5 / 5 ( 1 vote )

اختلافات زناشویی را چگونه حل کنیم؟

حل اختلافات زناشویی نسبت به نوع مشکل و البته عواملی نظیر فرهنگ طرفین، سن سطح تحصیلات و همچنین سطح اجتماعی دوطرف میتواند متفاوت شد. گاهی حل اختلافات زناشویی ید بین خود زن و شوهر صورت بپذیرد. چون بهترین نوع حل و فصل کردن مسائل مربوط به زندگی مشترک به گونه ای است که موضوع مورد نظر حد امکان از فضای خصوصی زن و شوهر خارج نشود.

صورتی که ابعاد و عمق اختلافات وسیع تر شد بزرگترهای دو خانواده یعنی افراد موثر و تجربه میتوانند برای مشکل گشایی و کمک به زوجین وارد عمل شوند. البته بزرگترها ید توجه داشته شند که این موقعیت ها از انصاف و تعادل خارج نشوند و کمک آنها تبدیل به خیانت زندگی زوج نشود. موارد پیچیده تر نیز عاقلانه ترین کار بهره بردن از مشاوره خانواده یا مشاوره زناشویی و زندگی مشترک میشد که از پرکاربردترین زیرشاخه های علم روانشناسی هستند.

بهترین شیوه حل اختلافات زناشویی چیست؟

شیوه حل اختلافات زناشویی همانطور که ذکر شد بسیار متفاوت است. زمانی که زوجین برای حل مشکلات به وجود آمده زندگی زناشویی مشاوره روانشناسی را انتخاب میکنند معمولا سریع تر و کیفیت لاتری به نتیجه دلخواه میرسند. این به خاطر این است که روانشناسی که حوزه مشاوره خانواده فعالیت میکند به صورت روزمره این مشکلات و البته مورد موضوعات مختلف سر و کار دارد. او ممکن است مشکلی که برای اولین ر برای زن و شوهر به وجود آمده را برای چندین ر و برای افراد مختلف حل کرده شد. بخاطر همین آگاهی یک روانشناس میتواند انتخاب شیوه حل اختلافات زناشویی برای زوجین مختلف موفق تر شد. معمولا روانشناسان از شیوه های زیر برای حل مشکلات زناشویی استفاده میکنند:

 • روانکاوی برای حل تعارضات فردی
 • از ابهام آوردن شرایط زندگی افراد پیدا کردن مشکل اصلی
 • تشخیص بیماری روانی احتمالی زوجین

چگونگی حل اختلافات زناشویی

چگونگی حل اختلافات زناشویی توسط روانشناس به سبک و شیوه او کار کردن بستگی دارد و هر مشاور ممکن است روش خود را برای حل مشکلات زناشویی داشته شد. برای اینکه بیشتر چگونگی حل اختلافات زناشویی توسط روانشناس آشنا شویم به این موارد دقت کنید:

 • برخی روانشناسان از تشکیل جلسه سه نفره و گفته شدن مشکلات زن و شوهر به صورت رو رو استفاده میکنند.
 • برخی روانشناسان زن و مرد را به صورت جداگانه ویزیت میکند.
 • بعضی از روانشناسان که دیدگاه زیستی به مسائل دارند مراجعان خود را از زاویه پزشکی نیز مورد بررسی قرار میدهند و ثیر بیماری ها و مشکلات روان تنی را مرجعان خود مورد واکاوی قرار میدهند.

روانشناسی مشکلات زناشویی چه کمکی به زوجین میکند؟

روانشناسی مشکلات زناشویی علاوه بر حل مشکلات موجود بین زن و شوهر پیشگیری از بروز تنش رابطه نیز برای زنان و مردان برنامه های زیادی دارد. اینجا به چند نکته برای پیشگیری از بروز اختلافات زناشویی اشاره میکنیم:

 • روانشناسی مشکلات زناشویی دائم کید میشود که زوجین وقت مناسب را برای حرف زدن انتخاب کنند نتیجه دلخواه حاصل شود.
 • زوجین حتما ید اهمیت برطرف شدن نیاز جنسی و ثیر آن بر کیفیت رابطه زناشویی را ک کنند.
 • رازداری از جمله مواردی است که همه شیوه های روانشناسی زناشویی به عنوان تحکیم کننده رابطه از آن یاد میشود.

بهترین نکات برای مدیریت اختلافات زندگی زناشویی کدام است ؟

مدیریت اختلافات زندگی زناشویی بسته به نکاتی میشد که زوجین ملزم به رعایت آنان هستند. برخی از اعمالی که مدیریت اختلافات زندگی زناشویی کارآمد هستند عرتند از:

 • هیچ زوجی پیدا نمی شود که کاملا به هم شبیه شند. زوجین ید تلاش کنند که بیشتر روی نقاط اشتراکشان تمرکز کنند نقاط اختلاف.
 • زن و مرد نید حضور جمع اختلافات خود را مطرح کنند. این کار معمولا عواقب خوبی را به دنل ندارد.
 • برای مدیریت بهتر زندگی به زوجین اللخصوص زوجین کم تجربه تر پیشنهاد میشود که از مشاور کمک بگیرند.

اختلافات خانوادگی و طلاق چه ارتطی هم دارند؟

اختلافات خانوادگی و طلاق رابطه تنگاتنگی یکدیگر دارند. شاید نگاه اول اختلافات خانوادگی و طلاق از هم فاصله داشته شند ولی حقیقت چیز دیگری است. به وجود آمدن اختلاف بین زن و مرد یک امر طبیعی است ولی زوجین حتما ید بدانند که نید بخاطر آرام شدن شرایط لحظه موضوعات بین خود و همسرشان حل نشده قی بماند. وقتی اختلافات بین زن و شوهر نادیده گرفته میشود و آنها به اسم مدیریت زندگی دائم مشکلات را نادیده میگیرند، کم کم پای بی میلی به همسر، وغ ، خیانت و خیلی از آسیب ها به زندگی زوجین ز میشود که زمینه را برای جدایی و طلاق فراهم میکند. اختلافات خانوادگی و طلاق و رابطه بین آنها را زوجینی بهتر ک میکنند که به دلیل عدم رعایت موارد ذکر شده متحمل آسیب های زیادی شده اند.

دیدگاه روانشناسی مورد حل اختلافات زناشویی چیست؟

زندگی مشترک زمان های زیادی وجود داره که دو طرف دچار اختلاف و دعوا میشوند البته بخشی از این دعواها طبیعی هست چرا که دو نفر که کاملا هم‌ متفاوت هستند. وقتی کنار هم قرار میگیرند اختلاف نظر هاشون طبیعیه و حتی از قدیم گفته میشد که دعوا نمک زندگی هست.
اما آنچه مهم است اینه که ما چگونه دعوا و اختلاف را مدیریت کنیم به اصل رابطه آسیب نزند.
پس به جای اینکه به دنل این شید که زندگیتون اختلاف وجود نداشته شد که از محالات هست به دنل این شید که چگونه اختلافات رو حل کنید.

 • گام های اول و دوم اختلافات زناشویی  کسب تفکر منطقی و همدلی برای ایجاد گفتگوی مناسب است.

این مطلب میخواهیم به یک نکته اساسی که حل اختلافات زناشویی مهم هست اشاره کنیم که مسفانه عدم توجه به اون خیلی مشکلات را ایجاد خواهد کرد و ید حتما ان را رعایت کنیم. وقتی یک زن و مرد دچار اختلاف نظر میشوند یه رابطه ساده دو طرفه وجود داره که اون نهای دو فرد وجود دارند که اختلاف نظر دارند و خیلی ساده گفتگو میشه به حل اون پرداخت و حرفهای هم رو شنید و حتی اظهارنظر هم کرد و انرژیشون بر روی هم متمرکز میشود.

اما مسفانه بسیاری از زوجین هنگام مواجهه اختلاف همسرشون بلافاصله پای دیگران را وسط میکشند چه این نیت که همسرشون رو محکوم کنند و چه این نیت که از همسرشون حتی دفاع کنند.
مثلا یک خانم از مردش به خاطر رفر نامناسب ما ایشون شکایت میکنه و میگه ایشون فلان حرف رو بهم زده و اون آقا یا به ماخانم زنگ میزنه که چرا دخترتون پشت سر ما من داره حرف میزنه بخواد خانمش رو محکوم کنه یا به ما خودش زنگ میزنه که چرا این کار رو خانمم کردید و بخواد از خانمش دفاع کنه.
بیشتر این موارد شما مشاهده خواهید کرد که بعد از این رفر زندگی شما دچار مشکلات زیادی میشود وحتی اصل مساله فراموش میشود و حتی گاها مرز جدایی پیش میرود.

دلیل این اتفاقات این هست که حضور افراد خواه از خانواده خودمان یا همسرمان اون رابطه ساده زن و شوهری که داشتیم دچار پیچیدگی میشود.

چرا که اگر اون رابطه قبل فقط دو نفر بودند که هم حرف میزدند و از خودشون دفاع میکردند حالا ید حرفهای یک یا چند نفر دیگه رو هم بشنوند و از خودشون دفاع کنند و این عث میشود انرژی که صرف فقط همسرشون میشد را تقسیم کنند از طرفی حضور افراد دیگر این اختلاف هم زن و هم مرد سعی میکنند اون فردی که وارد این رابطه شده برای دفاع از خودشون و برای مقابله همسرش ائتلاف کنند و این خود عث برهم خوردن تعادل رابطه میشود.

از طرفی شخصی که وارد این رابطه شده نه آنچنان که ید زن و شوهر رو ک میکنه و هم نمیتونه بی طرفی خودش رو داشته شه

چرا که لاخره به یکی از زن و مرد وابستگی نسبی داره و سته که ابتدا ممکنه جوری رفر کنه که بخواد بی طرف شه ولی ادامه حتما طرفداری خواهد کرد.

پس آنچه که ما میخواهیم بگوییم این است که آنجایی که امکان دارد ابتدا اختلافات را گفتگو یکدیگر حل کنیم و نگذاریم احساسات اولیه اختلاف ما را چنان هیجانی بکنه و عث بشه خودمان زمینه دخالت دیگران را فراهم کنیم چراکه به قول قدیمی ها گرهی را که دست ز میشه دندان ز نمیکنند.
البته اگر دیدیم اختلاف خیلی شدیدتر داره میشه و دو نفر نمی توانند به نتیجه واحدی حل اون برسند حتما افرادی که صلاحیت مشاوره و گفتگو کردن دارند که این افراد میتوانند یک مشاوره متبحر و یا فردی فرهیخته از خانواده دوطرف شند مساله رو مطرح کنیم.
پس گام سوم اختلافات زناشویی پس از گامهای اول و دوم که تفکر منطقی و همدلی بود، جلوگیری از پیچیده شدن مساله عدم ایجاد دخالت دیگران هست.

 

سوالات متداول

آیا دخالت زندگی زوجین توسط والدین مفید است؟

اگر کنترل زندگی را از دست زن و مرد  خارج کند و آنها تصمیم گیرنده های اصلی برای زندگی نشد بسیار مضر است.

طلاق عاطفی یعنی چه؟

 طلاق عاطفی یعنی زن و شوهر به صورت قانونی و ظاهرا زندگی مشترک به سر میبرند ولی به لحاظ عاطفی کششی به هم ندارند.

سه مورد از آسیب های خطرناک زندگی زناشویی چیست؟

خیانت ، تحقیر کردن یکدیگر، دوری زن و مرد از لحاظ عاطفی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (۳ Ways to Resolve Conflict in Marriage )

 

حل اختلافات زناشویی چگونه ممکن است؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع