4.7 / 5 ( 4 votes )

مشکلات ازدواج فامیلی

مشکلات ازدواج فامیلی چیزی نیست که خانواده‌ ها زه آن آشنا شده شند . همانطور که از دیرز ازدواج فامیلی بین ما رواج داشته است . به همین ترتیب آسیب های خودش را هم به دنل داشته است. والدین هر سطح فرهنگی اجتماعی و مالی همیشه صدد فراهم کردن بهترین ها برای فرزندانشان هستند . زمانی که والدین، فرزندشان به سن ازدواج می رسد به دنل بهترین گزینه برای او هستند . فرهنگ ما ازدواج فامیلی همیشه برای والدین از اولین و بهترین گزینه هاست . اما آیا  مشکلات ازدواج های فامیلی تنها به صرفه خویشاوندی واقعاً کمتر است ؟ خیر ازدواج فامیلی نیز ممکن است که اگر مدیریت نشود به مشاجره  ، حساسیت ،  دعوا و حتی جدایی بیانجامد . علاوه بر این ازدواج فامیلی اگر شکست و ناکامی روبه رو شود . امکان دارد نه  تنها دو نفر و دو خانواده بلکه یک فامیل را از هم متلاشی کند .

اصلی ترین مشکلات ازدواج فامیلی

اصلی ترین مشکلات ازدواج های فامیلی را می توان به احتمال بسیار لای بروز مشکلات و بیماری‌های ژنتیکی فرزندان نسبت به ازدواج های دیگر نسبت داد . حتی اگر فرزندان خود زوجین این مشکل بروز نکند امکان دارد نسل‌های بعدی این مسئله مواجه شوند .  بنابراین این نگرانی همیشه پابرجاست . این مسئله از جمله مشکل های ازدواج فامیلی است که همیشه ذهن طرفین را به خود مشغول خواهد کرد . اما مشکلات و معایب دیگری نیز این ره وجود دارد . یکی دیگر از اصلی‌ترین مشکلات ازدواج فامیلی ممکن است این شد که طرفین به دلیل خویشاوند بودن و ترس از ناراحت شدن طرف مقابل از صریح بودن دوری کنند . بهتر و عاقلانه تر این است که اصلی ترین مشکل های ازدواج فامیلی را به همراه یک مشاوره ازدواج بررسی کنیم . قطعاً مشاوره خانواده و روانشناسی می تواند ما را تصمیم گیری منطقی  بسیار یاری کند .

خطرات ازدواج فامیلی دوسویه

یکی از مواردی که خطرات بسیاری ازدواج های فامیلی دارد، ازدواج دوسویه می شد. ازدواج فامیلی دوسویه به ازدواجی گفته می شود که افراد از دو طرف یکدیگر فامیل می شند. مثلا زوج هم دختر خاله و پسرخاله هستند و از سویی دیگر پسر عمو و دختر عمو نیز می شند. خطر افزایش بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی این خانواده ها حدودا ۱۲ الی ۱۵ صد افزایش می یابد. عین حال اگه این خانواده ها سابقه بیماری های دیگر و علی الخصوص بیماری های ژنتیکی را داشته شند، صد ابتلا به بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی این افراد افزایش می یابد.

بنابراین ازدواج های فامیلی حتما ید قبل از ازدواج به مشاوره این زمینه بپردازید. گاهی بر طبق آزمایشات این نوع ازدواج ها خطری برای افراد ندارد و ازدواج آنها بلامانع نیز هست. ولی برای اطمینان حتما ید قبل ازدواج مشاوره ژنتیکی انجام شود. زندگی خود را بدون استرس و نگرانی شروع کنید.

راه حل های‌ مشکلات ازدواج فامیلی

راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی را میتوان چند زمینه جستجو کرد .  برای مثال اینکه زوجین گام به گام همراه مشاوره ازدواج یک مشاوره زمینه ژنتیک پیش بروند . به این ترتیب گرفتن اطلاعات زمینه ژنتیک و قرار دادن آن کنار راهکارهایی که توسط مشاوره روانشناسی و خانواده که حتما ید معتبر شد ، چشم روشن تری و فضای روشن‌تر راجع به آینده خود تصمیم بگیرند . می توان برای پیدا کردن راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی به وجود آمده این زمینه و مسائل پیرامون آن ،  مطالعه خود را افزایش دهیم . همان‌گونه که مراحل ازدواج فامیلی اکثر نسبً آسان تر از ازدواج های دیگر پیش می رود . معمولا تعارضات و اختلافات خود زوجین و خانواده های دو طرف نیز بیشتر و راحت تر بروز می کند . پس ید آموزش های لازم را برای مدیریت این مواقع دیده شیم .

کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی

کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی بسیار به ک متقابل بین زوجین مربوط میشود . نحوه مدیریت بحران های احتمالی توسط خانواده‌های دو طرف این ازدواج بسیار اهمیت دارد . دو طرف ید دلسوز زندگی خود و همسر و منافع زندگی مشترک و زناشویی اشان شند .  آرامشی که برای یک زندگی پویا و موفق لازم است را اولویت قرار دهند . این نوع نگرش نتیجه منجر به کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی  میشود . ما به عنوان خانواده زوجین و کسانی که نقش مستقیم ازدواج و پیوند آنها داریم . صبر و مدیریت خویش ، می توانیم پشتوانه مناسبی برای کاهش مشکلات ازدواج های فامیلی آنها شیم .

اگر زوجین برای مطرح کردن مشکلات ازدواج فامیلی همان ابتدای بروز مناقشات  خانواده‌ها پرهیز کنند . این صورت قطعاً کامیاب تر خواهند بود و این خود  از راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی است  . هر دو نفر ید یاد بگیرند که مسائل زندگی خود را مرحله اول خودشان حل کنند . اگر نتوانستند آنگاه می توانند از خانواده مانگری حاذق کمک بگیرند .

 

ثیر مشکلات ازدواج های فامیلی بر زوجین

ثیر مشکلات ازدواج های فامیلی بر زوجین، دامنه های گسترده ای می تواند داشته شد . از جمله ایجاد تنش بین خانواده ها به دلیل توقعات  زیادی که به خاطر خویشاوندی به وجود می آیند . این تنش ها می تواند به راحتی به زوجین و زندگی مشترک شان انتقال پیدا کند . این مشکلات ازدواج فامیلی آینده این قبیل ازدواج ها را تهدید میکند . ثیر مشکلات ازدواج های فامیلی بر زوجین می تواند فردی هم شد .

زمانی که یک زندگی دائماً تنش و آشوب شد قطعاً افسردگی کمین زوجین است . مشکلات روحی ،  احساس دلزدگی و سردی نسبت به زندگی از دیگر ثیرات مناقشات بین دو خانواده است . اگر مسائل و مشکلات به وجود آمده که ریشه ازدواج فامیلی دارد را کنترل نکنیم . این صورت موجب بی انگیزگی و رها کردن زندگی زناشویی توسط زوجین می‌شود . زوجین ید بسیار ازین بت آگاه و هوشیار عمل کنند .

آیا تصمیم به ازدواج فامیلی گرفته ایم ؟

اگر تصمیم به ازدواج فامیلی داشته شیم . ید همه جوانب معیار های ازدواج آن را نظر بگیریم . خوشبخنه امروزه پیشرفت علم پزشکی ما میتوانیم آزمایش های گوناگون از میزان خطرات آن اطلاع پیدا کنیم که  توسط پزشک بررسی میشود  و نیج آن را به ما ابلاغ میشود . ازدواج میتواند از تأثیرگذارترین اتفاقات زندگی شد . تضمینی وجود ندارد که ما فامیل ازدواج کنیم و به مشکل برنخوریم . اگر زیاد از  مشکلات ازدواج فامیلی می شنویم دلیل نمی شود که ازدواج غیر فامیل بی خطر است . فقط ید به این نکته توجه کرد که صد مبتلا شدن به بیماری از طریق ازدواج های فامیلی تقری دوبرابر گزارش شده است .  بنابراین ید دائما تحت نظر دکتر قرار بگیریم . مخصوصاً زمانی که قصد بچه دار شدن داشته شیم . ید بیشتر حساس  شیم و از راه حل های مشکلات ازدواج های فامیلی بهره ببریم .

بیماری هایی ناشی از ازدواج فامیلی

ید دقت داشته شیم که مشکلات ازدواج های فامیلی فقط منوط به به دنیا آمدن کودک معلول نیست . از اصلی ترین مشکل های ازدواج فامیلی سقط جنین نیز می شد . نقص سیستم ایمنی بدن قطعاً ید مورد توجه قرار بگیرد . معمولا کودکان حاصل از ازدواج های فامیلی صد ابتلای بیشتری به بیماری‌های عفونی نسبت به کودکان دیگر دارد .

این زخم می‌تواند به بیماری‌هایی مانند سرطان هماتیت و غیره برای کودکان حاصل از ازدواج فامیلی منجر شود . تحقیقاتی مشخص شده که مهمترین عوارض ازدواج های فامیلی به دنیا آمدن کودکان معلول می شد . حدود ۴ صد از مرگ و میرهای نوزادان جهان متعلق به نوزادانی است که حاصل ازدواج های فامیلی هستند . بیماری شب کوری نیز از بیماری‌های رایج است که به دلیل ازدواج فامیلی به وجود می آید . این بیماری حالت عادی سنین لاتر رخ میدهد . البته به دلیل مسائل ارثی ممکن است به کوری دائمی منجر شود .

بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی شامل موارد زیر می شود:

  • معلولیت کودکان این خانواده
  • امکان مبتلا شدن زوج ها به بیماری شب کوری
  • احتمال نقص عضو نقص ایمنی کودکان
  • افزایش احتمال سقط جنین ازدواج فامیلی

آیا خطر ابتلا به بیماری همه فرزندان وجود دارد؟

اغلب افراد فکر می کنند بیماری های ناشی از ازدواج فامیلی تنها فرزند اول خانواده وجود دارد؛ این یک نظر و دیدگاه اشته می شد. ازدواج های فامیلی مثلا اگر خطر پایه برای فرزند ۵ صد یا ۱۰ صد شد، این خطر برای همه فرزندان وجود دارد. حتی اگر فرزند اول سالم به دنیا آماده شد دلیل بر این نیست که فرزندان دیگر خانواده نیز سالم شند. اگر فرزند اول مبتلا به بیماری به دنیا بیاید برای فرزندان بعدی حتی خطر پایه گاهی به ۳۰ صد و ۲۵ صد نیز افزایش پیدا می کند.

خدمات مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز خدمات متنوعی را زمینه مشاوره ازدواج فامیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Don’t Ask, Don’t Tell Your Family | Psychology Today

 

مشکلات ازدواج فامیلی را چگونه مدیریت کنیم

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع