5 / 5 ( 1 vote )

ارزیابی خواستگار یکی از دغدغه های اصلی خانواده هایی است که دخترانشان به سن ازدواج رسیده اند. فرهنگ ما مانند هر فرهنگ دیگری خواستگاری آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد و اگر پسری قصد ازدواج دختری را داشته شد، ید طبق این آداب و رسوم عمل کند. خواستگاری حال حاضر تقری به لحاظ ظاهری جامعه ما شکل گذشته خود را حفظ کرده ولی حقیقت روند یک خواستگاری زمانه حاضر تغییرات زیادی صورت گرفته است. گذشته اغلب خواستگار دختر یک خانواده از آشنایان آنها بود ولی حال حاضر معمولا دختران و پسران اجتماع یکدیگر آشنا میشوند و تصمیم به ازدواج میگیرند. بنابراین ارزیابی خواستگار زمانی که یک غریبه است برای خانواده به نسبت مشکل تر می‌شود. روانشناسی غالب مشاوره ازدواج میتواند کمک های شایانی به افراد و خانواده ها بکند که ادامه به آنها میپردازیم.

روش های مناسب ارزیابی خواستگار کدام است؟

روش های مناسب ارزیابی خواستگار از جمله مواردی است که روانشناسی مورد آن غالب مشاوره قبل از ازدواج آموزه‌های زیادی را تعریف کرده است. ادامه به چند مورد از روش های مناسب ارزیابی خواستگار اشاره میکنیم:

 • دختران حتما توجه داشته شند که واجب است مدتی را قبل از ازدواج قطعی یکدیگر چهارچوب های مشخص برای معاشرت نظر بگیرند.

دختران و خانواده های آنان برای ارزیابی مناسب خواستگار مورد نظرشان کمک گرفتن از یک روانشناس حاذق که متخصص حوزه مشاوره خانواده است را میتوانند به عنوان یک روش مناسب ومطمئن انتخاب کنند.

 • برای ارزیابی هرچه بیشتر و دقیق تر خواستگار خانواده دختر نید یک جلسه و عجولانه تصمیم بگیرند . هرچق تعداد جلسات رسمی بین دو خانواده بیشتر شد میتوان بهتر فرد مورد نظر و خانواده او را ارزیابی کرد.

بهترین کار برای ارزیابی خواستگار از نظر اخلاقی چیست؟

ارزیابی خواستگار از نظر اخلاقی معاشرت راحت تر حاصل میشود. اما فقط صرف اینکه رفت و آمدی بین طرفین شکل بگیرد خانواده دختر نمیتواند ارزیابی خواستگار از نظر اخلاقی خیلی موفق شود. این معاشرت ید به گونه ای برنامه ریزی و مدیریت شود که خواستگار شرایط عادی قرار بگیرد و رفر او به صورت طبیعی و همانطور که هست قابل مشاهده و بررسی شد.

این طبیعی است که اگر معاشرت ها جنبه مهمانی های رسمی داشته شد افراد برای حفظ ظاهر رفری متناسب شأن جمع حاضر را از خود بروز می دهند. بنابراین برای شناخت همه جانبه از خواستگار بهتر است دختر او را زمان هایی که به صورت خصوصی ارتط دارند زیر نظر بگیرد. راهکار دیگری که این مورد پیشنهاد میشود این است که خانواده ها مورد خواستگار تحقیق کنند. هر چند تحقیق جامعه و فرهنگ امروزی ثیر گذشته را ندارد اما ممکن است مواقعی نیز به شناخت خواستگار مورد نظر کمک کند.

سوالات جلسه خواستگاری چگونه ید شد؟

سوالات جلسه خواستگاری میتواند روند پروسه ازدواج بسیار ثیر گذار شد و شاید بهتر است بگوییم که تعیین کننده آینده خواستگاری میشد. اما سوالات جلسه خواستگاری ید به گونه ای شد اطلاعات لازم برای تصمیم گیری راجع به خواستگار را به خانواده دختر بدهد. ادامه به برخی از موضوعاتی که ید جلسه خواستگاری مورد آنها سوال شود اشاره میکنیم:

 • سوال مورد شغل و کل وضعیت مالی خواستگار
 • سوال مورد فرهنگ شخصی و خانوادگی خواستگار
 • سوال مورد دیدگاه معنوی فرد و میزان تناسب این مورد بین دو خانواده
 • سوال مورد فلسفه ازدواج از دید فردی که به خواستگاری آمده است.

سوالات خانواده‌ها خواستگاری بیشتر ید چه مورد شد؟

سوالات خانواده‌ها خواستگاری ید به گونه‌ای شد که روند ازدواج هر دو جوان را صاحب چهار چوبی مشخص کند. بزرگترها ید تمام نیروی خود را به خرج دهند فرزندانشان انتخاب موفقی ازدواج خود داشته شند. سوالات خانواده‌ها خواستگاری مواقعی که دخترشان قصد ازدواج دارند زمانی که پسرشان را برای خواستگاری همراهی میکنند متفاوت است. سوالاتی که خانواده پسر ید مورد آنها بپرسند عرت اند از:

 • شرایط دختر برای ازدواج
 • تناسب فرهنگ دختر و خانواده او
 • سطح مالی خانواده دختر

برخی از سوالات خانواده دختر جلسه خواستگاری نیز ید به شرح زیر شد:

 • اطمینان از شغل مناسب پسر
 • متعهد و وفادار بودن پسر به زندگی مشترک
 • اطمینان از صداقت رفر و گفر پسر و خانواده او

سوالات دختر و پسر جلسه خواستگاری به چه نحوی ید شد؟

سوالات دختر و پسر جلسه خواستگاری ید به نحوی شد که مسائل و موارد عمیق زندگی مورد بررسی و تدل نظر قرار بگیرد. اشتهی که دختران و پسران جلسات خواستگاری زیاد انجام میدهند این است که مجلس خواستگاری فاکتورهای سطحی و گاهی بی اهمیت را مورد بررسی قرار میدهند و این ممکن است آینده عث شود که زوجین آسیب ببینند. سوالات دختر و پسر جلسه خواستگاری  ید بررسی مسائل زیر را بر بگیرد:

 • سلایق و علایق دوطرف نگاهشان به زندگی
 • تعریف هر دو طرف مورد روابط اجتماعی از جمله روابط خانوادگی و دوسنه نیز حتما ید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • تفریحات و وقت گذرانی افراد نیز ید یکدیگر سنخیت داشته شد غیر این صورت به مشکل خوردن زن و شوهر آینده قطعی است.
 • دختر و پسر ید مطمئن شوند که اهداف و آرزوها و نقاطی که میخواهند آینده به آن دست پیدا کنند وجوه اشتراک قابل ملاحظه ای داشته شد.

وابستگی احتمالی دختر به خواستگارش میتواند چه تبعاتی داشته شد؟

همانطور که لا توضیح داده شد دخترانب زمان قبل از تصمیم قطعی برای ازدواج فردی که به خواستگاری آنها آمده است، ید او به صورت خصوصی معاشرت کند و وقت بگذارند. اما گاهی جریان همین روابط و وقت گذرانی ها دختران ناگهان خود را وابسته طرف مقابل میابند. این اتفاق تبعاتی را پی خواهد داشت که مهمترین آنها میتواند این شد که اگر پایان دوره نامزدی دختر پسر را از لحاظ منطقی مناسب ازدواج خودش نبیند دیگر نتواند احساسات خود را کنترل کند و عقل را نیز تصمیم خود برای ازدواج او دخیل کند. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که دختران  مراقب شند از همان ابتدای رابطه حد و مرزی را تعیین کنند که نه خود از آن بگذرند و نه اجازه بدهند که طرف مقابل رابطه زیاده روی کند.

بررسی استقلال شخصیتی چه حد می تواند جلسه خواستگاری مهم شد؟

از جمله ویژگی‌هایی که ید یک پسر شد بتوان به عنوان یک همسر مطمئن روی آن حساب کرد استقلال شخصیتی خواستگار مورد نظر است. استقلال شخصیتی یعنی پسر به قی به بلوغ و پختگی ذهنی رسیده شد که بتواند مستقل از خانواده زندگی زناشویی خود و خانواده ای که تشکیل داده است را مدیریت کند.‌ این مدیریت میتواند شامل مدیریت احساسات خود و همسرش و به تعادل رساندن تعاملات هر دو خانواده شد. پسری که از لحاظ شخصیتی به خانواده خود وابسته شد نمیتواند اقتدار تصمیم خود را راجع به نحوه جلو بردن زندگی زناشویی و همچنین اتفاقات و پیش آمد های آن اتخاذ کند.

 

سوالات متداول

آیا وضعیت مالی خوب خواستگار میتواند عث چشم پوشی از ضعف های دیگر او شد؟

خیر. هر چند بر کسی پوشیده نیست که وضعیت مالی خواستگار جزو اصلی ترین شرایط برای بررسی است اما نید بخاطر وضع مالی خوب ضعف های دیگر او را ندید.

آیا تفاوت های فرهنگی میتواند زندگی زوجین را مشکل روبه رو کند؟

اگر تفاوت های فرهنگی بین دو خانواده خیلی فاحش شد ممکن است از همان ابتدا و مراسم های ابتدایی عث بروز تشنج روابط دو طرف بشود.

چه صورتی اختلاف سطح تحصیلات بین زوجین مشکل ساز میشود؟

صورتی که این اختلاف عث شود که سبک و نحوه زندگی دونفر متفاوت شود و کی از یک دیگر رابطه وجود نداشته شد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: A Guide to Assessment and Assessment Methods – SFEDI …

 

روش های مناسب ارزیابی خواستگار آشنا شوید

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع