5 / 5 ( 1 vote )

ازدواج از نظر اسلام

ازدواج از نظر اسلام پیوند زناشویی یک زوج است . این پیوند پیشنهاد مرد و پذیرش زن آغاز میشود . ازدواج از نظر اسلام میتواند بصورت دایم یا موقت شد که هر یک شرایط خاص خود را دارا میشند . ازدواج از نظر اسلام به منزله حفظ نیمی از دین است چنانکه پیامبر اسلام فرمودند : ( هر کس ازدواج کند نیمی از دینش را احراز کرده است ) . ازدواج از نظر اسلام به معنای حفظ عفاف و پاکدامنی است . طبق سخن پیامبر اسلام زن دادن مردان عث میشود خلقشان نیکو و روزیشان زیاد شود . همچنین پیوند زناشویی بر جوانمردیشان افزوده میشود . از طرفی ازدواج از نظر اسلام سبب تولید نسل و نتیجه ازدیاد مسلمان میشود .

ازدواج از نظر اسلام از جایگاه والایی برخوردار است . چنانکه پیامبر اسلام میفرمایند : نزد خدا بنایی محبوب تر از بنایی نیست که از طریق ازدواج آد شده شد . روزی زوجی که ازدواج میکند قرآن و سخن پیامبر اسلام تضمین شده است . نصح صریح قرآن آمده است: اگر ( زوج ) فقیر شند خدا از کرم خود بی نیاز میکند و پیامبر اسلام نیز میفرماید: روزی را زن گرفتن زیاد کنید .

ازدواج از نظر اسلام محکم ترین بنای جامعه است . آن ورها شکل گرفته و فرهنگ دینی و اسلامی بنا میشود . سایه خانواده جامعه چون بهشت گلران میشود چرا که اولیا دین بر این ورند که فرزند صالح گلیست از گل های بهشت . مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج این زمینه به شما عزیزان کمک می کند ملاک ها  و اهداف دقیقی را برای ازدوج ن انتخاب نمایید.

مهمترین ملاک های ازدواج از نظر اسلام

مهمترین ملاک های ازدواج از نظر اسلام همکفو بودن زوجین است . همکفو بودن به معنای همطراز بودن ، هم شان بودن وهمسو بودن است . از نظر دین و فرهنگ و از نظر اقتصادی و اجتماعی . از مهمترین ملاک های ازدواج از نظر اسلام ابتدا تقوی پرهیزگاری است . پیامبر اسلام میفرماید: زن به خاطر چهار چیز ازدواج میکنند:مال و ثروت ، زییی ، دینداری و اصل و نسب خانواده و تو زن تقوی و متدین ازدواج کن .

یکی دیگر از مهم ترین ملاک های ازدواج از نظر اسلام اخلاق و حسن رفر است . پیامبر اسلام میفرماید : وقتی کسی به خواستگاری می آید و اخلاق و دینش مایه رضایت است به او زن دهید که اگر چنین نکنید فتنه و فساد زمین را پر خواهد کرد . از این سخنان میتوان نتیجه گرفت که مهمترین ملاک های ازدواج از نظر اسلام شناخت قبل از ازدواج است . ما کسی را نشناسیم نمیدانیم تقواست یا نه . نمیدانیم اخلاق نیکو دارد یا خیر . تحقیق  و مشاوره برای انتخاب همسر بسیار مهم است .

چنانکه بزرگان علم و ادب پیشنهاد میکنند قبل ازدواج چشمان خود را کاملا ز کنید و بعد از ازدواج ببندید . کاملا شفاف و روشن است که اگر همسر و شریک زندگی خود را مشاوره و تحقیق انتخاب کنیم زندگی آرام و دلخواهی خواهیم داشت . غیر اینصورت فرصت و مجال هایی که  ید صرف رسیدن به اهداف و آمالهایمان شود به گیری و اختلاف خانوادگی خواهد گذشت .

ضرورت ازدواج از نظر اسلام

ضرورت ازدواج از نظر اسلام اول رواج و انتشار تقوی و پرهیزگاری جامعه است . سایه این امر ترویج عفاف و پاکدامنی شکل خواهد گرفت . اگر ازدواج نشد افکار و اذهان جوانان گیر غرایز و امیال شده و نتیجه پویایی و شکوفایی گیر و دار نفسانیات میسوزد . ضرورت ازدواج اسلام به اقتصاد جامعه کمک میکند . مرد و زنی که ازدواج میکنند برای امرار معاش تلاش میکنند . صرفه جویی و راه های هماهنگ کردن دخل و خرج را می آموزند . ضرورت ازدواج اسلام بر پایه مودت ، دوستی ، الفت ، دین وری ، همیاری و همکاری زندگی بنا نهاده شده است .

 

آداب ازدواج از نظر اسلام

آداب ازدواج از نظر اسلام بر مبنای احکام است . احکام نیز میان مذاهب اسلامی متفاوت است . اما ما مورد آداب ازدواج از نظر اسلام بطور کلی ولی به اجمال توضیح میدهیم . از نظر اسلام دو نوع ازدواج وجود دارد:

  • ازدواج دایم
  • ازدواج موقت

ازدواج دایم جاری شدن خطبه عقد بین دو نفر آغاز میشود . به تبع آن حقوقی برای طرفین تعریف میشود . ازدواج دایم اگر مهریه تعیین نشود عقد طل است . مرد ید نفقه پرداخت کند .  اگر بین زن و مرد زناشویی و همبستری صورت نگرفته شد مرد موظف به پرداخت نیمی از آن میشود . زن وظیفه دارد تمکین کند یعنی به تمایلات جنسی مرد پاسخ مثبت بدهد . بدون اجازه مرد حتی از خانه خارج نشود  . بدون اجازه همسر حق گرفتن شغل یا تحصیل ندارد . زن میتواند به فرزندش شیر ندهد و امور روزمره خانه مانند آشپزی و رفت و روب  را انجام ندهد .

زن و مردی که عقد هم هستند از هم ارث میبرند . حق طلاق مرد است .  قوانین جمهوری اسلامی ایران زن هنگام عقد میتواند حق تحصیل ، داشتن شغل و حق طلاق را بگیرد . ضمن اینکه  اگر پس از مدتی ازدواج منجر به طلاق شد . تمام دارایی زن و مرد که بعد از ازدواج بدست آمده بین آن دو تقسیم میشود . برای کسانی که بنا به دلایل اجتماعی ، اقتصادی  و یا هر دلیل دیگر نمیتوانند همسر دایم  برگزینند . آداب ازدواج از نظر اسلام راه دیگری وجود دارد .

ازدواج موقت یا صیغه

نکاح وقتی منقطع است که برای مدت معینی واقع شده شد ( ماده ١٠٧۵ قانون ) . ازدواج موقت زمان آن میتواند برای چند لحظه شد و یا چندین سال . برای دختر اجازه پ لازم نیست . مهریه واجب نیست ولی میتوان شرط کرد که اینصورت زن و مرد چه همبستر شده شند چه نشده شند مرد موظف به پرداخت مهریه کامل زن است . زن و مرد صیغه از هم ارث نمیبرند ولی فرزندنشان ارث میبرند .  نفقه بر عهده مرد نیست مگر شرط شده شد . مقابل زن ملزم به تمکین نیست . میتواند بدون اجازه همسر سفر کرده , تحصیل کند و یا شغل اختیار کند .

این توصیف خانواده ای که عقد دایم تشکیل میشود مستحکم تر بوده .  وظایف زن و مرد تعریف شده و افراد خانواده مقید به انجام وظایف خود هستند . فرزندان کانون گرم خانواده بزرگ میشوند حالیکه ازدواج موقت هر یک  جدا گانه به فعالیت مشغول بوده و مقید نیستند . ولی این نوع ازدواج برای مردان و زنانی که همسرشان فوت کرده وطلاق گرفته اند و فرزندانشان بزرگ هستند و نمی خواهند شخص ثالث وارد زندگیشان شود موقعیت خوبی است .

سن ازدواج اسلام

سن ازدواج اسلام برای دختر بعد از ٩ سالگی و برای پسر ١۵ سالگی آزاد است . قانون مدنی ایران برای دختران ١٣ سال و برای پسران ١۵ سال است . محدودیتی برای ازدواج کودکان وجود ندارد به شرط اینکه اجازه ولی قهری انجام شود . سن ازدواج اسلام را میتوان از نظر تفاوت سنی نیز بررسی کرد .

ازدواج اسلام بر هم کفو بودن کید شده است یعنی همطراز بودن . این مورد مورد سن نیز صادق است . بطور کلی تشخیص سن ازدواج و فاصله سنی میان زن و مرد اسلام دقیق مشخص و یا محدود نشده . از اینرو  نیاز به مطالعه و مشاوره فراوانی دارد .  مشاوره ازدواج افرادی که این زمینه تحصیل کرده و کار کرده اند کمک بزرگی میتواند بکند . از این طریق صرف زمان کمتر انتخاب بهتری میتوان داشته شیم . مشاوره خانواده و روانشناسی بررسی موقعیت زندگی طرفین و خلقیات و روحیات آنها . به زوجین این موقعیت را میدهد که زندگی بهتری داشته شند .

خدمات مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز خدمات متنوعی را زمینه مشاوره ازدواج و ازدواج اسلام به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  the purpose of marriage in islam – A-Level Religious

نویسنده: زهره حبیبی نوده

 

ملاک ها و اهداف ازدواج از نظر اسلام چیست

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع