5 / 5 ( 1 vote )

آموزش روابط زناشویی از مهم ترین و کاربردی ترین مهارت هایی است که زندگی وجود آن احساس میشود. روابط زناشویی و مشاوره ازدواج همان طور که از نام آن پیداست به آن دسته از مهارت ها و توانمندی هایی اشاره میکند که نحوه برقراری روابط صحیح و سالم زن و شوهر را مد نظر قرار میدهد. این ارتطات را نمیتوان فقط به حوزه خاصی از زندگی زوجین محدود نمود بلکه شامل طیف گسترده و وسیعی از روابط (مسائل جنسی و نحوه ارضای آن، مهارت های گفت و گو و مذاکره، حل مسئله، نیاز های عاطفی، تقسیم مسئوولیت و مدیریت نقش های زن و شوهری توسط زوجین، تربیت فرزندان، نحوه برقراری روابط خانواده ها قبل و بعد از ازدواج و دیگر موارد مهم.

خیلی از افراد شنیدن واژه روابط زناشویی ذهن شان نا خود آگاه به مسائل جنسی و آمیزش جنسی متمرکز میشود و تعریف آن ها از زناشویی فقط حد مسائل جنسی میشد این حالی است که ضعف و مشکل ارتطی که بین این دسته از زوجین دیده میشود وجود تلاش حل مسائل جنسی به قوت خود قی میماند و دچار تنش ها و اختلاف های بین خود هستند که مانده و عاجز از حل آن ها به مشاوره خانواده روی میآورند.

زمانی که مشاور علت مشکلات آن ها را مسائل زیر بنایی که راس آن مهارت های ارتطی و عاطفی میشد، اشاره مینماید کمال تعجب و حیرت واکنش نشان میدهند. چرا که تصور این که عدم تسلط به مهارت های چون ارتطات کلامی و غیر کلامی، نبود مشورت و تصمیم گیری دوجانبه حل مشکلات زندگی، عدم توجه به خواسته های همدیگر بعد عاطفی – حمایتی، عامل اختلاف شان شد برای شان غیر قابل ور و حدی نا ممکن مینماید.

مشاوره زناشویی و زندگی مشترک

البته نا گفته نماند که بی توجهی به نیاز های جنسی زن و شوهر توسط همدیگر یکی از شایع ترین و رز ترین عوامل ایجاد زندگی پر تنش و اختلاف برانگیز میشد اما این تنها برای داشتن زندگی سالم و روابط زناشویی موفق لازم نمیشد بلکه توجه به سایر حوزه های زندگی مشترک که لا شرح آن رفت، ایجاد یک زندگی دوام و عاشقانه نقش مهمی ایفا مینماید.

پس قدم اول آموزش روابط زناشویی به زوجین عزیز این است که دست از ور های قدیمی و انعطاف ناپذیر خود بردارند و هم برای هرچه بهتر نمودن زندگی مشترک شان کمک از مشاوره زناشویی و زندگی مشترک اقدام نمایند. این مقاله سعی ما بر این است توجه به محدودیت مطالب مهم ترین موارد لازم را برای زوجین بر شماریم. شد که به کاربستن موارد ذیل برای داشتن زندگی رویایی خود اهمیت قائل شوند.

لزوم آموزش روابط زناشویی

 لزوم آموزش روابط زناشویی توجه به اهمیت حضور آن زندگی بر کسی پوشیده نیست. از لزوم آموزش روابط زناشویی میتوان به داشتن زندگی سالم و به دور از جنجال و تعارض اشاره نمود. مسلما هیچ دو نفری هدف رسیدن به ناکامی و شکست زیر یک سقف نمیروند، همه چه دختر چه پسر دوست دارند وقتی شریک زندگی شان را انتخاب مینمایند یک عمر بهم تعهد دهند که عاشقانه و همراه کنار هم به سر برند.

اما کم نیستند زوج هایی که دنیایی از امید و انگیزه قدم زندگی گذاشتند اما حالا صف دادگاه ها و محضر های طلاق، منتظرند رای دادگاه از هم جدا شوند و این پیوند مقدس را برای همیشه قطع نمایند. وقتی آن ها مصاحبه مینمائیم جالب است که همه به شروع عاشقانه زندگی شان اشاره میکنند اما وقتی طی زندگی موجی از مشکلات مواجه شده اند که توان ریشه یابی و حل ست را از آن ها ساقط نموده و چاره ای جز جدایی و طلاق برای خود نیافته اند.

لزوم مراجعه به مشاور زندگی مشترک چیست؟

جالب تر آن که تعداد کمی از آن ها وجود اقرار به مشکلات شان و عدم توان مقابله مسائل زندگی از راهنمایی های مشاور یا روانشناس بهره گرفته اند و تصمیم گیری های عجولانه و هیجانی و البته دو طرفه محض، برای خود نسخه جدایی پیچیده اند. حال اگر فقط چند ملاقات کوه افراد متخصص حوزه مشاوره زندگی زناشویی داشتند بدون شک وضع آن ها بهتر از این بود که داشتند. شاید برای شما سوال پیش آید لزوم مراجعه به مشاور زندگی مشترک چیست؟

اجازه دهید سوال شما را مثالی پاسخ دهیم. حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی دچار بیماری جسمی ولو کوچک و بی خطری چون دندان د، سرماخوردگی های فصلی و .. میشوید اولین توصیه خودن و اطرافیان به شما این است که به پزشک مراجعه نمائید و اجازه دهید او براین نسخه مان را بنویسد و خود سرانه کاری نکنید.

مسفانه خیلی از افراد برای سلامتی روحی و روانی خود به اندازه تنستی جسمی ارزش قائل نیستند و وقتی دچار مشکلات روحی میشوند خود مانی ها و بستن خود به نصیحت ها و پیشنهادات بی اصول اطرافیان سعی رفع مشکلات خود مینماید. سخن کوه آن که لزوم آموزش روابط زناشویی  از طریق مراجعه به مشاور و روانشناس، توانمند سازی زوجین به مهارت هایی است که نبود شان د سر ساز ترین عامل ایجاد مشکلات زندگی است.

نحوه صحیح روابط زناشویی

نحوه صحیح روابط زناشویی نیاز به همکاری ست بین  زوجین و مشاور دارد. برخی از زوج ها که به وجود مشکلات شان پی برده اند و به این که آن ها ریشه عدم توجه به خواسته های دو طرفه و نیاز های زندگی مشترک دارد بینش یافته اند اما مسفانه میزان فعالیت و همکاری آن ها مشاور و به کار گیری رهنمود های روانشناس پایین میشد و وقتی نتیجه ماه ها مراجعه به مراکز مشاوره را  بی نتیجه میبینند، مجدا به روش های خود مانی متوسل و راه قبلی را پیش میگیرند. راه و نحوه صحیح روابط زناشویی توجه و به کار بستن نظرات مشاور نهفته است.

وظیفه آن ها ریشه یابی مشکلات زن و شوهر، تعیین سهم هرکدام ایجاد مشکل، ارائه راهکار های مانی مناسب جهت رفع مسائل، دادن تکالیف خانگی  برای تمرین و تسلط زوجین بر راه حل های جایگزین و پیگیری و مداومت تلا ش ها و پیشرفت های حاصل از آموزش مهارت ها میشد.

مقابل زوجین موظف هستند مشاور همکاری لازم را داشته شند و پیدا کردن مشکلات اساسی او را همراهی نمایند. همان طور که لا ذکر آن رفت این مشکلات میتوانند دامنه متنوعی شد از عدم تقسیم کار گرفته بی توجهی به نیازهای اساسی زوجین(جنسی- عاطفی). تصور غلط دیگری که بین زوج ها دیده میشود این ور است که ما از روانشناس و مشاور انتظار راهکار و معجزه داریم و حضور ما این مسیر کمرنگ و بی اهمیت مینماید واقع این مشاور است که ید برای نجات زندگی ما تلاشی نماید و ما مقابل هیچ کاری نمیتوانیم بکنیم. این ها همان دسته ای هستند که بعد ها برای خود طلاق و جدایی را تجویز مینمایند چون به نقش خود ایجاد مشکلات توجهی ندارند.

آموزش روابط زناشویی پیش از ازدواج

آموزش روابط زناشویی پیش از ازدواج  به اندازه آموزش حین زندگی مشترک مهم و ضرورت دارد. دوران قبل از ازدواج دورانی است که دو طرف هنوز بهم تعهدی ندارند و تجربه زندگی مشترک را ندارند به همین دلیل اکثرا نقاط مثبت و تفاهم بر انگیز همدیگر را ملاقات میکنند و به همین دلیل خود را خوشبخت ترین زوجی تصور میکنند که هرگز دچار تنش و مشکل و اختلاف نظر نمیشوند. حال آن که اکثر مسائل بعد از ورود به زندگی و تجربه کنار هم بودن نمود مییابد.پس قبل از این که دختر و پسر وارد زندگی شوند حتما لزوم آموزش روابط رناشویی پیش از ازدواج مطرح میگردد. از جمله مواردی که قبل از ازدواج ید به زوج های جوان و عاشق توصیه نمود شناخت نیاز ها و وظایف زناشویی است. دوره زندگی مشترک، دوره “من من کردن” و  لجزی های قبل از هل نیست.

بدون آموزش روابط زناشویی چه مشکلاتی به ر خواهد آمد؟

دو نفر دنیایی از عقاید و نیاز های مختلف هم به زندگی  مسترک متعهد میشوند بنابراین عدم توجه و آگاهی از این نیاز ها میتواند زمینه ساز بزرگ ترین اختلافات و تبدیل عشق به نفرت شود. بنابراین دوره های آموزش قبل از ازدواج حتما ید دو طرف را نسبت به خواسته ها و اولویت بندی آن ها و نحوه ارضای صحیح آگاه نمود. برای مثال برای اقایان نیاز جنسی و توجه معقول به آن از گرایشات اصلی برای ورود به زندگی مشترک میشد. حال تصور کنید همسر شان توجه و بر آورده کردن این نیاز مهم بی توجه و بی اطلاع شد. چه مشکلاتی به ر خواهد آمد؟

ازطرفی جلب محبت و مورد توجه واقع شدن زن توسط مرد دلیل اصلی خانوم ها برای تشکیل زندگی مشترک میشد که نادیده گرفتن آن توسط آقایان میتواند زمینه ساز بروز مشکلات روحی و روانی خانوم ها و  اختلاف های زناشویی شد. همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از مان است.

بنابراین مجهز کردن دختر و پسر های شرف ازدواج و دم بخت به انواع مهارت های زندگی و نوع روابط زناشویی به عنوان سپری محکم برابر بلا ها و مشکلات زندگی مشترک عمل مینماید.


بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده تلفنی


فواید روابط زناشویی لذت بخش

فواید روابط زناشویی لذت بخش برای آن دسته از زوج هایی که خود را موظف به یادگیری مهارت های زندگی و آموزش نموده اند قابل رویت میشد. داشتن رابطه ای عاشقانه، احساس مهم بودن و ارزش تلقی شدن زندگی طرف مقابل، توجه به نیازهای یکدیگر و تلاش برای برآورده شدن صحیح آن ها، تقسیم مسئوولیت، کاستن از فشاهای روانی ناشی از اختلافات، الگوی مناسب و صحیحی برای فرزندان شدن، مشورت و کمک گرفتن از هم حل مسائل، داشتن اوقات لذت بخشی از هم بودن، و ساختن خاطراتی شیرین از زمان های هم بودن و … همگی به فواید روابط زناشویی لذت بخش اشاره دارد.

مشکلات روابط سرد زناشویی

مشکلات روابط سرد زناشویی ست برعکس فواید روابط زناشویی موفق که بین زوج های موفق دیده میشد بین زن و شوهر هایی که حل پیش پا افده ترین مشکلات خود عاجز و ناتوان هستند به چشم میخورد. روابط زناشویی سرد واقع ریشه ناشناخته بودن نیاز ها و عدم توجه به آن ها را دارد. بنابراین از مشکلات روابط سرد زناشویی میتوان به محیط متشنج و نا آرام زندگی، اختلاف نظر و جنگ و جدال مداوم، نارضایتی از زندگی مشترک، افسردگی و استرس های روانی (اکثرا خانوم ها آن مواجه میشوند)، عدم کنترل اعصاب و رفر های پرخاشگرانه (بیشتر بین آقایان)، نبود الگوی تربیتی مناسب برای فرزند پروری، گرایش به مصرف مواد و روابط نامشروع بین آقایان، خیانت دو جانبه اشاره نمود.

سوالات متداول

آموزش روابط زناشویی به چه مواردی میپردازد؟

به انواع مهارت های زندگی سالم از جمله مهارت های ارتطی، حل مسئله، نیاز های جنسی، نیازهای عاطفی.

منظور از روابط زناشویی سرد چیست؟

به روابطی اشاره دارد که زن و شوهر قل نیاز ها و وظایف هم بی توجه و بی اطلاع هستند و استفاده از روش های نا ست و چالش برانگیز سعی حل مشکلات شان دارند.

آموزش روابط زناشویی چه فوایدی دارد؟

داشتن زندگی مشترک لذت بخش، توجه به خواسته ها و نیازهای یکدیگر، مجهز به مهارت های حل مسئله مناسب، استفاده از تکنیک های صحیح بر قراری مهارت های ارتطی و گفت و شنود، بیان صحیح نیازها، داشتن آرامش روانی، کاستن از تنش ها و تعازضات خانوادگی.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: The Bible’s Teaching on Marriage and Family

زینب رضائی————- روانشناس لینی.

 

آموزش روابط زناشویی قبل و بعد از ازدواج

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع