5 / 5 ( 2 votes )

روانشناسی کودک دو ساله پر پیچ و خم و  دشوار است چرا که کودک از ثت رفری بسیار کمی برخوردار است یک لحظه او خوشحال و دوسنه است لحظه ی دیگر خجالتی است و گریه می کند و اغلب بدون هیچ دلیل آشکاری رفرهایش را تغییر میدهد . این حال ، این تغییرات خلقی فقط بخشی از پروسه رشد اوست . این رفر ها نشانه هایی از تغییرات احساسی هستند . تربیت کودک هر سنی که شد بسیار سخت و مهم میشد .

کودک شما حال مرزه برای کنترل اعمال ، تحریکات ، احساسات و بدن خود است . این سن ، کودک شما می خواهد جهان را کشف کند و به دنل ماجراجویی شد . نتیجه ، او بیشتر وقت خود را صرف آزمایش محدودیت ها میکند آن هم توسط خودش ، شما و یا محیط اطرافش . مسفانه او هنوز از مهارتهای مورد نیاز برای انجام ایمن کارها برخوردار نیست و تنها چیزی که میداند اینست که شما از او محافظت می کنید . مشاوره خانواده جهت شناخت کودک و روش های فرزندپروری به شما والدین گرامی کمک می نماید.

نکات روانشناسی کودک دو ساله

نکات روانشناسی کودکان دو ساله میتواند شامل محث زیادی شد . بطور مثال این نکته که هر الگوی اعتراضی که او پایان یک سالگی اش یاد گرفته  احتمالا برای مدت زمان طولانی ادامه خواهد یافت . به عنوان مثال ، هنگامی که شما قصد دارید او را یک پرسر یا مثلا خواهرن تنها بگذارید ، او ممکن است عصنی شود و جدایی ابدی را پیش بینی  کند . یا ممکن است گریه کند و به شما بچسبد یا گوشه گیر و خاموش شود . هر رفری که می کند ، سعی نکنید که او را به عقب هل داده یا مجازات کنید .

بهترین کتیک این است که او را قبل از اینکه ترک کنید بغل کرده و به او محبت کنید و به او از برگشت خودن اطمینان خاطر منتقل کنید و وقتی برگشتید از او برای صبر و تحمل دورین تمجید و سیش کنید . این مورد دلسرد نشید چرا که پروسه جدایی شما از آن سه سالگی بسیار ساده تر خواهد شد . آیا فرزند شما هنگام برخورد بستگان شما گریه میکند و احساس ناامنی دارد ؟ این برای کودکان نوپا غیر معمول نیست که چون شما همیشه اطراف او هستید به افراد دیگر اعتماد نداشته شد زمانی که محدودیت های خود را نسبت به دیگران آزمایش کند . اما این حال ، کودک نو پا خود مایل به چیزهایی است که ممکن است خطرناک یا دشوار شد ، زیرا او می داند که اگر او به دسر بیفتد او را نجات خواهید داد .

مشاوره و روانشناسی کودک دو ساله

مشاوره و روانشناسی کودکان دو ساله نیازمند صبر است . از آنجایی که دو ساله ها معمولا طیف وسیعی از احساسات را بیان می کنند ، برای همه چیز از لذت گرفته به خشم آماده شید . این حال، اگر فرزندن به شدت غیر منفعل یا متوقف شده شد یا اغلب غمگین و پرتوقع و ناراضی شد ید پزشک متخصص اطفال یا مشاور کودک و مشاور خانواده مشورت کنید . این می تواند نشانه هایی از افسردگی شد ، که ناشی از نوع خاصی از استرس های پنهان یا مشکلات بیولوژیکی است . اگر پزشک شما تشخیص دهد که کودک دچار افسردگی است  احتمالا فرزند شما را به یک متخصص بهداشت روان برای مشاوره روانشناسی ارجاع خواهد داد .

استقلال کودکان

بهترین راه روانشناسی کودکان دو ساله از دید مبحث مشاوره و روانشناسی کودکان دو ساله شما این است که گاها به او استقلال بدهید . شما می توانید تشویق او به رفرهای بهتر میزان احساس مثبتش نسبت به خودش را لا ببرید . برای انجام این کار، فعالیت های معینی را تعیین کنید که به او اجازه می دهد کنجکاوی خود را کشف و اجرا کند ، اما این فعالیت را رفرهای خطرناک یا ضد اجتماعی اش محدود کنید مثلا جیغ زدن عموم را ممنوع بدانید . این دستورالعمل ، او شروع به ک استقلال می کند . او هر ر که کودک دیگری زی می کند ، هر ر که به تنهایی غذا میخورد ،  و یا به تنهایی راه می رود ، اعتماد به نفس زیادی پیدا میکند .

گاها به او کمک کنید فعالیت خود را شروع کند ، یا کمک شما آنرا تکمیل کند . همانطور که شما هم می دانید ، او مورد این دسوردها و کارهای خودش احساس خوبی خواهد داشت . اعتماد به نفس او حال افزایش است ، او همچنین یک تصویر از خود به عنوان کسی که به نوعی خود ساخته رفر می کند ذهنش میسازد ، راهی را که شما آن تشویقش کرده اید ، توسعه می دهد و رفرهای منفی محو خواهد شد و این از مهمترین نکات روانشناسی کودکان دو ساله است .

روانشناسی کودک دو ساله لجز

روانشناسی کودک دو ساله لجز مورد کودک لجز و جستجوگر کیید میکند که مواردی ید محیط خانه را تغییر دهید اگر کودک شما روز به روز لجزانه تر یک موضوع کاملا قابل لمس دست و پنجه نرم می کند مثلا از کابینت آشپزخانه لا می رود ، به جای تنبیه یا مجازات کودک ، خانه را مجددا چیدمان کنید امن و غیر قابل دسترس برای او شد . بچه ها کشف یاد می گیرند و سعی می کنند دست زدن به ابزار این کار را بکنند و خرابکاری های خود را انجام  بدهند .

“خانه هاین” را تغییر بدهید اما تلاش نکنید رفرهای طبیعی یادگیری کودک را خنثی کنید . همانطور که نوزاد شما رشد می کند، مناطق جدیدی را کشف خواهید کرد که ید برای زی او امن شد . توجه به روانشناسی کودک دو ساله این را ک کنید که همه اینها بخشی از ساخر محیطی اوست او دارای پنسیل بیشتری برای یادگیری و زی بدون خطر شد . کودکان دوران دو سالگی خشونت طلب و لجز هستند ، اما هر سن ممکن است لجاجت رخ دهد .


بیشتر بخوانید:  روانشناسی کودک ۶ ساله


شخصیت والدین

گاهی اوقات این بخشی از شخصیت های شما است که شما به عنوان والدین آنرا به کودک انتقال داده اید ؛ موارد دیگر این روش صرفا یک روش برای تست مرزها و آزادی ها توسط آنهاست و گاهی اوقات کودک حال تلاش برای بیان چیزی است که او را اذیت میکند . آرام قی ماندن ، گوش دادن و ک کودک و رعایت یک نمونه خوب از رفر قابل قبول او ، یک کودک لجز را رام کنید . مبحث مشاوره و روانشناسی کودکان دو ساله ک نوزادان و کودکان نوپا دو سال اول زندگی به عنوان یک دوره ” بحرانی ” توسعه فکر و رشد کودک شناخته می شود ، مغز کودک به طور مداوم رشد می کند و یادگیری اش بیشتر میشود ، و از ذخیره اطلاعات برای بقیه عمر خود استفاده می کند.

نکات روانشناسی کودک دو ساله همانطور ک گفته شد پیچیدگی های زیادی همراه است . روانشناسی کودکان دو ساله لجز امری مشکل است اما گاهی رفرهای کودک ، که ممکن است به نظر می رسد اشتیاق و یا حتی شیطانی است ، واقع روند طبیعی از یادگیری مورد علت و معلول است . به عنوان مثال ، اگر عادت دارید به او فقط ” نه ” بگویید یا هر ر که کودک شما یک رفر ناخواسته می کند به یک پاسخ همیشگی عادت کنید ممکن است کودک به سادگی رفر را تکرار کند ببیند آیا واکنش شما یکسان است یا خیر . تغییر دادن پاسخ شما به رفرش فرزند شما متوجه خواهد شد که او همیشه نمی تواند پاسخی را که می خواهد یافت کند و رفرهای مختلف را امتحان می کند .

روانشناسی کودک دو ساله نافرمان

روانشناسی کودک دو ساله نافرمان امری نیازمند صبر و آرامش است . مثلا هنگامی که کودک دست همسالان خود را چنگ میزند و به شما نگاه می کند ، مهرنانه دست او را بگیرید ، چشمانش نگاه کنید و ملایمت بگوید : “ما چنگ نمی زنیم به آرامی لمس می کنیم . ”  همچنین می توانید دست خود به راحتی دست هایش را لمس کنید تفاوت بین چنگ زدن و لمس نرم را به او نشان دهید . از همین تکنیک برای تیس یک کودک دو ساله یا کودک نوپا استفاده کنید .

وقتی او از حد مجاز عبور می کند و مرزها را می شکند و نافرمانی میکند ناگهان متوجه تغییر رفر شما شده و عقب نشینی میکند . چنین حالاتی اغلب خشم و سرخوردگی رفر میکند . او حتی ممکن است ضربه زدن ، گاز گرفتن یا لگد زدن نیز اعتصاب کند . این سن ، او کنترل زیادی بر واکنش های احساسی خود ندارد ، بنابراین خشم و سرخوردگی او ناگهان قالب گریه ، ضربه زدن یا فریاد کشیدن ظاهر میشوند . این تنها راه برای مقابله واقعیت های دشوار زندگی سن دو سالگی است ! او حتی ممکن است به شیوه ای عمل کند که به خودش یا دیگران آسیب برساند مثل چنگ انداختن ، این ها از نکات روانشناسی کودکان دو ساله و همه بخشی از دو ساله بودن است .


بیشتر بخوانید: روانشناسی کودک چیست ؟


مقابله نافرمانی

مبحث روانشناسی کودکان دو ساله و قسمت روانشناسی کودکان دو ساله نافرمان برای مقابله نافرمانی کودک این راه بسیار راحت و انجام شدنی است که توجه کودک خود را به چیزهای دیگر تغییر دهید . اگر کودک شما به سمت چیزها یا رفرهای اشته کشیده میشود نام او را ذکر کنید و سپس توجه کودک خود را به سمت یک اسب زی یا حواس پرتی که از او لذت می برد هدایت کنید . هزاران نوع استراتژی آماده دیگر برای هدایت توجه کودک خانه  مبحث روانشناسی کودکان دو ساله وجود دارد . به عنوان مثال، وقتی خانه را ترک می کنید ، کب مورد علاقه کودک خود را یا یک اسنک برای میان وعده یا اسب زی کوچک کودک خود را کیف پول خود قرار دهید .  شی کیف پول خود را پنهان کنید زمانی که به آن نیاز داشته شید .

اگر شما و فرزندن خانه دیگران هستید و کودک به سمت یک سیم برق هدایت می شود ، نام او را بگویید و سپس بپرسید که آیا او توپ خود را می خواهد . این حواس پرتی ممکن است توجه او را جلب کند و افکار او را منحرف کند . روانشناسی کودکان دو ساله یکی از شایع ترین رفرهای بد که نوزادان و کودکان نوپای دو ساله تکرار می کنند ، ضربه زدن ، چنگ زدن ، گزش دادن یا لگد زدن است . آنها این کار را انجام می دهند ببینند چه واکنشی انجام خواهید داد ، نه اینکه به شما و دیگران آسیب برسانند . مهم است که شما به فرزندن آموزش دهید که چگونه دیگران ارتط برقرار کند . و آخر اگر راه های گفته شده برای شما امکان پذیر نیست میتوانید به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی نزدیک محل زندگی خود مراجعه کنید .

خدمات مرکز

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   Emotional Development: 2 Year Olds

 

روانشناسی کودک دو ساله و نکاتی که ید بدانید

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع