4.5 / 5 ( 8 votes )

مشاوره وسواس چگونه ید مشکلات را کاهش دهد؟

مشاوره تلفنی وسواس چق میتواند رفع اختلال وسواس به ما کمک کند ؟ مشاوره تلفنی وسواس به ما این امکان را میدهد که بدون خجالت و رو رویی حرفمان را بزنیم . مزیت مشاوره تلفنی وسواس این است که برابر سوالهایی که مشاور از ما میپرسد نگران قضاوت نشیم . خیلی از ما برابر قضاوت دیگران عجز نشان میدهیم .  ممکن است خیلی از واقعیات زندگیمان را مخفی کنیم . مشاوره تلفنی وسواس ما را گفتن واقعیتها یاری میکند . ما برای اینکه مداوا شویم نیاز داریم تمام واقعیتها را بی کم و کاست مانگرمان میان بگذاریم .

 • حال ببینیم وسواس چیست ؟
 • آیا یک اختلال ذهنی است ؟
 • یا یک اختلال رفری ؟
 • آیا یک بیماری ژنتیکی است یا از طریق الگوی رفری انتقال می یابد ؟

مشاوره وسواس نوعی روش مانی است که آن مانگر، ارائه راهکارها و تغییر بینش فرد تلاش می کند مشکلات وسواس و بیماری های نظیر آن را مان کند.

وسواس چیست؟ به چه کسی وسواسی می گویند؟

وسواسی به  لحاظ روانشناسی نوعی تردید و شک آزاردهنده ره موضوعی خاص است. این حالت فرد وادار به تکرار انجام کاری می شود. فرد وسواس مدام خود گیر است و تحت فشار روحی زیادی است. واقع همه ما اطرافمان فردی که وسواس دارد برخورد کرده ایم و می دانیم که او چه عذابی را تحمل می کند. دیده اید که این فرد برای غلبه بر استرس و اضطراب خود چه میکند یا یک کار را چندین ر تکرار میکند. خوب علاوه بر اینکه این کار نگاه دیگران مسخره به نظر می آید، خود شخص وسواسی را به شدت آزار می دهد.

اما این مشکل چه زمانی ادامه دارد؟ کی ید فرد به دلیل بیماری عذاب شد؟ مردم فکر می کنند که وسواسی اصلا بیماری نیست و نید آن را جدی گرفت. ید این موضوع را ک کنید که وسواسی، بیماری است. یعنی شمایی که وسواس دارید بیمار هستید و نیاز به کمک و مشاوره دارید. کسی که کمک کند نسبت به موضوعاتی که به آن بیش از دیگران توجه می کنید، بی تفاوت شید. جالب است بدانید اکثر افراد وسواس بعد از چند جلسه مراجعه به مشاوره، توانسته اند غول وسواس را از پا بیاورند.

مشاوره وسواس فکری چه کمکی به بیماران وسواسی می کند؟

مشاوره وسواس فکری شناسایی و ریشه یابی علت وسواسی فرد، سعی میکند تکنیک های لازم را برای مان، به کار گیرد. فکر می کنید مشاوره چگونه می تواند این اختلال روانی جدی را مان کند؟ نکته ای که این ره ید بدانید این است که مان وسواس نیازمند جلسات طولانی  مشاوره است. بسیاری از موارد اگر بیمار مشاوره ارتط شد و او همکاری کند دیگر نیاز به ارجاع به روانپزشک نیست و به راحتی بدون خوردن داروهای شیمیایی بهبود پیدا میکند. پس لازمه بهبود بیمار، همکاری مشاور و مانگر است.

اما قبل از اینکه مشاوره وسواس فکری، اقدام به مان کند، ید نوع وسواس فکری را تشخیص دهید.

معمولا مشاوران وسواس فکری را به این صورت طبقه بندی می کنند:

·    وسواس نظافت این نوع وسواس بیمار فکر میکند وسایلش تمیز نیست و مدام دست ها را می شوید. حمام می کند. روزی چند ر مسواک می زند. دستشویی رفتنش طول می کشد و هر ر خود را می شوید.
·        وسواس       فکری ممنوع این وسواس فکری، بیمار به چیزهایی که ممنوع است فکر میکند، مثل روابط جنسی همکار یا افراد آشنا و فامیل، مسائل مذهبی، پرخاشگری و توهین هایی که فکر خود نثار دیگران میکند و از این موضوع هم بسیار ناراحت و افسرده است.
·        تقارن این نوع وسواس بیمار مدام فکر می کند که وسائلش سر جایش ست قرار ندارد ومدام خط کش دستش است و چندین ر وسائلش را می چیند.
·     وسواس آسیبکنترل کردن مداوم خود و دیگران و ترس از اینکه قرار است برای دیگران چه مشکلی پیش بیاید یا مثلا فکر میکند فرزندش بیرون از منزل آسیب می بیند.

  مراحل مانی توسط مشاوره وسواس

·        جلسه اول گام اول مشاور سعی میکند علت این وسواس را ریشه یابی کند. برخی موارد علت وسواس ریشه کودکی فرد دارد و به سادگی قابل مان نیست اما این نوع وسواس نیز اگر ست و اصولی پیش برود قطعا قابل مان است.
·        جلسه دوم گام دوم مشاور سعی می کند راه های پیشگیری از وسواس را به فرد بیاموزد. اگر وسواس شما فکری- عملی است ید مدام خود تکرار کنید که کاری که می کنید ست است و دیگر نیاز به تکرار نیست. مثلا دست از چک کردن مداوم بردارید. اگر چندین ر چیزی را می شویید آن را رفته رفته کاهش دهید و بگویید الان تمیز شد. این را مدام تکرار کنید ملکه ذهنن شود. دفترچه ای برای خود ست کنید و روند پیشرفت خود را یادداشت کنید.
·        جلسه سوم گام سوم ید نیج را به مشاور بگویید. مثلا اینکه آیا توانسته اید وسواس خود را کم کنید. آیا تعداد چک کردن های خود را کاهش داده اید؟
·        جلسه چهارم گام چهارم اگر مشاور پیشرفتی را شما دید، این روند را ادامه می دهد. اما اگر هیچ پیشرفتی حاصل نشد معمولا به روانشناس ارجاع داده می شوید مان های دارویی را شروع کنید.

مشاوره تلفنی وسواس

وسواس بطور کلی یک اختلال ذهنی و رفری است که به دو گونه بروز پیدا میکند .

 1. وسواس فکری
 2. وسواس عملی

جایگاه  مشاوره تلفنی وسواس  مان انواع وسواس چیست؟

مشاوره تلفنی وسواس مان روانشناختی بیماری های وسواس نقش چشمگیری داد. شما میتوانید یک تلفن از توصیه های مشاوره استفاده کنید. از طرفی  برخی از بیماران وسواسی زمانی که مرکز مشاوره مراجعه میکنند فکر می کنند همه چیز کثیف است یا مدام ید دست هایشان را بشویند و به چیزی دست نزنند. این موضوع تمرکز آن ها را از موضوع اصلی پرت خواهد کرد. اما استفاده از مشاوره تلفنی وسواس، دکتر را به خانه خود می آورند و روی موضوع تمرکز می کنند. علاوه بر این خیلی از شهرها و روسها، دسترسی به مشاوره خانواده و ازدواج هم به سختی مقدور است چه برسد به مشاوره وسواس… همچنین دیگر نیازی نیست که ترافیک سنگین بمانید یا هزینه آمد و رفت بدهید. مشاوره تلفنی وسواس همیشه دسترس شماست.

وسواس فکری یک فکر و اندیشه مزاحم مدام ذهن بیمار را گیر میکند که این یک اختلال اظطرابی مزمن است . فرد وسواسی برای رهایی از این فکر به تکانه های رفری خاصی روی می آورد . صورتیکه بخواهد این اندیشه را سرکوب نماید دچار اضطراب شدید خواهد شد . اختلال وسواس – اجری (ocd ) واقع چهارمین اختلال روانی است که منجر به حرکات وسواسی میشود . حرکات وسواسی شامل شستشوی بیش از اندازه ، شک داشتن روشن بودن گاز میشد .  شک داشتن به همراه داشتن پول یا کلید یا و لوازم ضروری ، اختلال شمردن پول و رفر تکرار کردن نیز از اختلالات رفری وسواس است .

بطور کلی اختلالات رفر وسواسی ناشی از اختلال فکری میشد .

ره تست وسواس فکری چه می دانید؟

تست وسواس فکری معمولا از افرادی گرفته می شود که شک دارند که وسواس دارند یا می ترسند که دچار وسواسی شده شند. این حالت از شما سوالاتی پرسیده می شود میزان وسواس بودن شما مورد بررسی قرار بگیرد.

سوالات به این شرح است:

 1. اغب اوقات مجبورم یک کار را چند ر انجام دهم.

 2. معمولا فکرهای بسیار بدی به ذهنم خطور میکند که بسیار آزارم می دهد.

 3. حتی مورد چیزهای ساده ای که انجام می دهم ید مدام آن ها را تکرار کنم.

 4. به جزئیات دیگران بیش از حد اهمیت می دهم.

 5. مدام اقم را بررسی می کنم که ببینم همه چیز سر جایش است یا نه.

 6. وقت زیادی صرف شستن و تمیز کردن وسائلم دارم.

 7. مکان هایی مانند دستشویی احساس ناراحتمی می کنم.

 8. نمی توانم از وسائل عمومی استفاده کنم. استفاده از توالت عمومی برایم بسیاری سخت و دشوار است.

 9. از مواد شوینده زیاد استفاده میکنم..

 10. به شدت نگران این هستم که بیمار نشوم.

 11. به کسی دست نمی دهم و کسی روبوسی نمی کنم.

 12. اغلب اوقات کردن لس هایم و اتو زدن آن ها وقت زیادی از من می گیرد.

 13. مدام چک می کنم که آیا کارهایم را ست انجام می دهم یا نه. گاهی آنق تکرار میکنم که عصبی می شود.

پاسخ تست وسواس فکری

اگر پاسخ شما به حداقل ۸ مورد از سوالات لا مثبت بود یعنی شما اختلال وسواسی دارید یا مراحل اولیه آن هستید.

اگر پاسخ شما به حداقل ۸ مورد نه بود یعنی مشکلات زیادی بت وسواسی ندارد و شرایطن بحرانی نیست و کمی تغییر سبک زندگی این بیماری ن بهبود پیدا می کند.

آیا وسواس فکری نشانه های خاصی دارد؟

نشانه های وسواس فکری، معمولا تمام بیماران مشترک است. فقط میزان تکرار آن و شرایط بیماری، نشان می دهد بیماری چه جه ای قرار دارد.

نشانه های وسواس فکری عرت است از :

 • حساس بودن روی محل قرارگیری اجسام و چیدن چندره آن ها
 • بیش از حد تمیز بودن
 • عدم توانایی کنترل افکار
 • اعتقاد به خرافات یا بدعت دین و مذهب
 • ترس از بیمار شدن و آلوده شدن به میکروب
 • داشتن تیک های عصبی زمانی که وسواسی آن ها بیشتر می شود.
 • افکار ناخواسته جنسی ( این بیماران ممکن است افکار ناخوشایندی ره مسائل جنسی به مغزشان خطور کند. مثل تجاوز به همکار، یا لمس جنس مخالف خیان)

افراد وسواس چه خصوصیاتی دارند؟

خصوصیات افراد دارای وسواس فکری و عملی نوع رفر و کارهایشان مشهود است. شما اگر یک ساعت این شخص صحبت کنید یا رفرهای او را زیر نظر داشته شید متوجه می شوید افراد عادی کاملا متفاوت است.

 • مثلا این نوع افراد بی جهت پرخاشگر می شوند
 • یک کار را رها تکرار می کنند. مثلا خود را رها می شویند. روی محل قرار گیری اجسام حساسیت به خرج می دهند و مدام یک چیز را مرتب می چینند.
 • این افراد مدام فکر میکنند دیگران صدمه و آسیب می بینند یا فرزندانشان خطر هستند.
 • بعضی از انواع وسواسی، وسواس روی ظاهر است. این افراد معمولا روی ظاهر خود حساس هستند و مدام خود را جلوی آینه وارسی می کنند.
 • کنون چیزی ره وسواسی احتکار شنیده اید؟ افرادی که دچار وسواسی احتکار هستند نمی توانند وسائل قدیمی و بلااستفاده خود را دور بیاندازند و فکر میکنند چیز زیادی از دست می دهند.
 • وسواس تقارن: افرادی که دچار وسواس تقارن هستند مدت ها وقت لازم دارند صورت خود را اصلاح کنند یا حتی یک کار ساده را آنق به دقت انجام می دهند که شما از دیدنش خسته می شوید چه برسد به خودش که مدام حال تکرار است.
 • وسواس تردید چه نوع وسواسی است؟ افرادی که دجار وسواس تردید هستند مدام حال وارسی هستند که ببینند این کار را به ستی انجام داده اند یا خیر.

نشانه های وسواس عملی کدامند؟

نشانه های وسواس عملی نیز مانند وسواس فکری است.

 • رها چک می کنید که این کارن به کسی آسیبی نرساند.
 • افراط حمام، دوش گرفتن، وسواس اعمال دستشویی و توالت رفتن
 • رها رفرن را چک می کنید که مدا این کار به خودن آسیبی نزده شد.
 • دوره نویسی یا دوره خوانی
 • تکرار حرکات بدنی مثل چشمک زدن،تیک خوردن زیر چشم یا حرکات گردن
 • مرتب کردن اشیاء وسواس و تکرار این کار زمانی که خسته شوید.
 • عوض کردن دکور خانه چون فکر میکنید این چیدمان ست نیست.
 • تکرار اعمال مذهبی مثل شک نماز و روزه

آیا می توان به وسواس عملی غلبه کرد؟

غلبه بر وسواس عملی نیازمند توانایی و قت شما نوع برخورد این بیماری است. هرچه مطیع وسوسه های خود شوید شرایط را برای خود سخت تر میکنید.

اگر یک ر که به دستشویی رفتید به جای ۴ ر تکرار تنها ۲ ر عمل شستشو را تکرار کنید و مدام خود بگویید نیازی به تکرار نیست و تمیز شده، خوب این یعنی خودن دوست دارید که خوب شوید. مشاوره وسواس قا است به شما کمک کند اما زمانی که خودن نخواهید این کار تحقق نخواهد یافت.

مشاوره مان وسواس به شما راهکارهای کلیدی خواهد داد که کمال آرامش و تحت هیچ فشاری بتوانید به خودن کمک کنید. این کار قبل از هر چیز نیاز به خود یاری و خود مانی دارد. اگر خودن بخواهید قطعا بدون نیاز به داروهای شیمیایی مضر به راحتی می توانید مانند یک فرد عادی به زندگی ادامه دهید.

مشاوره وسواس شستشو 

مشاوره وسواس شستشو  به دو روش مان شناختی و مان رفری، بیمار را مان می کند. مان رفری ابتدا ظرفیت تحمل بیمار را می سنجند. مثلا یک چیز کثیف را روی لس او قرار می دهند و عکس العمل بیمار را می سنجند. این شرایط تنش زا عث می شود که آن ها شرایط بدی را تحمل کنند. اما کم کم و به تیج و کمک مشاور، این استرس کمتر و کمتر خواهد شد.

مان شناختی رفری، بیمار تمرین می کند که به افکار وسواسی اش حمله کند. مثلا اگر خود فکر کند که این قسمت تمیز نشده، ناگهان فکر خود را تغییر می دهد و می گوید اینجا کاملا تمیز است. چرا مدام اشته می کنی؟

بعضی موارد مشاوره وسواس به شما می گوید که اگر وسواس خود را تکرار کردید سعی کنید خود را تنبیه کنید. اگر برای هر ر سرکشی و خروج از برنامه مانی خود را تنبیه کنید تمرکز خود را به کار می گیرید که دفعه بعد از روی برنامه پیش بروید.

مشاوره مان نجاست نیز به همین شیوه بیماران را مان می کند. او عث می شود شما ترس های خود روبرو شوید. شما ید یاد بگیرید که به افکار وسواسی خود اعتنا نکنید. شما ید بدانید که اگر جایی نجس شده شد اگر عین نجاست همان لحظه آب کشیده شود پاک است و از هر لحاظی تمیز و عاری از نجاست می شود.

سوالات کلیدی افرادییی که مشاوره وسواس مراجعه میکنند، کدامند؟

 • معمولا سوالات افراد وسواسی بسیاری جهات شبیه هم است و بیشتر ازینکه مورد مساله ای بیش از حد حساس هستند و مدام یک کار را چندین ر تکرار می کنند شاکی اند. به عنوان مثال :
 • دوستی سوال کرده که به هیچ عنوان نمی تواند وسواسی اش را کنار بگذارد و بیماری اش هر روز بیشتر و بیشتر می شود. آیا ید به مشاور مراجعه کند یا به روانشناس ؟
 • برای مان وسواس شستشو چه راهکاری دارید؟
 • راه های مقابله وسواس فکری و عملی چیست؟
 • چگونه می توان از شر افکار پلید مذهبی خلاص شد؟
 • برای مان وسواس نجاست چه کنم؟
 • کسانی که نجس و پاکی برایشان مهم نیست چه یدکرد؟
 • مدتی است که به خاطر افسردگی دچار وسواسی شدم. آیا ید افسردگی را مان کنم یا وسواسی را؟ به چه کسی مراجعه کنم؟
 • نقش استرس وسواسی چیست؟
 • وسواس فکری مورد مرگ یا وقوع اتفاقات بد را چگونه از خود دور نگه داریم؟
 • آیا ترس از وسواس شدن هم خودش وسواسی است؟
 • انواع وسواس فکری کدامند؟
 • تفاوت وسواس فکری وسواس عملی چیست؟
 • وسواس فکری خطرناک تر است یا وسواس عملی ؟
 • آیا بعد از قطع دارو بیماران وسواس ممکن است وسواسی آن ها برگردد یا عود کند؟
 • وسواس فکری کودکان چه علائمی دارد؟

مشاوره وسواس عملی چه کمکی به بیماران وسواسی میکند؟

مشاوره وسواس عملی ذهن شما را از اضطراب و نگرانی خارج می کند. افرادی که دچار وسواس عملی شده اند به خوبی میدانند که علت این بیماری از چیست. مانگر روش های نوین مانی به بیماران کمک میکند ابتدا استرس را از خود دور کنند. شاید خود بپرسید چگونه بدون داروهای شیمیایی می توان ترس و اضطراب را از خود دور کرد؟

 • مشاوره وسواس به شما میگوید ابتدا همه چیز را به او بگویید. مواردی که شما را اذیت می کند یا کسانی که وسواس شما را بیشتر می کنند. مرحله بعد به شما می آموزد چگونه روش های خودیاری بتوانید بر وسواس خود غلبه کنید…. اما چطور؟
 • استراحت و خواب بیشتر ۸ ساعت وکمتر از ۱۰ ساعت برای آرامش اعصاب و روان شما بسیار مهم است. سعی کنید شبها از دنیای مجازی فاصله بگیرید. مخصوصا از کانال ها یا شبکه های خبری که مدام اخر بد را پوشش می دهند دور بمانید.
 • ورزش کنید.. روزانه ۱ ساعت به انجام حرکات ورزشی بپردازید. بدوید. برقصید. ورزش هایی مثل یوگا، مدیتیشن و آموزش تنفس ست می تواند مان بیماری وسواس بسیار موثر شد.
 • گروه مانی وسواس را جدی بگیرید

 • سعی کنید از جمع فاصله نگیرید. اگر میخواهید خوب شوید دوسنی که به شما انرژی مثبت می دهند رابطه خود را حفظ کنید و از دوسنی که مدام آن ها چالش دارید دور بمانید.
 • مشاوره وسواس عملی به شما می آموزد چگونه مقابل اجر مقاومت کنید. اگر از چیزی می ترسید آن ها روبرو شوید.
 • زمانی که وسواس به سراغ شما می آید سعی کنید کاری که دوست دارید انجام دهید. مثلا زی کنید. فیلم ببینید. بیرون بروید. مخصوصا برای بیمارانی که دچار وسواس عملی شده اند توصیه می شود که همان لحظه محیط را ترک کنند و جایی بروند که بتوانند فراموش کنند.
 • مشاوره وسواس به شما میگوید که چگونه به وسواس زمان بدهید. مثلا اینکه وسواس های خود را ثبت کنید. به آن ها زمان کمی بدهید که خود را بروز دهند. سپس اختیار خودن جلوی آن ها را بگیرید. این عث می شود بتوانید به راحتی وسواسن را مدیریت کنید.

پرسش و پاسخ مشاوره وسواس

 1. من وسواس دارم و مدتی به روانشناس مراجعه کردم. ایشون تشخیص دادن که وسواس اجری دارم. ولی نمی تونم داروها را مصرف کنم چون بعد از مصرف دارو به شدت سرگیجه میگیرم. آیا این بیماری مان دیگری دارد؟

پس شما مدام حال تکرار چیزی هستید و از بیماری خود هم آگاهی دارید اما نمی توانید آن را کنترل کنید. پیشنهاد ما این است که به مشاوره وسواس مراجعه کرده و رفر مانی را شروع کنید. بحث رفر مانی مشاور، راهکارهای جالبی مورد چگونگی روبرو شدن بیماری را به شما می آموزد. مثلا به شما یاد می دهد که وقتی دستن نجس شد آنرا نشویید. یا آنق خود را تنبیه کنید که تنها یک ر دستن را بشویید. مهم است که مدتی کثیف بمانید و لس هاین را عوض نکنید.

 1. من امور تحصیلم به شدت وسواس دارم. مدام سم را می خونم ولی فکر میکنم از ذهنم می پرد. دوره کب را ز میکنم و می بینم همه محث را بلدم. نمی دونم چه کار کنم.

استرس و اضطراب شما ریشه وسواس است. ابتدا ید استرس و اضطرابن را کم کنید. این موارد یک سری مان های دارویی تجویز می شود. کنار این مان ها معمولا می توان از مان های رفری استفاده کرد. مشاوره وسواس فکری این زمینه کمک بزرگی به شما خواهد کرد. تنها کاری که می کنید ید به هر طریق استرس را از خود دور کنید.

 1. من مدام به دیگران شک دارم. به همین دلیل نمی توانم به هیچکس اعتماد کنم. آیا به نظر شما وسواس هستم؟

اینکه نید به راحتی به دیگران اعتماد کرد شکی نیست. اما اگر شک و سوء ظن شما زیاد شد به نحوی که روی ارتطن دیگران ثیر بگذارد، به نوعی می توان گفت که دجار بیماری وسواس شده اید. مان وسواس فکری شما سخت نیست و نیازی به مان دارویی ندارد. مراجعه به مشاوره می تواند راه حل خوبی شد. او به شما کمک خواهد کرد معیارهای ست و اصولی دیگران ارتط برقرار کنید.

مزایای مشاوره تلفنی وسواس

مشاوره وسواس تلفنی به شما کمک میکند بیماری وسواس شما ریشه یابی شود . مشاوره وسواس تلفنی شما را راهکارهای مان وسواس آشنا میکند . مشاوره وسواس تلفنی به شما ره اثرات وسواس آگاهی میدهد . شما ممکن است دچار اختلال وسواس گونه ای شید مشاور وسواس تلفنی شما را این موضوع آشنا میکند . اگر شما دچار بیماری وسواس هستید مشاوره وسواس تلفنی به مان قطعی وسواس دست پیدا میکنید . راه های مان وسواس فکری هرچند بیشتر شناختی هستند اما مان دارویی وسواس فکری نیز وجود دارد . اختلال وسواس فکری –عملی یا (OCD) را میتوانید تست وسواس فکری یابید .برای مداوای وسواس فکری و عملی هرگز به خود مانی نپردازید . چون شما هرچق بخواهید مقابل وسواس فکری مقاومت نشان دهید بر وسواس عملی خود خواهید افزود .

روانشناسان معتقدند ریشه پیدایش وسواس عملی ، وسواس فکری است .

اولین قدم برای مان، پذیرش بیماری است . شما ید بپذیرید دچار یک اختلال شده اید بتوانید آنرا مان کنید البته نه خود مانی . همین که بدانید رفرهای کلیشه ای شما عث آسیب رسیدن به زندگین شده است شما را بر آن میدارد آن مرزه کنید . این بیماری را میتوان به مرداب تشبیه کرد که به تنهایی بیرون آمدن از آن میسر نیست . مانند کسی که مرداب فرو رفته اگر بخواهد دست و پا بزند و نگذارد کسی یاریش کند بیشتر غرق میشود . برای مان این بیماری حتما ید مانگر همراه شد . اولین قدم برای ارتط مانگر مشاوره روانشناسی است . شما اول ید برای روبرو شدن واقعیات که سخت هم نیست آماده شوید . نگرانی شما از وجود این بیماری وجودن عث عود بیماری خواهد شد . یک مشاور مجرب کمک خوبی برای شما است .

مرکز مشاوره تلفنی وسواس 

مرکز مشاوره تلفنی وسواس کا مجرب و علمی شما را قدم به قدم پیش خواهد برد . مشاوره اختلالات مختلف رفری و فکری مرکز مشاوره تلفنی وسواس میسر است . شما به جای اینکه افکار منفی به روح و جسم خود آسیب برسانید یک مرکز مشاوره وسواس میتوانید مشاوره وسواس انجام دهید . این مشاوره اختلال وسواس شما را از میزان بیمارین مطلع خواهد کرد .

اما وسواس فکری چیست ؟ جواب این سوال را نیز میتوانید مرکز مشاوره وسواس بیابید .  ما نیز به اختصار به آن خواهیم پرداخت . اینکه وسواس چیست و انواع وسواس فکری کدام است . منشا دقیق پیدایش وسواس فکری هنوز مشخص نیست . برخی بروز اختلال وسواس را ژنیتیکی میدانند . هنوز ژن خاصی برای بروز این اختلال تعریف نشده . میتوان گفت رفر وسواسی والدین به فرزندان منتقل میشود البته نه صد صد .

اضطراب و استرس منشا بسیاری از اختلالات رفری است که وسواس نیز از آن مبرا نیست . تنبیه بدنی کودک ، رفر پرخاشگرانه ، ایجاد استرس و تقویت بوها از مهمترین دلایل بروز وسواس فکری است . واداشتن کودکان به رعایت قوانین سخت هم بروز این اختلال سهیم است . مثلا نگذاریم کودک و یا جوان بچگی کند . یا آنها را وادار کنیم بسیار منظم و محافظه کارانه عمل کنند . یا حواشی مذهبی آنها را بیش از حد تقویت کنیم و از همه مهمتر دوران ر داری زنان است . نوی ردار ید  آرامش داشته شد  و دچار استرس نشود . تغذیه نوی ردار ید شامل چهار گروه غذایی شد جنین دچار اختلال جسمی و ذهنی نشود . این بخش منشا بوجود آمدن اختلال وسواس آشنا شدیم .

اولین قدم برای مان آشنایی منشا آسیب و اختلال است .

مرکز مشاوره تلفنی وسواس

مرکز مشاوره تلفنی وسواس میتواند به شما اطلاعات مفید بیشتری بدهد . دومین قدم برای مان آشنایی انواع این اختلال است . شما میتوانید تماس مرکز مشاوره تلفنی وسواس از میزان آسیب این اختلال وجودن مطلع شوید . مرکز مشاوره تلفنی وسواس طرح پرسشهایی شما را منشا پیدایش این عارضه آشنا خواهد کرد . توجه داشته شید هر شخص میزان ، منشا و نوع وسواس متفاوت است . راه مان بیماری وسواس دیگر بیمار فرق میکند حتی اگر رفر مشابهی داشته شند . از خود مانی مورد خود و یا دیگران خودداری کنید . ز هم کید میکنم وسواس عملی برای مقابله وسواس فکری و اضطراب ونی بوجود می آید . به یاد داشته شید هر گونه مقاومت عث تشدید آن میشود . لذا خود مانی عث بهبود نخواهد شدحتی ممکن است عث تقویت برخی تکانه دهای رفری شود .

قبل از اینکه به انواع وسواس بپردازیم لازم است به چند منشا ایجاد بیماری اشاره کنیم .

تحقیقات پزشکی دیده شده کسانی که کمبود سروتنین دارند نیز به بیماری وسواس مبتلا میشوند . سروتونین هورمون ضد افسردگی نامیده میشود . به آن هورمون شادی نیز میگویند که بسیاری از اختلالات موثر است . برای اینکه سروتنین بیشتری بدن ترشح شود به تریپتوفان که یک نوع امینو اسید است نیاز داریم . غذاهایی مانند گوشت بدون چربی ، تخم مرغ ، لبنیات ، آجیل و دانه ها حاوی تریپتوفان هستند . البته ممکن است بدن شما این مواد را جذب نکند پس بهتر است به پزشک نیز مراجعه کنید . یکی دیگر از موارد بروز این اختلال احساس نا امنی خانوادگی و اجتماعی است . این احساس نا امنی عث بروز رفرهای وسواسی خواهد شد . شما همیشه نگران از دست دادن هستید .

مشاوره تلفنی وسواس آویژه

مشاوره تلفنی وسواس آویژه کای مجرب و متخصص آماده است شما را محیط واقعی زندگین آشتی بدهد . مشاوره تلفنی وسواس آویژه بدون پیش داوری مورد شما پا به پای شما قدم برخواهد داشت . مشاوره تلفنی وسواس آویژه این امکان را دارد که مرور گذشته هاین بیماری وسواس شما را ریشه یابی کند . این مرکز به شما مانگران و متخصصان مربوط را معرفی خواهد کرد شما را لبخند امید ببیند . لبخند شادی و از ته دل زمانی میسر است که ما احساس امنیت و آرامش کنیم . اطمینان به کارآمد بودن این مرکز میتوانید امید به خوب زیستن را خود افزایش دهید . شاید وجود وسواس وجود کسی اورا نسبت به مراکز علمی مشاوره ای هم بد گمان کند .

اگر پیامدهای وسواس زندگی روزمره آشنا شویم بیشتر به مان فکر خواهیم کرد .

به انواع وسواس ها بپردازیم : وسواس یا او سی دی به دو نوع کلی فکری و عملی تقسیم میشود . وسواس عملی زاییده وسواس فکری است . وسواس ریشه اضطرابی دارد که برخی موارد عث بروز فوبیای اجتماعی میشود . این بیماران

 • جمع کمتر ظاهر میشوند
 • نگران هستند همه به وجود این اختلال او پی ببرند
 • به همه شک میکنند
 • رفرهای تکراری دارند

برخی وسواس فکری به  عارضه نظافتی و نظمی مبتلا هستند . نظافتی یعنی شستشوی بیش از حد و به تکرار . نظمی مثل به ردیف چیدن یا متقارن کردن اشیا ، بلو و غیره … نوع دیگر فرد وسواس بخشی از چهره یا بدن خود را زشت و معیوب میپندارد . او پیوسته به آن عضو نگاه میکند . اندیشه از بین بردن این عیب یا پوشاندن آن فکرش را مخدوش میکند ( وسواس بیخت انگاری ) .

ز هم مورد انواع وسواسها

انواع نا وسواس اختلال موکنی (تریکو تیلو مانیا) مشاهده میشود . فرد وسواس مدام و دور از چشم بقیه به کندن موهای قسمتهای مختلف بدنش میپردازد . جویدن ناخن نیز یکی دیگر از وسواسهاست فرد همیشه احساس میکند بخشی از ناخنش بلند و آزار دهنده است که الساعه ید کوه شود لذا ناخنهایش را میجود حتی بعضی اوقات تحمل ندارد تمام انرا به آرامی بجود و یک گوشه آنرا گرفته و از انگشت جدا میکند که منجر به خونی شدن آن میشود . یک نوع دیگر جویدن و یا کندن بخشی از پوست است او حس میکند بخشی از پوستش اضافی است و انرا ناخن یا دندان میکند . اینکار را آنق تکرار میکند که بخشی از پوست دچار زائده گوشتی میشود . حس بد داشتن نسبت به ساعت مچی ، گوشواره و حتی لس هم نوعی دیگر است .

انر کردن وسایل و ابزار که شاید سالها مورد استفاده قرار نمیگیرد نیز نوع دیگری از وسواس است . او فکر میکند اگر این وسایل نشند بخشی از زندگی ناقص است و برای اطمینان به انر کردن میپردازد . مورد دیگر شک کردن و احساس ناامنی شدید نسبت به اطرافیان است . بیمار حس میکند همه علیه او هستند یا قصد سو استفاده از او را دارند سو استفاده مالی ، جنسی و عاطفی . این بخش روابط عاطفی شدیدا تهدید میشوند .  مورد شریک زندگی بصورت  چک کردن رفر ، چک کردن روابط و چک کردن تلفنها بروز میکند . بطور کلی افکار نا خوشایندی او را آزار میدهد .  ترس از اینکه شخص مرتکب قتل شود یا به کسی آسیب برساند . یا ترس از اینکه کسی به او آسیب برساند ذهنش را گیر میکند .


بیشتر بخوانید: تست وسواس فکری


عوارض ناشی از وسواس

عوارض ناشی از وسواس بسیار زیاد است . برخی واضح و برخی پنهانتر هستند . اولین مزاحمت این بیماری اتلاف وقت است . بیمار تکانه های رفری زیادی که به صورت مکرر نیز بروز میدهد وقتش ه میشود . ایجاد مزاحمت برای افراد خانواده و جامعه  . او ممکن است بقیه را موجوداتی کثیف تصور کند و از آنها بخواهد به وسایل خانه دست نزنند . یا مکرر از آنها بخواهد دستهایشان را بشورند و … اینگونه افراد چون ذهنشان گیر افکار و رفرهای کلیشه ای است از ذهنشان استفاده بهینه نمیکنند . آنها چون فکر میکنند همه جامعه آلوده به میکروب هستند معاشرت نمیکنند . آنها حوصله دیگران را ندارند چون نظم تکانه ای نها را بر هم میزنند . ااتنآنها را بر هم میزنند . آنها ممکن است نسبت به یک رنگ علاقه وافر نشان دهند. ممکن است از یک رنگ نفرت داشته شند .

راه ها و روش های مان وسواس

راه ها و روش های مان بر دو نوع دارویی و ریشه یابی روانشناسی تقسیم میشود که البته هردو روش لازم است . روش دارویی به اینصورت است که فرد پس از مشاوره واطمینان از بیماری به پزشک مراجعه میکند . روانپزشک پس از تشخیص نوع وسواس توجه به ضعف یا شدت برای بیمار دارو تجویز میکند . بیمار پس از مصرف دارو مان میشود . روش دیگر که به شناخت مانی یا ریشه یابی بیماری مشهور است توسط مشاوران آغاز میشود . بخش مشاوره تستهایی وجود دارد که بیمار آنها تست میشود . بعد نوبت ریشه یابی است . پس از طرح سوال توسط مشاوران و پاسخ بیمار علت بیماری حدی مشخص میشود . صورت لزوم بیمار به متخصص ارجاع داده میشود . اگر نیاز بیشتر به مشاوره داشته شد نیز به دفعات اینکار انجام خواهد شد .

راههای دیگر مان : شناخت مانی و رفر مانی است . قرار دادن بیمار محیطی که به ان وسواس دارد مثلا کسانی که به خیسی وسواس دارند . یک راه دیگر به زگی مطرح میشود .  روانمانگر اجازه  میدهد او به وفور تکانه هایش را انجام دهد بعد صدای خشن و عامرانه فرمان ایست میدهد . به امید داشتن روح و بدنی سالم آگاهی و مشاوره .

سوالات متداول

تعریف وسواس فکری و عملی چیست؟

وسواس فکری مجموعه ای از افکار، امیال یا تصورات عودکننده ای است که افراد به صورت مداوم و ناخواسته آنها را تجربه می کنند و این تصورات مزاحمت های زیادی را برای افراد به وجود می آورد.

ریشه وسواس های عملی چیست؟

وسواس های عملی مجموعه ای از رفرهایی است که به صورت مکرر فرد احساس می کند ید به اجر پاسخ به وسواس های فکری خود انجام دهد که البته این رفرهای تکراری بر طبق مقرراتی اجرا می شوند که فرد خود را مجبور و وادار به انجام دادن آنها می بیند و حس می کند ید آنها را قاطعیت اجرا کند.

اختلالات وسواس چیست؟

اختلالات وسواس شامل ۱-اختلال وسواس فکری و عملی یا OCD 2-اختلال بدشکلی بدن ۳-اختلال ذخیره کردن ۴-اختلال مو کنی ۵-اختلال پوست کنی ۶-اختلال وسواس فکری و عملی ناشی از مواد و دارو ۷-اختلال وسواس فکری و عملی ناشی از بیماری های جسمی می شود.

محتوای وسواس های فکری و عملی که افراد گیر آن هستند؛ چیست؟

ید بدانیم که محتوای وسواس های فکری و همچنین وسواس های عملی افراد مختلف، متفاوت است. این وجود افراد برخی محتواهای وسواس اشتراک دارند. از جمله نظافت مانند وسواس فکری آلودگی و وسواس عملی نظافت. وسواس تقارن مانند وسواس فکری تقارن و وسواس های عملی تکرار کردن، منظم کردن و مداوم شمردن. وسواس افکار ممنوعه یا به عرتی بوهای ذهن مانند وسواس های فکری پرخاشگری جنسی و مذهبی که میتواند حتی جنبه عملی نیز داشته شد.وسواس صدمه مانند ترس از صدمه زدن به خود و دیگران یا وسواس مبتلا بودن به بیماری و وسواس های عملی وارسی کردن.

ملاک های تشخیصی وسواس؟

۱- افکار و تصورات به صورت مداوم و عودکننده به فرد هجوم می آورند و کاملا ناخواسته هستند. این افکار ناراحت کننده و اضطراب آورند.

۲-فرد سعی می کند این افکار و تصورات را متوقف کند و آنها را نادیده بگیرد

۳-رفرهای عملی وسواسی، تکراری و برطبق مقراراتی که فرد خود را وادار به انجام آنها می بیند؛ انجام می شود

۴-هدف رفرهای تکراری یا کاهش دادن اضطراب است

۵-رفرهای وسواسی عملی بسیار وقت گیر هستند؛ همچنین ناراحتی و اختلال قابل ملاحظه ای عملکرد تحصیلی، شغلی و دیگر زمینه های عملکرد افراد به وجود می آورد.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مان وسواس به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Counseling Online

 

مشاوره تلفنی وسواس

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع