5 / 5 ( 3 votes )

مشاوره تلفنی استرس و اضطراب امروزه توجه به اینکه جامعه ما مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند اهمیت بسیاری دارد. استرس و اضطراب یکی از مشکلات مهمی است که مشاوره خانواده  آن مواجه هست. پیامدهای استرس و اضطراب می تواند جسمی روانی و یا اجتماعی شد. ید توجه داشته شید که استرس پاسخی بدن شما به هر گونه فشاری که از بیرون بر آن وارد می‌شود، میشد. مهارتهای مقابله استرس و اضطراب برای غلبه بر این مشکل روانی بسیار مهم است. این مهارت ها می تواند شناختی رفری و روانی شد.

قدم های مشاوره تلفنی استرس و اضطراب

 • اولین قدم مورد مقابله استرس و اضطراب، شناخت ست هیجان و فشارهای روانی است که شما تحمل می‌کنید، این فشارها ید ثیر قابل ملاحظه‌ای بر عملکرد شما داشته شند یک اختلال محسوب شوند. فشارهای ناشی از استرس بسیاری از کارکردهای شغلی، اجتماعی، روانی و تحصیلی شما را تحت ثیر قرار خواهند داد.
 • دومین قدم مورد مقابله استرس و اضطراب تشخیص منابع و سرچشمه های استرس است. این راهبرد شما را قا خواهد ساخت موضع‌گیری‌های به موقع خود را از فشارهای روانی خارج سازید.

شما می یست راههای شناخت و تشخیص احساسات هیجانات خود را یاد بگیرید و از همه مهمتر چگونگی مقابله استرس و اضطراب و همچنین کنترل آنها را تمرین و تکرار کنید اگر هیجانات شما شامل خشم و اندوه نفرت و پرخاشگری و غیره به صورت کنترل نشده شند. این فشارها رفرهای شما را دست می گیرند و قطعاً برای بهداشت روانی شما تهدید بسیار بزرگی محسوب خواهند شد.

حتماً می‌دانید که مقابله استرس و اضطراب یکی از مهارت های زندگی است که افراد حتماً می‌یست از آن اطلاع داشته شند. غیرقابل کتمان است که زندگی امروزی، شما استرس و اضطراب زیادی را متحمل میشوید. از جمله، هنگام تصمیم گیری مهم مانند ازدواج، انتخاب شغل، تحصیل و غیره شما معرض فشارهای روانی متعددی قرار خواهید گرفت. نتیجه شما ناگزیر هستید که مهارتهای مقابله استرس و اضطراب را فرا بگیرید.البته نیاز است مورد برخی مشاوره نیز بگیرید مانند مشاوره قبل از ازدواج.

اهمیت مشاوره تلفنی استرس و اضطراب

یکی از مهمترین نکات مشاوره تلفنی استرس و اضطراب این است که بدانید فشارهای روانی، رابطه مستقیمی بیماری‌های جسمی و روانی دارند. حتما این موضوع را ک کرده اید، هنگامی که استرس و اضطراب لایی را تحمل می‌کنید، بیشتر دچار بیماری‌های گوارشی، قلبی و فشارخون و سردهای مزمن می شوید.

شایع‌ترین اثرات روانی استرس و اضطراب شامل موارد ذیل است:

 • حس ماندگی
 • افسردگی
 • بی اعتمادی به محیط پیرامون
 • کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس

مشاوره تلفنی استرس و اضطراب توجه به سه عنصر اهمیت حیاتی دارد:

 • سرچشمه‌های فشارهای روانی که شما تحمل می‌کنید
 • تشخیص راه‌های ثیرگذاری استرس بر روح و روان شما
 • کنترل کردن آثار فشار روانی

نحوه مقابله استرس و اضطراب

ید به این نکته توجه کنید که شما نمی‌توانید فشارهای روانی را به صفر برسانید و آثار آن را به کلی محو کنید. اما ید این را نیز متذکر شویم شما می توانید راه هایی را بیازمایید که حدودی آثار این فشار های روانی را کاهش دهد. از جمله این راهکارها برای مثال شما قاید منابع فشارهای روانی که شما را ناتوان کرده است کاهش دهید، همچنین شما می توانید ایجاد تغییرات شیوه زندگی خود و محیط فیزیکی ان فرسودگی ناشی از استرس و اضطراب را کمتر کنید. شما هنگامی می توانید بهترین عملکرد خود بر کنترل اضطراب را نشان دهید که ارزیابی ستی از موقعیت هایی که بر شما فشار وارد کرده‌اند را داشته شید.

نخستین هدف مشاوره تلفنی استرس و اضطراب چیست؟

یادن شد لازم نیست یک متخصص حرفه ای شید شناخت ستی از منابع استرس خود بدست آورید. ولی بسیار مهم است که شما نید به سرچشمه های استرس و اضطراب خود سرسری نگاه کنید بلکه مییست همه جوانب آن را نظر بگیرید. علم روانشناسی هنگامی که شما ارزیابی ستی از موضوع نداشته شید اسم آن را خطای شناختی می گذارند. خود این خطا های شناختی مشاوره تلفنی استرس و اضطراب بسیار اهمیت دارد. زیرا همین خطاهای شناختی هستند که عث می‌شود فرد فشار روانی قابل ملاحظه‌ای را تحمل کند.

نتیجه مشاوره تلفنی استرس و اضطراب هدف اولیه این است که افراد منابع استرس زندگی خود آشنا شوند و بتوانند آنها را زندگی خود به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و مرحله بعد بتوانند استرس خود را کنترل کنند. هنگامی که این تغییرات مثبت نگرش فرد به موضوعات زندگی به وجود آمد می‌توانند شاهد آن شند که فشار روانی را زندگی خود کاهش داده اند.

اهداف مشاوره تلفنی اضطراب و استرس

اهداف مشاوره تلفنی اضطراب و استرس شامل موارد زیر است:

 • آموزش مهارت‌های شناختی
 • آموزش مهارت های فیزیکی
 • آموزش مهارت‌های نگرشی و طرز تفکر

روش حل مسئله مورد مقابله استرس و اضطراب. روش حل مسئله، مهارت های مقابله استرس و اضطراب شامل ۵ مرحله اساسی است:

 • نخست ید شما یک رویکرد سازنده نسبت به مشکل خود داشته شید کرده شید اما از آن مطمئن شید
 • می یست مشکل خود را به ستی و دقت تعریف کرده شد
 • شما می یست برای مشکل خود به یک راه‌حل تعبیر کرده شید و راه‌حل‌های متعددی را نظر گرفته شید
 • شما ید راه‌حل‌های انتخابی خود را آزمایش کنید و نسبت به نتیجه عجول و ناامید نشید
 • سعی کنید موقعیت مناسب راه حل های خود را اجرایی کنید

راهکار های رفری کنترل استرس

راهکار های رفری کنترل استرس و اضطراب مشاوره تلفنی استرس و اضطراب شامل موارد زیر است:

راهکارهای بلند مدت

 • انجام ورزش‌های هوازی
 • تمرین آرام سازی عضلانی
 • خاطرات خود را بنویسید و خاطرات خوب گذشته مبنی بر غلبه بر مشکلات را اولویت قرار دهید
 • انجام دادن تنفس دیافراگمی یا تنفس عمیق
 • به تغذیه خود اهمیت بدهید
 • سعی کنید حمایت‌های اجتماعی را داشته شید و هرگز آنها را رد نکنید
 • به تفریح و سرگرمی های خود اهمیت دهید و آنها را از اولویت های زندگی خود خارج نکنید
 • برای رسیدن به خواسته‌های خود عجله نکنید و حتماً برای رسیدن به آنها برنامه ریزی های منظم داشته شید

روشهای کوه مدت مقابله استرس و اضطراب

 • نسبت به هیجانات و احساسات خود آگاهی کسب کنید و سعی کنید نسبت به آنها شناخت کافی را به دست آوریم
 • تنفس عمیق را حتما تمرین کنید
 • سعی کنید از افکار خود را متوقف کنید و عراتی مانند ایست را برای خود زمزمه کنید
 • سعی کنید اعداد را آرامش شمارش کنید
 • به خود اعتماد به نفس دهید
 • برخی جملات را برای خود تکرار کنید مانند تو می توانی از پس این مشکل بر بیایی
 • یک عرت مفهومی مشخص را برای خود مانند شعر بخوانید
 • موقعیت استرس زا را مواقع ضروری ترک کنید
 • سعی کنید حواس خود را پرت کنید مانند نوشیدن آب خنک
 • سعی کنید خاطرات خوشایند و رویداد های شیرین را برای خود یاد آوری کنید

عوارض و نشانه های استرس و اضطراب چیست؟

استرس عث اختلالات رفری ، اختلال خواب ، بوجود آمدن تفکر نگران کننده میشود . عرق کردن ، از بین رفتن اشتها ، ایجاد اشکال حافظه ، اضطراب و حتی بیماری ام اس میشود . به طور کلی استرس مزمن بر عملکرد ارگانیزم بدن ثیر منفی میگذارد . علل استرس میتواند فردی ، اجتماعی و یا ثیر رفری والدین شد . علل استرس فردی مانند نداشتن تغذیه مناسب ، علاقه یا نفرت شدید از یک فاکتور ، احساسات ونی مانند رقابت یا حسادت ،خود محور گرایی یا اکوئیسم فردی اومیخواهد اولین و بهترین شد .علل اجتماعی تعریف نشدن نقش وجایگاه فرد اجتماع است که عث بوجود آمدن استرس وتنیدگی میشود علت سوم ازهمه مهمتر است کودک ممکن است تحت ثیر رفر استرس زای والدین قرار بگیرد و یا توقعات بیش از اندازه توانایی کودک والدین  منجر به تنیدگی او میشود .

مرکز مشاوره تلفنی استرس و اضطراب بهترین گزینه برای مشاوره است . همه استرسها واضطرابها جدی نیستند و ممکن است طبیعی شند . برخی موارد نیز ما فکرمیکنیم اضطراب ما عادی است اما حقیقت دچار اضطراب مزمن هستیم . مرکز مشاوره تلفنی استرس و اضطراب تشخیص میدهد ما بیمار هستیم یا خیر مرکز مشاوره تلفنی استرس و اضطراب اگر تشخیص بدهد ما بیمار هستیم راه صحیح مان را پیش روی ما میگذارد . برخی موارد نیز علت بوجود آمدن اضطراب عامل زیستی است . ترشح غدد به ستی انجام نمیپذیرد برخی هورمونها کم و برخی دیگر زیاد ترشح میشوند . عامل زیستی دارو مان میشود . اضطراب مزمن خود عث اختلالهای زیادی انسان میشود مانند اختلال هراس یا ترس از مکانهای ز. اختلال فوبیای آب ، کسانی که از آب و قایق سواری وحشت دارند یا اختلال وسواس و انواع آن .

برخی عوامل زیستی دیگر نیز عث بروز اضطراب و ابتلا به آن میشود مانند کمبود برخی امینو اسیدها ، ویمین ب ۱۲، منیزیم و اسید فولیک . شاید شما هم اضطراب مرضی را شنیده شید نظریه این اضطراب را فروید داد و پس از مدتی خود از این نظر عقب نشینی کرد . فروید اعتقاد داشت انشت انرژی های جنسی وغریزی عث بروز اضطراب مرضی میشود که البته میتواند ست شد . انشت هر گونه انرژی چه جنسی ، چه عاطفی و چه فیزیولوژی عث استرس و نتیجه اضطراب میشود . اختلال اضطراب فراگیر شامل اضطرابهایی میشود که همیشه ذهن انسان را گیر میکند . نگرانی از دزدیده شدن فرزند راه مسه ، نگرانی از فوت پ و ما ، نگرانی از آتش گرفتن خانه و وقایع دیگر که احتمال وقوع آنها کم است . ادامه زهم مورد انواع اضطراب صحبت خواهیم کرد .

اضطراب کودکان

اضطراب کودکان امری شایع است . و  مشاوره کودک به آن اهمیت زیادی داده میشود. این اضطراب بیشترریشه رفر والدین دارد . والدینی که کودک مانند یک بزرگسال رفر میکنند  و توقع دارند همه کارهایش را ست انجام دهد . گاهی والدین فرزندانشان را وسیله جبران مافات میکنند . تکیه کلامشان اینست « ما اشته کردیم تو نکن » حالیکه فرزندان هم ید فرصت آزمون و خطا داشته شند . هنگامی که آنها ما را به خواسته هایمان نمیرسانند بر سرشان داد  نزنیم آرامششان را بر هم نزنیم . به آنها استرس وارد نکنیم یادمان شد این ضربه ها ممکن است جبران نا پذیر شد . مسفانه والدینی که از فرزندشان توقعات زیادی دارند خود کمتر وارد مشاوره میشوند . آنها به پیشگیری ازآسیب نمی اندیشند آنها از فرزندانشان بوم نقاشی میسازند که خوشبختی گمشده خود را بر روی آن میکشند . آنها غافلند که فرزندشان را لابلای رنگهای دلخواهشان گم میکنند .

استرس و اضطراب نوجوانان

استرس واضطراب نوجوانان بسیار زیاد دیده میشود . نوجوانی حس زیی بزرگ شدن همراه است  . کودک دیروز نوجوان مغرورامروز است . اوحالا میخواهد به همه بفهماند که میفهمد . رفر پرخاشگرانه غرور اورا میشکند . وقت آن رسیده که والدین اجازه دهند او برای خواسته های خود زندگی کند . از او برده بله قرنگو نسازند . او به سن بلوغ رسیده و یا بزودی خواهد رسید . تغییرات فیزیولوژیک و ترشحات هورمونها بر اعصاب او ثیر دارد وظیفه والدین آرامش بخشیدن به اوست . تشویق جوان به تفریحات سالم مانند ورزش ، موسیقی ، یادگیری زن ، یادگیری یک نوع فن و حرفه مفید است . جوان و نوجوانی که نسبت به آینده خوشبین است کمتر دچار استرس و اضطراب میشود . به او اجازه دهید به کارهای مورد علاقه اش بپردازد و انها را تجربه کند و احساس کند خودش تصمیم گیرنده نهایی است .

ره استرس و اضطراب سخن گفتیم . امیدواریم حدی این دو اختلال و عوارض آن آشنا شده شید . تقاضا داریم دیدن علائم جزئی و طبیعی فورا به خود انگ بیماری نزنید . اگر احساس میکنید حدی خود تنیدگی دارید مشاوران آگاه مشورت کنید . به خاطر داشته شیداز میان گذاشتن مشکلات روحی اقوام و دوسن جدا بپرهیزید . راهنمایی اشته و یا نگران شدن آنها برای شما خود استرس زا و بیمارکننده است .

سوالات متداول

راههای پیشگیری از استرس و اضطراب چیست؟

راههای پیشکیری از استرس و اضطراب به دقت و اهمیت نیازمند است . همانطور که هشدار دادیم حد زیادی از د دل کردن اطرافیان جلوگیری کنید . آنها قضاوت مورد شما یا شمارا بیش از حد نگران میکنند ویا شما ترس ایجاد میکنند . گام اول پیشگیری اینست که هرچند وقت یکر بدون وسواس و حساسیت به چکاب روح و روان خود بپردازید . اگر مشاور شما را به روانپزشک ارجاع داد دلیل برحاد بودن و یا دیوانگی نیست . اگر روانپزشک برای شما دارو تجویز کرد مصرف آن جدی شید . از اجتماع کناره نگیرید جمع بودن به شما نشاط میبخشد . ورزش را ترک نکنید . مطالعه کنید و به روز شید . به تغذیه خود اهمیت بدهید . ازمصرف غذاهای چرب وشیرین و شور جدا خودداری کنید

 عوارض اختلالات اضطرابی چیست؟

ختلال اضطراب اجتماعی مانع حضور و یا سخن گفتن شخص جمع میشود . این اختلال خجالت کشیدن تفاوت دارد  که نهایت به انزوا و گوشه گیری می انجامد . نوع دیگر اختلال تنش زای پس از رویداد است . اختلال پس از حادثه ای که برای فرد پیش می آید .  شخص تعادل خود را برای همیشه از دست میدهد خوابش به هم میریزد  ، پرخاشگر میشود و عصبی به نظر می آید

تعریف استرس و اضطراب چیست ؟

حتما برای همه شما پیش آمده جایی میخواستید حرفن را بزنید اما دچار هیجان شده اید بعدها خود را شماتت کرده اید  «ید اینو میگفتم …یا ید اینکارو میکردم » . طبیعی است هنگام استرس مغز قا به فعالیت عادی نیست .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره استرس و اضطراب به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Counseling Online | Chat, Video, and Phone Therapy 

 

مشاوره تلفنی استرس و اضطراب

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع