لطفا به این مقاله امتیاز دهید

یکی از نیازهای مهم هر فرد زندگی مشترک، صداقت است. چنانچه صداقت و راست گویی  میان زوجین وجود  داشته شد، صمیمیت و عشق میان آنها عمیق تر می گردد و نهای عزت نفس آنان افزایش پیدا می کند. چنین زوجینی قطعا زندگی مشترک و تربیت فرزندان خود هم موفقیت های چشمگیری دارند، چون وغ زندگی شان معنایی ندارد و مبنای زندگی شان را صداقت تشکیل داده است. همانطور که می دانید وغگویی ریشه ی تمام مفاسد و گناهان است، پس وقتی وغگویی جایی زندگی نداشته شد، تمام مفسده ها هم از زندگی بیرون می روند.

ثیر صداقت زندگی به حدی است که حتی اگر ابتدای امر هم عشقی میان زوجین نشد، کم کم وجود صداقت این عشق ایجاد می گردد. این مشاوره خانواده هم به اثت رسیده است. عشق به وجود آمده از صداقت عمق جان فرزندان هم نفوذ می کند و تربیت صحیحی را برای آنها به همراه دارد.

نبود صداقت بین زن و شوهر چه اتفاقی می افتد؟

 1. نبود صداقت اولین اتفاقی که می افتد تضعیف رابطه ی میان زوجین است. چون وقتی که صداقتی میان زن و شوهر نشد، اعتماد میان آنها نیز تضعیف شده و به تیج از بین می رود. از بین رفتن اعتماد هم مشکلات زیادی زندگی ایجاد می شود که ناخودآگاه بر روی فرزندان هم ثیرات زیادی می گذارد.
 2. وغگویی ریشه ی تمام گناهان و مفاسد است. فردی که گفر و رفر خود صداقت ندارد رفته رفته به مفاسد دیگری نیز روی می آورد که عث تخریب و فروپاشی زندگی مشترک می گردد.

  بیشتر بخوانید:

  ازدواج برای انتخابی عاقلانه است یا زندگی ای عاشقانه؟

  برای رسیدن به یک ازدواج موفق ید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  چگونه تنش خانواده را به حداقل برسانیم؟

 3. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است ایجاد گردد این است که عدم صداقت بر روی سلامت مغز نیز اثر فراوانی دارد. چون هنگام وغگویی مغز تلاش می کند هر دو قسمت ماجرا یعنی هم هم راست و هم وغ آن را به خاطر بیاورد و این موقعیت مغز دچار مشکلاتی می گردد. از این گذشته فرد هنگام وغ گفتن نیز از ترس برملا شدن حقیقت دچار استرس می گردد و استرس ها و اضطراب های پی پی اثرات جبران ناپذیری را بر روی جسم و روح فرد دارد. این آسیب های روحی میان زوجین بر روی طرف مقابل نیز ثیرگزار خواهد بود.
 4. عدم صداقت میان زن و شوهر عث می شود که یکی از طرفین مجبور شد دائما وغگویی های طرف مقابل را بپوشاند و کم کم خود او نیز مبدل به یک فرد وغگو می گردد.

عوامل ایجاد صداقت زندگی زناشویی کدامند؟

 همان طور که قبلا عنوان شد، صداقت زندگی زناشویی نقش مهمی دارد، جایی که طبق آمار ۲۵ صد از جدایی ها به علت عدم صداقت زندگی زناشویی است. عدم صداقت آسیب های زیادی را به پیکره ی زندگی زناشویی و خانواده وارد می کند و برای زندگی فرزندان و آینده ی آنها مشکلات فراوانی را ایجاد می نماید. پس ثیر صداقت زندگی زناشویی امری بسیار مهم است که ید آن را به بهترین نحو اجرا نمود.

 1. اولین گام برای ایجاد صداقت این است که بدانیم چرا وغ می گوییم. شاید یکی از علل وغگویی این شد که فرد تحت فشار روحی است و از ضعفی ون خود رنج می برد. این ضعف هم معمولا به علت نداشتن عزت نفس و ترس ونی ایجاد می گردد. یکی دیگر از علل وغ گفتن نیز می تواند این شد که فرد از کودکی خانواده ایی وغگو پرورش پیدا کرده و این سوء رفر او نهادینه شده است. گاهی وغ گفتن فرد منافعی به دست می آورد که برای خودش اهمیت زیادی دارد اما اطرافیان را دچار مشکلات فراوانی می کند.
 2. برای ایجاد صداقت ید به حقوق طرف مقابلمان احترام بگذاریم. اگر زندگی زناشویی متوجه حقوق یکدیگر شیم و به آن احترام بگذاریم، هیچگاه به هم وغ نمی گوییم.
 3. تغییر دادن چیزهایی که عث می شود وغ بگویید، نیز یکی دیگر از راه حل های ایجاد صداقت بین زن و شوهر است. چیزهایی که عث وغگویی می شوند را شناسایی کرده و آنها را تغییر دهید و اگر توان تغییر ندارید ید آنها را به طور کلی از زندگین حذف نمایید.
 4. عزت نفس خود را لا ببرید. لا بردن اعتماد به نفس نیز می تواند ایجاد صداقت زندگی موثر شد.

انواع صداقت زندگی زناشویی کدامند؟

صداقت زندگی مشترک انواع مختلفی دارد که اینجا به ذکر آنها می پردازیم.

 1. اولین نوع صداقت که ید میان زوجین شد، صداقت عاطفی است. این صداقت ید احساسات میان زوجین شد. آنها ید بیان عشق و علاقه ی خود به یکدیگر کمال صداقت را به خرج دهند و از وغگویی بپرهیزند.
 2. صداقت دیگری که اینجا می توان مطرح نمود، صداقت مورد گذشته است. اما این ره اندکی جای بحث وجود دارد. حقیقت جایی می توان از گذشته همسر آینده صادق بود که به زندگی مشترک مرتبط است. نیاز نیست که همه ی گذشته ن را برای او زگو کنید. صداقت مورد گذشته ید بسیار سنجیده شد و هرچیزی را بیان ننمود.
 3. صداقت مورد زمان حال و آینده نیز مورد مسائلی است که به زندگی مشترک، فرزندان و برنامه ریزی های مربوط به آینده بستگی دارد. به عنوان مثال مورد مسائل مربوط به خواهر و برا و یا والدین خودن نیاز نیست همه چیز را برای همسر زگو کنید و او را جریان روابط دیگران قرار دهید

به طور کلی صداقت میان زن و شوهر ید تنها مورد احساسات مشترک و زندگی و فعالیت های روزمره ی خودشان شد و هرچیزی خارج از این دایره ربطی به آنها و زندگی مشترکشان ندارد. وجود صداقت زندگی ثیرات بسیار زیادی دارد. از جمله ی این ثیرات می توان به نوع تربیت فرزندان اشاره نمود. فرزندانی که محیطی پر از صداقت پرورش پیدا می کنند، به افراد موفقی زندگی خود مبدل می شوند، چون اعتماد به نفس کافی رشد کرده اند و احساس کمبود و ضعفی ندارند. از طرفی از استرس های ناشی از وغگویی دور بوده و هستند و نتیج به لحاظ روحی به افرادی  قوی مبدل شده اند.

از کجا بفهمیم که زن و شوهر هم صادق هستند؟

  اینجا به بیان تکنیک هایی می پردازیم که نشان دهنده ی وجود صداقت یکی از زوجین است.

 1. یکی از عوامل نشان دهنده ی صداقت این است که طرف مقابل به شما اجازه می دهد به راحتی از تلفن همراهش استفاده کنید. مثلا وقتی که تلفنش زنگ می خورد یا پیامی می رسد، از شما می خواهد آن را جواب بدهید.
 2. ره ی احساساتش به راحتی شما صحبت می کند و از بیان آن ترسی ندارد. تمام علاقه اش را خالصانه به پاین می ریزد و هیچ وغ و پنهان کاری این زمینه ندارد.
 3. افرادی که وغ می گویند، بیش از حد به بیان جزئیات می پردازند و مورد هر موضوع ساده ای چه بسا ساعت ها توضیح می دهند. این مسئله می تواند نشان دهنده ی عدم صداقت فرد شد.
 4. او هیچ بخشی از شخصیت خود را از شما پنهان نمی کند. برای گفتن حقیقت نیازی به اصرار شما ندارد و خودش همه چیز را براین زگو می کند.
 5. یکی دیگر از علایم صداقت یا عدم صداقت طرفین می تواند توجه به زن بدن آنها شد. از طرز نگاه کردن طرف مقابل که چگونه نگاه میکند و یا وجود استرس و سرگردانی، نوع صحبت کردن، احترام بیش از حد و غیرطبیعی و هرگونه علامت ظاهری دیگر می تواند نشان دهنده ی صداقت یا عدم صداقت فرد شد.

تفاوت راست گویی رک گویی

همان طور که پیشتر عنوان شد و همه ی ما نیز کم و بیش از آن آگاه هستیم، صداقت زندگی مشترک اهمیت فراوانی دارد و فقدان آن آسیب های زیادی بر دارد. صداقت هر بخشی از جامعه و زندگی اهمیت فراوان دارد و وجود افراد صادق جامعه نشاط جمعی را لا می برد. اگر صداقت خانواده و به تبع آن جامعه لا برود، آنگاه فساد جامعه کاهش پیدا می کند. چون وغگویی منشا تمام مفاسد است.

فرد صادق چون استرسی را برای گفتن وغ تجربه نمی کند، بدن سالم تری دارد و دچار بیماری های ناشی از استرس و اضطراب نمی شود. بر اثر صداقت روحیه ی فداکاری نیز کم کم میان افراد افزایش پیدا می کند. عشق و محبت زیاد می شود و افراد خانواده و جامعه حل مشکلات هم همدلی پیدا کرده و به یکدیگر کمک می کنند. رابطه ن فرد صادق و راستگو نیازی نیست استراتژی و برنامه ریزی داشته شید، و می توانید قلبن او مواجه شوید.

البته اینجا ید خاطر نشان کرد که صداقت و راست گویی رک گویی بسیار متفاوت است. رک گویی به معنای صراحت لهجه و جسارت گفر است. اما صداقت به معنای ستی گرفر و رفر و کردار است. پس ید دقت داشته شید که این دو مورد یکدیگر اشته نگیرید. عدم صداقت قطعا همه ی افراد را می آزاراد و هیچ کس دوست ندارد که دیگران به او وغ بگویند. از همین رو این حد به صداقت پرداخته شده است.

خدمات

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره خانواده به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد. جهت کسب آموزش های بیشتر این مقاله لاتین را مطالعه کنید.

منبع: THE IMPORTANCE OF BEING HONEST IN MARRIAGE

 

چرا صداقت زندگی زناشویی مهم است؟

از

09353000102

    

منبع:لینک منبع