5 / 5 ( 1 vote )

آسیب های زندگی مشترک بدون ازدواج قابل چشم چوشی است؟!

زندگی مشترک بدون ازدواج سبکی از زندگی است که آن مرد و زن بدون عقد محضری و رسمی، مانند زن و شوهر کنار یکدیگر زیر یک سقف زندگی می کنند. این سبک از ازدواج فرهنگ غربی واقع اپیدمی شده و نوجوانان و جوانان همین که به سن بلوغ می رسند ترجیح می دهند زندگی مستقلی داشته شند. این نوع ازدواج زن و مرد هیچ وظیفه یا تعهدی برای مین مخارج زندگی و مدیریت خانه ندارند. زن یا مرد هیچ ارثی از یکدیگر نمی برند. از لحاظ قانونی مرد هیچ حقوقی نسبت به زن ندارد و به راحتی می تواند بدون دادن مهریه از زن جدا شود. زن نیز موظف نیست از مرد تمکین کند.

دهه اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و مین نبودن شرایط و زیر ساخت ها برای ازدواج، مسفانه بسیاری از دختر ها و پسر های ایرانی به ازدواج سفید روی آورده اند. بعضی ازین افراد راهنمایی مشاوره خانواده یا مشاوره قبل از ازدواج قانع می شوند که آسیب اینگونه ازدواج کردن از فوایدش بیشتر است و ترجیح می دهند که به ازدواج سنتی روی بیاورند. به همین دلیل مراجعه به مشاوره خانواده یا مشاوره قبل از ازدواج اهمیت بسیار زیادی دارد. این میان نقش خانواده ها بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل به خانواده توصیه می شود جوانان و نوجوانان را آسیب های زندگی مشترک بدون ازدواج بیشتر آشنا کنند.

عوامل زندگی مشترک بدون ازدواج چگونه است؟

از عوامل زندگی مشترک بدون ازدواج همه گیر بودن و جهانی شدن این سبک از زندگی است. مسفانه عصر امروز اگر یک فرهنگ میان جوانان رواج پیدا کند جوانان دیگر نیز ناخودآگاه به این سمت گرایش پیدا می کنند. این جهانی شدن فرهنگ غربی زندگی سنتی و دینی ایرانی کامل ثیرات منفی خود را گذاشته و عث دگرگونی رفرهای اعضای خانواده و تغییر سبک زندگی و تغییرات رفری آن ها شده است. از عوامل دیگر زندگی مشترک بدون ازدواج میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالارفتن سطح تحصیلات جوانان
 • آزادی دختران حضور آن ها عرصه های اجتماعی وبه دنل آن آزادی روابط دختر و پسر
 • گسترش نرم افزارهای ارتط جمعی مانند تلگرام و اینسگرام
 • صنعتی شدن کشورها
 • آشنایی نوجوانان و جوانان روابط پنهانی
 • لارفتن سن ازدواج
 • نبود امنیت شغلی
 • بیکاری
 • وجود سایت های غیر اخلاقی
 • عدم مسئولیت پذیری جوانان
 • حس استقلال طلبی
 • رهایی از بند سنت ها و حدودیت های دست و پا گیر خانواده
 • علاقه و میل جوانان به تنوع جنسی
 • تغییرات ساخری خانواده ها و گرایش آن ها به آزادی روابط دخترها و پسر های فامیل
 • کاهش اثر گذاری ارزش های دینی واسلامی

از مهم ترین عوامل زندگی مشترک بدون ازدواج جوامع کنونی می شد.

مسفانه به دلایل مشکلات اقتصادی و جدی نگرفتن خانواده ها و کاهش مراجعات به مشاوره ازدواج و نداشتن راهکار و برخورد مناسب جوانان و نوجوانان و گیر بودن پها و ماها مین معیشت فرزندان و عدم توجه به تربیت ست آن ها، هر روز شاهد گسترش روابط نامشروع و فساد اخلاقی میان دختر ها و پسر ها هستیم.

 آسیب های زندگی مشترک بدون ازدواج چیست؟

قطعا آسیب های زندگی مشترک بدون ازدواج از فواید آن بیشتر است. گاهی حتی ممکن است عواقب جبران ناپذیری را نیز پی داشته شد. پس بهتر است مورد آن بیشتر بدانید.

افسردگی واختلالات روانی از مهم ترین آسیب های زندگی مشترک بدون ازدواج است. به دلیل نبود تعهد این سبک از زندگی، معمولا دختر و پسر خصوصا زنان فشار روانی و عصبی لایی را تجربه می کنند و بعد از مدتی از هم رضایت ندارند و هر آن می ترسند شریک زندگی شان آن ها را ترک کند. نتیجه دچار افسردگی خواهند شد.

 • خشم و عصنیت

معمولا پرخاشگری ازدواج سفید بسیار لاست. بی احترامی و بی عفتی و خشونت و رفرهای بد همان سال های اول این روابط به چشم می خورد زیرا قبل از اینکه دختر و پسر زیر یک سقف بروند هم دوست بوده اند و حرمت خیلی چیزها شکسته است.

 • حاملگی زنان

از مهم ترین آسیب های زندگی مشترک بدون ازدواج می توان به حاملگی ناخواسته زنان اشاره کرد. علاوه بر اینکه دختر این نوع رابطه بزرگترین آسیب را می بیند و به دلیل شرایط جسمی و فیزیولوژیکی اش دیگر دختر نیست خطر حاملگی نا خواسته نیز او زیاد است.

 • مشکلات زندگی زناشویی رسمی

علاوه بر آسیب های جسمی و روحی که فرد ازدواج سفید متحمل می شود، زندگی زناشویی رسمی اش نیز به مشکل بزرگی بر می خورد و آن هم اختلال زندگی زناشویی رسمی است. این مشکل مردان بیشتر دیده می شود. این مرد دیگر قا به مسئولیت پذیری نیست ومدام سعی می کند از زیر آن شانه خالی کند. حتی بعضی موارد هم دیگر تمایلی برای ازدواج رسمی ندارد.

جذابیت های زندگی بدون ازدواج چگونه است؟

جذابیت های زندگی بدون ازدواج کار را کمی سخت تر کرده و عث شده ابتدای کار جوانان آسیب های فردی و اجتماعی ازدواج سفید را نظر نگیرند. اولین جذابیت زندگی مشترک بدون ازدواج که توجه بسیاری از جوانان را به خود جلب می کند عدم تعهد مالی و معنوی است. ازدواج سفید مرد هر وقت بخواهد می تواند زن دیگری را جایگزین کند بدون اینکه حتی ریالی پول بت این موضوع بپردازد.

رابطه زنان آسیب های اجتماعی بیشتر است اما تنها جذابیت زندگی مشترک بدون ازدواج این است که اگر مرد مورد نظرش رفر نامناسبی او داشت به راحتی می تواند او را رها کند و بدون اینکه گیر دادگاه و مراحل قانونی طلاق شد به راحتی از مرد جدا شود. اکیدا توصیه می شود قبل از هرگونه تصمیم ره ازدواج سفید به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه شود علاوه  بر آگاهی ره این جذابیت ها به آسیب های آن نیز توجه شود.

ازدواج سفید ایران چگونه است؟

ازدواج سفید ایران نیز به دلیل مشکلات اقتصادی و هزینه های لای زندگی توقعات و سخت گیری های خانواده ها ازدواج و شیوع بیکاری روز به روز حال افزایش است. فرهنگ ایرانی دو نوع ازدواج دائم و ازدواج موقت وجود دارد. البته ازدواج دائم هنوز هم میان ایرانیان رواج دارد و بسیاری معتقدند که ازدواج  موقت یا حتی صیغه شان و شخصیت جوانان نیست و شرع و عرف و قوانین اسلامی-ایرانی ما کاملا متناقض است. به همین دلیل توصیه اکید ما به کارشناسان و مسئولین این است که این فرهنگ ناب کشور پابرجا بماند. قطعا اگر زیرساخت های ازدواج فراهم شد، صد ازدواج سفید ایران قطعا به کمترین میزان ممکن خواهد رسید. این زمینه مراجعه مشاوره قبل از ازدواج یا مشاوره خانواده نقش مهمی آگاهی جوانان دارند.

ازدواج سفید اروپا به چه شکل است؟

ازدواج سفید اروپا و کشورهای آمریکایی معمولا اطلاع خانواده دو طرف صورت می گیرد. این خانواده ها دختر و پسر پس از آشنایی یکدیگر معمولا دوستشان را خانواده شان آشنا می کنند. پس از بررسی خانواده ها تصمیم گرفته می شود که هزینه دو طرف خانه ای برایشان اجاره شود و مدتی هم هزینه آن ها بر عهده خانواده هایشان است. همین دلیل گفته می شود ازدواج سفید اروپا بعضی جهات ایران متفاوت است. این نوع ازدواج کشورهایی مثل نروژ (آزادی جنسی) به رسمیت شناخته شده است. عمر ازدواج سفید اروپا معمولا بیشتر از ایران است و ایران بیش از ۴ سال دوام ندارد.

سوالات متداول

من مدتی است تصمیم گرفتم دوستم بدون ازدواج زندگی زه ای شروع کنیم.. آیا میتونم به او اعتماد کنم که همیشه من بمونه؟

قطعا این نوع ازدواج، اعتماد متقابل بسیار سخت به دست می آید و به دلیل آزاد بودن شما و دوستتون نمیشه گفت که فردا کس دیگری نخواد رابطه برقرار کند.

آیا به لحاظ قانونی هم خانه من می تونه از من طلب حقوق کنه و آیا بعد از زنشستگی حقوقی به او تعلق می گیرد یا خیر؟

ازدواج سفید چه زمان حیات و چه زمان مرگ، زن و مرد هیچ حقی نسبت به هم خانه خود ندارند. چه به لحاظ حقوقی و چه به لحاظ معنوی

آیا ایران می توان ازدواج سفید داشت؟

خیر طبق قوانین اسلامی ایران جرم ازدواج سفید به منزله زناست و صورتی که این جرم ثابت شود مجازاتش ۹۹ ضربه شلاق است. صورتی که مرد زن شوهر دار هم خانه شد حکم آن زنای محصنه است.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (A Review of the Factors Associated with Marital Satisfaction …)

 

عوامل زندگی مشترک بدون ازدواج چیست؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع