس از مهم‌ترین علائم اضطراب جدایی است که کودک دوست ندارد فرد دیگری به غیر از ما بیرون از منزل یا مکان های دیگر برود . شب ااری که معمولا از سه چهار سالگی آغاز میشود یکی از شایع ترین علائم این اختلال است . مکیدن انگشت شست از نشانه هایی است که بر اثر فشار روانی و اضطراب بوجود می آید . جویدن ناخن که شدت زیادی پیدا میکند به طور معمول از پنج سالگی آغاز میشود میتواند همزمان تهوع ، دل د ، سرد شد . کودکان مدام ترس این را دارند که مدا یکی از اعضای خانواده را از دست بدهند نتیجه ممکن است حتی زمان خواب پ و ما خود را بیدار کنند از سلامت آنها مطمئن شوند .

ابتلا به اضطراب جدایی

ابتلا به اضطراب جدایی می تواند ناشی از این شد که کودک احساس ناامنی میکند . از دلایل ابتلا می توان به این موارد اشاره کرد که برخی کودکان به طور ژنتیکی خلق و خوی حساسی دارند و آمادگی بیشتری برابر ابتلا به این اختلال نشان میدهند . تغییرات محیطی عامل دیگری است که ابتلا به این اختلال نقش دارد مثل جابجایی مسه و خانه . دلبستگی کودک به مراقب ۳ ۵ سالگی تثبیت میشود و جدایی والدین یا مرگ یکی از اعضای خانواده می‌تواند منجر به اختلال اضطراب جدایی این سن شود . روش فرزند پروری خانواده‌هایی که تربیت فرزندان شان تربیت آسان نظر می‌گیرند یا آنهایی که تربیت سختی را برای کودکانشان انتخاب میکنند ، کودک را برای انجام هر کاری دچار اضطراب می کنند و ممکن است به اختلال مذکور دچار شوند .

مشکلات اضطراب جدایی

مشکلات اضطراب جدایی بزرگسالی میتواند بروز اختلالات روانی موثر شد . فردی که به ما یا پ خود وابسته است ممکن است به ازدواج تن ندهد یا نتواند بدون مراقب خود کارهای بزرگ انجام دهد . می‌توان گفت که فرد ممکن است شغل ، ازدواج و کارهای دیگر دچار مشکل شود . مشکلات اضطراب جدایی ممکن است به صورت مشکلات گوارشی ، سرد ، حالت تهوع بروز کند . شدت این اضطراب سطح رشدی و سن تقویمی کودک متناسب است و واکنش های ناسازگانه افراطی و مشکل ساز این موقعیت ها بروز پیدا میکند . مثلا یک کودک سن مسه از ماندن مسه به تنهایی دچار اضطراب شده و گریه میکند و یا وارد کلاس نمیشود . کودکانی هستند که اق خود تنها نمی خوابند و حتی نصفه شب استرس بیدار میشوند و بی قراری میکنند .

مان اضطراب جدایی

مان اضطراب جدایی از نظر مشاوره خانواده آویژه راه های مختلفی دارد . جلسه مشاوره ، ابتدا مانگر از شرایط کودک سوالاتی میپرسد بداند کودک چه محیطی بزرگ میشود و مرحله دوم به آموزش والدین میپردازند . روش های مان میتواند تغییر تصور کودک زی مانی و مانهای شناختی رفری شد . مهم‌ترین اصل این است که کودک ابتدا ترس و نگرانی خود را بیان کند ، سپس توانایی ها و مهارت های لازم برای مقابله کردن آن را به کودک می آموزند . آموزش والدین ابتدا بررسی نوع تربیت و سبک آموزش آنها آغاز میشود ، بطور مثال بعضی والدین ممکن است زمانیکه کودک کار ناستی انجام میدهد بگویند این کار را تکرار کنی میروم و دیگر نمی آیم . مشاوره از والدین میخواهد که کید کنند کار کودک را دوست ندارند و از تهدید استفاده نکنند .

ارتط کودک دارای اضطراب جدایی

مان اضطراب جدایی بستگی به ارتط مشاور کودک دارد . ابتدا مشاور ید احساس امنیت به کودک بدهد و اعتماد کودک را جلب کند . مرحله بعدی والدین ید یاد بگیرند که استرس و اضطراب خود را کم کنند زیرا استرس و اضطراب والدین به کودک  منتقل شده و عث میشود که اختلال تشدید شود . والدین ید سعی کنند کودک خود را زی ها و کارهای گروهی شرکت دهند به تیج از استرس آنها کم شود . میزان اضطراب جدایی کودکان ارتط قابل توجهی کارکرد و توانایی های او دارد دارد . پس به محض دیدن علائم ذکر شده ، والدین ید کودک خود را نزد مشاوره روانشناسی ببرند قبل از ورود کودک به مسه مان شود .

‌ارتط سبک دلبستگی و اضطراب جدایی

تعریف اضطراب جدایی ارتط مستقیمی سبک دلبستگی دارد . سبک های دل بستگی شامل سه دسته میشود اول سبک دلبستگی ایمن که آن کودک محیط بدون بی قراری قی میماند بطوریکه فقط والدینش دسترسش هستند . کودکان سبک اول معمولا دچار اضطراب جدایی نمیشوند و یا بطور معمولی از این دوره عبور میکنند . سبک دوم دلبستگی ناایمن است و کودک جایی که والدینش را نبیند دچار بیقراری میشود و دیدن والدین خود دوره آرام میشونذ . کودکان سبک دوم دچار اضطراب جدایی میشوند که اگر مان شود اثر ماندگاری ندارد . سبک دلبستگی اجتنابی زمانی شکل میگیرد که کودک بعد از بی قراری حتی اگر والدینش زگردند ز هم آرام نمیشوند و احساس امنیت خود را کامل از دست داده است . کودک این مرحله اگر مان نشود مستعد ابتلا به اختلالات دیگر هم میشود .

سوالات متداول

آیا برای کاهش اضطراب جدایی راه حلی وجود دارد ؟

بله ، یکی از راه حل ها این است که والدین حد ممکن کودک خود قایم شک زی کنند و همچنین برای او مشخص کنند که چق دور از او میمانند یا موقع خروج از منزل حتما او خداحافظی کنند .

آیا اختلال اضطراب جدایی همه سنین شیوع پیدا میکند ؟

خیر شیوع این اختلال بیشتر کودکی است و نسبت برابری دختران و پسران دارد اما اگر مان نشود نوجوانی و بزرگسالی اثرات ماندگاری رفر و انتخابهای افراد میگذارد .

آیا منشأ اضطراب جدایی میتواند از اضطراب خود والدین شد ؟

بله ، یکی از دلایل ابتلا به اضطراب جدایی ، والدینی هستند که حمایت افراطی نسبت به کودک خود دارند و عث میشود که کودک احساس امنیت خود را از دست بدهد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: Separation Anxiety in Children: Symptoms, Treatment and …

 

چرا برخی کودکان اضطراب جدایی دارند؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع