5 / 5 ( 1 vote )

بلوغ پسران از چه سنی شروع میشود؟

بلوغ پسران یکی از چالش های دوران نوجوانی است که معمولا همه آقاپسرها را گیر کرده و به قول خودشان تمرکز زندگی را از آن ها گرفته است. انصافا ید به آن ها حق  هم داد زیرا مهم ترین و بیشترین تغییرات جسمی و روحی، این دوران است. حتما پ و ماهای زیادی را دیدید که از اخلاق و رفر پسرشان شکایت می کنند اما آیا کسی ک می کند که پسرها این سن، چه شرایطی دارند و چه مشکلاتی را تحمل می کنند؟ آیا می دانید این شرایط نوجوانن چه برخوردی داشته شید؟

داشتن آگاهی لازم ره دوران بلوغ پسران، فرایند بلوغ آن ها را راحت کرده و عث می شود خطری آن ها را تهدید نکند.

این موضوع مستلزم مطالعه ره این دوره و مراجعه به مشاوره نوجوان است. پان و ماان عزیز نگران نشند، قطعا ک متقابل فرزندان و والدین عث می شود که این دوره دشوار و سخت را به خوبی سپری کنید.

علائم بلوغ پسران چیست؟

علائم بلوغ پسران معمولا بزرگتر شدن و تیره شدن رنگ بیضه  آن ها شروع می شود. این به دلیل ترشح هورمون تستوسترون اتفاق می افتد. هورمون تستوسترون مسئول تغییرات مهم جسمی و آغاز مرحله اسپرم سازی بیضه هاست.

دیگر علائم بلوغ پسران شامل:

 • بم شدن یا کلفت شدن صدا

 • بزرگ شدن گوش و بینی آن ها

 • چرب شدن پوست و بروز جوش های زیر پوستی

 • رشد مو ناحیه تناسلی و زیر بقل و ناحیه سینه و شکم

 • آلت تناسلی این دوران به بزرگترین حد ممکن خواهد رسید و مایع اسپرم هنگام ارگاسم از آلت تناسلی خارج می شود. دوران بلوغ اولین ترشح اسپرم، غیر ارادی بوده و گاهی خواب اتفاق می افتد.

تغییرات اخلاقی سن بلوغ

 • پرخاشگری و عصنیت
 • لجزی
 • اعتماد به نفس پایین
 • افسردگی
 • گرایش آن ها به سیگار و موارد مخ
 • مشکلات اخلاقی و جنسی

ره بلوغ زوس پسران چه می دانید؟

بلوغ زوس پسران به دلیل اختلالات هورمونی مغز و هیپوفیز و غده فوق کلیوی است. هورمونی که هیپوفیز ترشح می شود گنادوتروپین نام دارد. بلوغ زوس میزان این هورمون لا نیست و این موضوع به دلیل فعالیت بیش از حد سلول های سازنده هورمون مردانه است. ترشح این هورمون پسران قبل از ۱۱  سالگی و دختران قبل از سن ۹ سالگی آغاز می شود.

علائم بلوغ زوس پسران چیست؟

 • فعالیت های زیاد سلول ها
 • اختلالات هورمونی
 • ناهنجاری های مغزی
 • تومور مغزی یا اختلال سیستم عصبی مرکزی
 • عفونت های شدید
 • آسیب نخاعی
 • سنوم آلبرایت ( سنوم آلبرایت نوعی اختلال است که آن زخم ها و تورفتگی هایی استخوان ایجاد می شود. )
 • غده تیروئید
 • استرس
 • چاقی

پزشکان می توانند از طریق تصویر برداری و آزمایشات هورمونی، این عارضه را تشخیص دهند.

مان بلوغ زوس پسران

 • اگر بلوغ زوس به خاطر ترشح هورمون های هیپوفیز شد، پزشکان می توانند تزریق داروهای هورمونی آن را کنترل کنند. این هورمون ها به LHRH معروف است و عث می شود که بلوغ زوس را متوقف کنند.

کارهایی که والدین میتوانند انجام دهند:

 • تشویق فرزندان به انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش هایی که سوخت و ساز بدن را افزایش دهد
 • خوردن میوه و سبزیجات زیاد
 • پرهیز از خوردن غذاهای فرآوری شده ( مثل سوسیس و کالس و …. )

مشکلات بلوغ پسران چیست؟

مشکلات بلوغ پسران معمولا تغییرات اخلاقی آغاز می شود. این سن پسران بسیار خشمگین و پرخاشگر می شوند. از طرفی کوچکترین رفری عث می شود که آن ها واکنش نشان دهند. پسران این سن بسیار حساس می شوند و گاهی ممکن است ساعت ها کسی صحبت نکنند یا از اق بیرون نیایند.

این شرایط افسردگی و انزواطلبی آن ها نگران کننده خواهد شد.

بعضی از آن ها برعکس خانه نمی مانند و دوست دارند دوسن خود بیرون بروند و وقت گذرانی کنند.  این نوجوان سعی میکند از خانواده دور بماند و نمی تواند ارتط خوبی را خانواده داشته شد و از زیر ر مسئولیت شانه خالی می کند. این سن پسران به شدت غریزه جنسی لایی دارند و ممکن است این راه به سمت کارهای بد و غیر اخلاقی گرایش پیدا کنند. اگر فرزندن این شرایط را دارد بهتر است به مشاوره خانواده مراجعه کنید و از او راهکار بگیرید.

ره بلوغ جنسی پسران چه می دانید؟

بلوغ جنسی پسران معمولا ترتیب خاصی دارد. معمولا سنین ۱۱ سالگی ترشح هورمون های جنسی از هیپوفیز شروع شده و بیضه ها بزرگتر می شود. پس ازآن موها ناحیه تناسلی ، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی رشد کرده و ضخیم می شود. این حالت زمان تحریک مایعی به نام اسپرم بیضه ها جمع می شود. آلت تناسلی شان بزرگ شده و زمان تحریک جنسی یا به صورت غیر عادی یا زمان خواب، این مایع از بدنشان بیرون می آید. اگر این هورمون ها ۱۴ سالگی ترشح نشوند فرد دچار بلوغ دیرس شده و ید تحت مداوا قرار بگیرد.

سن ۱۱ ۱۵ سالگی به نوجوانان عزیز توصیه می شود مراجعه به مشاوره فردی ره مشکلات دوران بلوغ و مسائلی که آن ها گیرهستند مانگر صحبت کنند زیرا بعضی موارد را نمی توان به والدین گفت.

نحوه برخورد والدین بلوغ پسران ید چگونه شد؟

نحوه برخورد والدین بلوغ پسران اصلا پیچیده نیست. کافی است فرصت مناسب پسرن این مورد صحبت کنید. بهتر است به پسرن مورد مراحل بلوغش و اینکه طی این مراحل چه اتفاقی بدنش می افتد توضیح دهید. پ خانواده موظف است مورد این مسائل پسرش صحبت کند.

مورد ترشحات آلت تناسلی و اینکه چه زمانی تحریک می شود و مورد تغییرات اخلاقی و خلق و خوی آنها این دوران ید صحبت کرد و کمک نوجوان راهکارهایی را برای مدیریت این رفرها پیدا نمود.

والدین عزیز پسرن این مرحله بسیار پرخاشگر و عصبی می شود.

قطعا ید منتظر لج و لجزی های او این سن شید. صبور شید. جواب لجزی، لجزی نیست. اجازه دهید عصنیتش فروکش کند و بعد کمال آرامش او صحبت کنید.

دوران بلوغ پسران دوست دارند بیشتر دوسنشان وقت بگذرانند والدین. این شرایط به والدین عزیز توصیه میکنیم که بیشتر به پسرشان نزدیک شوند. او به سینما و تفریح بروند و جوری رفر کنند که فرزندشان آن ها راحت شد و او را مثل دوست ببیند پ و ما.

والدین سعی کنند مسئولیت های فرزندشان را این سن بیشتر کنند. مثلا همیشه از او نظر خواهی کنند یا وظایف سخت تری به آن ها محول کنند. این صورت پسرشان فکر میکند که خانواده مهم است و والدینش می توانند روی او حساب ز کنند. ید این مرحله سعی کنید سر نوجوانن را گرم کنید که کمتر خیالپردازیهای جنسی کند. این خیالپردازی ها بعد از مدتی به ضررش تمام خواهد شد. ید هر چه بیشتر آن را مدیریت کرد.

سوالات متداول

بلوغ پسران از چه سنی شروع می شود؟

بلوغ پسران معمولا از سن ۱۱ سالگی شروع شده و گاهی ۱۸ سالگی ادامه دارد. پسرانی که سنین کمتر از ۱۱ سال به بلوغ می رسند دچار بلوغ زوس شده و افرادی که بعد از ۱۵ سالگی نشانه های بلوغ آن ها ظاهر می شوند، بلوغ دیرس دارند.

علائم پایان بلوغ چیست؟

حال حاضر بلوغ جنسی پسران ۱۹ سالگی پایان می یابد. رشد استخوان ها متوقف شده و قدشان بلندتر نمی شود. صدای بم آن ها کمی نازک تر شده و به حالت طبیعی برمیگردد. کم کم جوش های صورت از بین می رود. به لحاظ اخلاقی کمی اگر محیط برای تربیت نوجوان فراهم شد، کمی آرام تر شده و ثت رفری و اخلاقی پیدا خواهد کرد و نوجوان تقری به حالت عادی بر میگردد.

مراحل بلوغ جنسی پسران چیست؟

مراحل بلوغ جنسی پسران از ۱۱ سالگی ۱۴ سالگی به این شرح است:

معمولا ۱۱ سالگی بیضه و آلت تناسلی بزرگ تر شده و موهای ناحیه تناسلی بیشتر می شود و به حالت مجعد می آید. قد آن ها حدود ۱۰ ۱۲ سانتی متر بلند تر خواهد شد.

مرحله دوم که بین ۱۲ ۱۴ سالگی اتفاق می افتد، اسپرم ساخته می شود و کیسه بیضه از قبل تیره تر خواهد داشت. حجم بیضه ۱۵ ۲۰ میلی لیتر خواهد شد. سن ۱۴ سالگی رشد قدی کند تر می شود. موی ناحیه تناسلی بیشتر و بیشتر می شود و بیضه ها به بزرگترین اندازه خود خواهد رسید. حجم بیضه حدود ۲۰ میلی لیتر می شود. سن بلوغ ۱۹ سالگی تمام تمام می شود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره تلفنی نوجوانان به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید. منبع: (  Concerns Boys Have About Puberty  )

 

بلوغ پسران| حل مشکلات بلوغ جنس پسران چگونه ممکن است؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع