3.3 / 5 ( 6 votes )

مراسم ازدواج

مراسم ازدواج از جمله فرایند های است که پیچیدگی های خاص خود را دارا است . از ملیتی به ملیت دیگر ، از قومیتی به قومیت دیگر و حتی از خانواده ای به خانواده دیگر ممکن است به شکل های مختلف و آداب و رسوم مختلف به اجرا آید . مراسم ازدواج جامعه ما از دیر ز کنون از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همیشه سعی بر آن است که بهترین شکل خود صورت بگیرد .

میتوان  گفت توجه به تحولات فرهنگی چند سال اخیر و کم رنگ شدن بسیاری از رسومات هنوز هم مراسم ازدواج ایران به قوت خود قی مانده و حتی شرایط سخت  کنونی زهم تلاش بر این است مراسم ازدواج بسیار شکوه برگزار شود و از هیچ رسم و  آیینی آن چشم پوشی نشود . نکته جالب توجه این است که توجه به منیته شدن سبک زندگی بسیاری  از لحاظ  ، سلسله مراتب مراسم ازدواج هنوز هم طرفداران خود را دارد و مطلوب این است که مرحله به مرحله این هفت خان طبق آیین سنتی و مراسم ازدواج ایران برگزار شود . مشاوره خانواده این زمینه کلیه اطلاعات را مورد آداب مراسم ازدواج ایران اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

ترتیب مراسم ازدواج

ترتیب  مراسم ازدواج طبق آداب و رسوم به چندین مرحله تقسیم میشود که ممکن است بنا به محل زندگی و رسومات خاص هر منطقه دست خوش تغییراتی شود . ترتیب مراسم ازدواج به طور کل و به ترتیب شامل ( خواستگاری ، بله بران ، شیرینی خوران ، نامزدی ، عقد نکاح ، جهاز بران ، حنا بندان ، عروسی ، پا تختی ، ما زن سلام  )  که به طور مختصر راجب هر یک توضیح خواهیم داد .

خواستگاری : اولین  قدم مراسم خواستگاری است . مرسوم است که داماد به همراه خانواده به منزل دختر رفته  و آن مراسم به طور کلی از شرایط  و نکات لازم به ذکر پسر صحبت کرده ، این مراسم جنبه معارفه دارد و اکثرا وقت کوهی داده میشود دختر و پسر به صورت خصوصی هم صحبت کرده و به شناختی هرچند سطحی از یک دیگر برسند . چای گردانی رسمی است که این مراسم انجام میشود به صورتی که دختر ید چایی را به میهمانان تعارف کند و گذشته اعتقاد داشته  که هر چق چایی ها خوش رنگ تر و خوش عطر تر شند عروس همان ق کدنو است . 

بله بران :

بعد از خواستگاری مراسم بله بران یا همان بله برون است که صورت مثبت بودن نظر خانواده عروس ر دیگر خانواده داماد اینر جمعی از بزرگان فامیل و مراسمی رسمی تر و شکوه تر به منزل عروس میروند . این مراسم صحبت ها جدی تر و شفاف تر است و به طور کامل مورد شرایط و خواسته های دو خانواده بحث میشود این مراسم مسائلی مانند مقدار مهریه ، شیربها ، جهاز و . . .تعیین میشود . به توافق رسیدن خانواده ها شیرینی خوران صورت میگیرد و خانواده ی پسر پیش کش کردن هدایایی به عروس که مهمترین آن حلقه نامزدی است پسر و دختر را رسما نامزد اعلام میکنند .

نامزدی :

 به فاصله بین مراسم بله بران عقد رسمی عروس و داماد  دوران نامزدی گفته میشود که گاهی ممکن است بسیار کوه حد چند روز و گاهی ممکن است چند ماه طول بکشد که بهتر است به اندازه ای شد که طرفین به یک شناخت نسبی از یکدیگر برسند .

عقد نکاح :

اولین اقدام قانونی برای ثبت رسمی ازدواج پسر و دختر عقد میشد که حضور والدین پسر و دختر و چند شاهد صورت میگیرد این مراسم ممکن است به شکل ساده و رسمی و فقط محضر انجام شود و ممکن است به صورت جشن برگزار شود . عاقد این مراسم ذکر مقدار مهریه پس از خطبه عقد از عروس میخواهد که رضایت خود را اعلام کند که بنا به رسم سومین ر خواندن خطبه عروس گفتن بله به عقد داماد می آید و بله گفتن داماد به عنوان زن و شوهر معرفی میشوند . آیین های ریزی این مراسم مانند زیر لفظی و ساییدن قند بر سر عروس و داماد وجود دارد که هر کدام نماد ور های خاصی هستند .

 

جهاز بران :

جهاز بران مراسمی است که قبل از مراسم عروسی و مشخص شدن محل  زندگی عروس و داماد انجام میشود به این صورت که نزدیکان عروس که بیشتر خانم ها میشند حضور نزدیکان داماد جهازی را که برای عروس تدارک دیده را تزیینات و تحفه های خاص به منزل جدید عروس و داماد میبرند و البته جنبه ی فخر فروشی و ارج دادن به عروس مقابل خانواده داماد تهیه جهاز مناسب هم پس این مراسم وجود دارد . قابل ذکر است که تهیه جهاز بنا به منطقه و شرایط خانواده عروس متفاوت است و گاهی بصورت کامل و گاهی  هم حد توان و به اندازه چند وسیله می شد .

حنابندان :

مراسمی که معمولا یک یا دو شب قبل از عروسی صورت میگیرد و اعتقاد بر این است که این جشن به خاطر آخرین شبی که عروس به عنوان دختر خانه پی به سر میبرد صورت میگیرد . جشن حنا بندان که یک مراسم زنانه است یک ظرف حنا تزیین میشود که ید عروس آن را بین میهمانان بگرداند و پایان هدایایی به عروس داده میشود .

جشن عروسی :

شکوه ترین جشن بین مراسم ازدواج جشن عروسی میشد که از میهمانان به بهترین نحو پذیرایی میشود . عروس پوشیدن لس عروس و داماد کت و شلوار دامادی ایده آل ترین شکل خود ظاهر میشوند . این جشن چندین  ساعت و حتی بعضی مناطق چندین شنه روز ادامه پیدا میکند و موسیقی و پای کوبی جزء جدایی ناپذیر این مراسم است .

پا تختی :

پا تختی مراسمی است که دو سه روز پس از عروسی انجام میشود و نزدیکان طی مراسم هدایایی که برای زوج جدید تدارک دیده را به آنها هدیه میکنند . 

ما زن سلام :

ما زن سلام رسمی است که بعضی مناطق انجام میشود به این صورت که داماد صبح روز بعد از عروسی تهیه هدایایی برای ما عروس به منزل آنها میرود و به نوعی به خاطر اینکه سالها برای همسر او زحمت کشیده  و اکنون اجازه داده به همسری او آید از ما زن خود دست بوسی و تشکر میکند .

ترتیب مراسم ازدواج گاهی ممکن است توافق و به صلاح دید طرفین یک مرحله نادیده گرفته شود یا چند مرحله هم ادغام شود اما به صورت تئوری و بنا به آیین سنی ازدواج ایران آنچه که اکنون از ترتیب مراسم ازدواج گفته شده است شکل مطلوب و معقول آن به این صورت است .

مراسم ازدواج موفق

مراسم ازدواج موفق اتفاقی است که ید فرهنگ سازی صحیح  راسی آن قدم برداشت . مراسم ازدواج موفق صرفا به معنای تجمل گرایی و بر پایی مراسم های آنچنانی هزینه های سرسام آور نیست . بلکه به این معنا است نهایت سادگی به صورتی که هیچ کدام از طرفین تحت فشار نشند مراسمی برگزار شود که رضایت بخش و عاری از دغدغه شد برای تحقق مراسم ازدواج موفق به طور مثال میتوان به جای جشن های چند صد نفری لار ها و  مکان های پر هزینه به جشن های خانوادگی منازل یا غ های شخصی اکتفا کرد و حذف هزینه های اضافی به زندگی زوج جوان کمک کرد .

مراسم ازدواج ایران :

مراسم ازدواج ایران شاید بیشتر از بسیاری از کشور های دیگر حواشی دارد و هزینه های هنگفت و زمان بر و توقعات بی پایه و اساس آن همراه است . مراسم ازدواج ایران مهمترین و چالش برانگیز ترین مراسم زندگی هر فرد است ، مراسمی که کنار تمام سنت های ظریف و دلنشینی که دارد گاهی خرافه ها و زیاده خواهی ها عث میشود که بعد ها به عنوان یک پروسه نفس گیر از آن یاد میشود یک خاطره شیرین . مشاوره خانواده و روانشناسی اینجا بسیار راهگشاست .


بیشتر بخوانید: فلسفه ازدواج چیست ؟


فرهنگ مراسم ازدواج :

فرهنگ مراسم ازدواج شاید جزء مهمترین مسائلی شد که نیاز به توجه بیشتر و دقیق تری دارد . تمامی رسانه ها و نهاد ها ید بکوشند نهادینه کردن فرهنگ ساده زیستی ، تجمل گرایی افراطی را از فرهنگ مراسم ازدواج حذف کرده و عوض به  مسائل مهمتری بپردازند .به طور مثال چرا نید این فرهنگ فراگیر شود که دختر و پسر دوران نامزدی چندین جلسه به مشاور خانواده و روانشناسی مراجعه کنند و مشاوره ازدواج ببینند ؟ مگر ازدواج موفق چیزی به غیر از همزیستی مسالمت آمیز و رشد روحی روانی دو فرد کنار یکدیگر است ؟

پس هیچ مراسم پر زرق و برقی نمیتواند ضامن خوشبختی دختر و پسر و یک ازدواج موفق شد . اما کلاس های روانشناسی رایگان برای زوجین و صحبت از توقعات و انتظارات هر فرد از همسر خود حضور مشاور خانواده قطعا میتواند بسیاری از مسائل را بعدا ممکن است مشکل ساز شد روشن کند .اما کلید واژه هایی  هستند که معجزه بشریت برای تداوم یک زندگی هستند ، ید ور داشت که تعهد ، احترام متقابل ، رعایت حقوق یکدیگر و ک چیستی زندگی مشترک رمز های یک ازدواج موفق هستند

و عشق تنها دسورد ی است که ید زندگی برای آن جنگید …

خدمات مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   wedding customs in iran

 

آداب مراسم ازدواج ایران چگونه است ؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع